Úctyhodný bojovník v živote aj v športe – Vlado Konský

ŠPORT
0 /

Výnimočný športovec – kickboxer a thaiboxer, ale aj človek. Hoci sa nenarodil v Banskej Bystrici, naše mesto sa stalo jeho domovom. Medzi odbornou verejnosťou je meno Vlado Konský už pojem. Spájané je najmä s vlastnosťami ako disciplína, húževnatosť, vytrvalosť a skromnosť.

Viac ako svojej popularite sa Vlado Konský venuje svojmu neustálemu napredovaniu, či už v rámci zdokonaľovania svojej športovej výkonnosti alebo i teoretickým vedomostiam, ktoré si dopĺňa štúdiom na UMB, odbor telesná výchova a trénerstvo. Ako jediný na Slovensku je majiteľom unikátneho trénerského certifikátu priamo z Thajska, kde jeho kvality veľmi dobre poznajú. Získal ho priamo v Bangkoku v škole s akreditáciou Ministerstva školstva. Kicboxu a thaiboxu sa upísal telom aj dušou. Cieľavedome sústreďuje energiu na 100% do všetkých svojich plánov a predsavzatí. Banskú Bystricu reprezentuje ako aktívny športovec na medzinárodných turnajoch po celom svete. Svoje kariérne skúsenosti odovzdáva mnohým športovcom všetkých vekových kategórií po celom Slovensku organizovaním seminárov Muay Thai a K1, ktorých súčasťou je aj krátka prednáška o morálnych hodnotách športovca ako aj o zdravej výžive a regenerácii. V špecializovanom centre FITfactory v Nemciach pri Banskej Bystrici vedie skupinové ale i individuálne tréningy. Nedávno sa vrátil zo sústredenia z Thajského Bangkoku, kde sa pripravoval na svoj ďalší zápas. Pri tejto príležitosti sme mu položili niekoľko otázok:

Ako sa Ti darí v štúdiu na UMB?

Dá sa to zvládnuť, aj keď aktivít mám dosť. Učenia je síce veľa, ale moja vnútorná motivácia je taká silná, že ma to baví. Spoznal som pedagógov (a ešte určite spoznám ďalších), ktorí ma udivujú svojimi poznatkami. Veľa čítam, píšem veľa prác. Jediné čo mi dalo zabrať, bol lyžiarsky výcvik, ktorý som musel povinne absolvovať. Som ako vy tu hovoríte „z dolniakov“ a nemal som v detstve možnosť užiť si zimné športy. Bolo to trápenie, no keď si niečo zaumienim, urobím všetko preto, aby som to dosiahol.“

Prečo si sa vlastne rozhodol študovať?

„V prvom rade som sa pri príprave na jeden zápas zoznámil s Romanom Švantnerom, ktorý ma inšpiroval ako odborník v športe, ktorého si veľmi vážim. Neviem, či by som sa na to odhodlal sám. Navrhla mi to manželka, že či by som chcel ísť študovať. Nebol som si istý, či to bude pre mňa. No Katka mi verila, prihlásila ma a som jej za to vďačný. Štúdium mi totiž dáva veľa. Pomáha mi aj v profi kariére a zároveň pri vedení individuálnych aj skupinových tréningoch. Dostal som možnosť stať sa nielen šampiónom, ale aj odborníkom v športe. To je však ešte dlhá cesta.“

Ako v praxi využívaš to, čo si sa zatiaľ naučil v škole?

„Rôzne. Je toho strašne veľa. Počnúc prípravou na tréning, plánovanie, určenie cieľa, prispôsobeniu sa podmienkam a materiálnemu vybaveniu cez fyzické možnosti klientov až po kompletné poradenstvo o zdravej výžive, dôležitosti pitného režimu a regenerácii. Dozvedel som sa veľa dôležitých informácií. Zložky športovej prípravy, talent, nadanie, psychológia osobnosti a mnohé iné činitele ovplyvňujú športový výkon. Dôležitá je aj osobnosť učiteľa/trénera a jeho schopnosť motivovať. A to mám za sebou len prvý semester. Každá nová informácia je pre mňa dôležitá a vzácna. O peniaze a majetky môžete prísť, ale múdrosť a vedomosti vám nikto nevezme. V minulosti som už dával semináre, no teraz sa to snažím posunúť na iný level. Nech si ľudia odnesú „kúsok z môjho umenia“. Najbližší seminár bude 11. až 13. mája v Námestove. Bližšie informácie nájdete na mojom facebooku.“

V januári si sa zúčastnil 1. kola amatérskej súťaže v kick boxe (amatérska = nie za peniaze) a vo februári na medzinárodnom turnaji Slovak Open 2018 v Bratislave. V akej kategórii a s akým výsledkom si sa vrátil domov?

„Áno, je to tak. Po rokoch som sa vrátil tam, kde som začínal. Som aktívny člen SZKB a v minulosti som bol aj úspešným reprezentantom Slovenskej republiky. Pri profi zápasoch ide hlavne o peniaze. Amatérske zápasy sú pre mňa možnosť reprezentovať ŠKP Banská Bystrica, teda mesta, v ktorom žijem, ale aj Rimavskú Sobotu, kde som sa narodil, Hrnčiarske Zalužany, kde som vyrastal, ďalej NVR gym Liptovský Mikuláš, ktorý je môj „domovský“ klub a v podstate celé Slovensko. Boxoval som v kategórii K1 – seniori do 75kg. Všetky zápasy som vyhral.“

Čo plánuješ v tejto športovej kategórii?

„Každý rok je kalendár podujatí. Je ťažké zladiť moje študijné povinnosti s tými športovými, lebo študujem externe a prednášky sú piatky a soboty, keď sú aj váženia a turnaje. Plus priorita sú stále profi zápasy, z ktorých sú peniaze, a preto sa nemôžem zúčastniť na všetkých amatérskych podujatiach. Tohto roku by som však chcel stihnúť pár turnajov. Už 22.-24. apríla sa musím vzdať WAKO World Cupu v Insburcku, lebo 28. apríla mám profi zápas na Enfusion Slovakia 2018 v Žiline. Potom by som sa určite chcel zúčastniť 18. až 21. mája na WAKO World Cupe v Budapešti, ďalej 9. júna majstrovstvách Slovenska v Michalovciach, 6. septembra pôjdem na WAKO Európsky pohár K1 v Prahe a 21. októbra na WAKO Európsky šampionát v Bratislave. Pomedzi to sa musím učiť, písať práce a bol by som rád, ak by prišli aj ponuky na profi zápasy. Som pripravený prijať akúkoľvek výzvu na domácej pôde alebo v zahraničí.“

Kto bude Tvojím súperom na Enfusion Slovakia 2018 v Žiline?

„Najprv mal proti mne nastúpiť Martin Gaňo. Súper sa mi však zmenil. V ringu sa proti mne postaví Poliak Premyslav Goss. Ako jediný mám zápas pod pravidlami Muay Thai. Neviem prečo, ale vyhovuje mi to. Rozhodne to bude atraktívny zápas. Súperov ani štýl si nevyberám. Boxujem rovnako v K1 ako i v Muay Thai. A v podstate skoro každá organizácia má svoje pravidlá, ktoré nám pred zápasom ozrejmí hlavný rozhodca. Váhová kategória 72,5 kg mi tiež vyhovuje, no vedel by som sa spratať aj do 71 kg.“

Minulý rok si tiež mal mať zápas na ENFUSION, ale z Jordánska si si priniesol nepríjemné zranenie nohy a mal si absolvovať operáciu. Ako prebiehala rekonvalescencia? Si už na 100% v poriadku?

„Toto zranenie bolo doteraz najvážnejšie v mojej kariére. Popasoval som sa aj s tým. Spolupracoval som so skvelým fyzioterapeutom Mariánom Oráčom a šesť týždňov po operácii som sa postavil do ringu a získal som titul Interkontinentálny šampión WKN. Bol to strašný risk, lebo zdravie mám len jedno, ale veľmi som potreboval peniaze a toto bol najrýchlejší a pre mňa najjednoduchší spôsob ako ich získať. Tohto roku už na tejto prestížnej akcii nebudem chýbať. Tento galavečer vysiela 200 televíznych staníc na celom svete. V tejto chvíli neviem čo to pre mňa znamená, ale mám v pláne urobiť kvalitný zápas, a potom budem čakať na ponuky ďalších duelov.“

Ako dlho sa pripravuješ na tento zápas?

„Profesionálny ako i amatérsky športovec by sa mal vždy udržiavať v dobrej telesnej kondícii. Tým sa predchádza zraneniam a príprava je o to ľahšia. Pred takýmto „veľkým“ zápasom nič nenechávam na náhodu. Vycestoval som na dva týždne do Thajska, konkrétne do Bangkoku, kde som našiel Meenayothing gym, v ktorom som sa pripravoval už aj na jeseň. Intenzívna príprava u mňa trvá vždy 6 až 8 týždňov pred zápasom. Forma sa najlepšie udržiava pravidelnými zápasmi. Vidím kde sú moje rezervy a môžem na nich pracovať. Počas týchto týždňov je tréning oveľa intenzívnejší. Preto tento proces nemôže trvať dlhšie. Fyzická záťaž je nadmerná a v tele by sa mohli začať záporné biologické procesy.“

Prečo kvôli príprave cestuješ tak ďaleko? Nedá sa pripraviť dobre aj tu na Slovensku alebo niekde bližšie v Európe?

„Pripraviť sa dá aj na Slovensku. Mám výborné podmienky Banskej Bystrici, v ŠKP, ale hlavne v NVR gyme v Liptovskom Mikuláši. Tam mám výborných sparingpartnerov, s ktorými sa navzájom „ťaháme“. Ide skôr o to, že objem tréningov je nepomerne iný. Keď som preč, môžem sa sústrediť len na tréning a oddych. Nie som zaťažený bežnými povinnosťami.  Mám štyri hodiny tréning ráno a štyri hodiny tréning večer. V extrémnom prostredí. Teplo, vlhký, ťažký vzduch. Medzi tréningami len strava a oddych. Na nič iné neostávajú sily. Opäť musím vyzdvihnúť a oceniť podporu mojej manželky. Ona je môj hnací motor. Každý deň mi dokazuje, že nič nie je nemožné. Teraz to nie je možné, ale raz ju so sebou určite do Thajska zoberiem na dovolenku a splním jej sen tak ako ona plní tie moje. Do Thajska sa vraciam rád, lebo to tam už dobre poznám. Mám tam priateľov a mám rád ich mentalitu. Skromnosť, disciplína a pokora. A navyše dobre a lacno tam varia (úsmev).“

Koľko toho investuješ do prípravy na zápas?

Koľko času? Energie? Odriekania si? Peňazí? Všetkého maximum. Vždy všetko robím naplno. Na zápas nastupujem s tým, že stojím vo víťaznom rohu. Sila človeka často tkvie aj v tom aká silná je osobnosť a ako si verí.“

Na záver ešte prezraď našim čitateľom, čo Ťa motivuje?

„Mám viac motivácií. Mnohé výskumy potvrdili, že najlepšou motiváciou sú peniaze. Ja však chcem dokázať viac. Chcel by som byť dobrým príkladom pre športovcov a žiť tak, aby som nesklamal svojich najbližších, priateľov a fanúšikov.“

Autor: (cb), Foto: Zdroj facebook