Richard Nagy: Dukla mi v plaveckom napredovaní veľmi pomohla, chcem jej to oplatiť

ŠPORT
0 /

V stredu sa u svojho zamestnávateľa v banskobystrickej Dukle zastavil po návrate zo zimných majstrovstiev sveta v čínskom Hangzhou najlepší slovenský plavec Richard Nagy. O účinkovaní v Číne a ďalších plaveckých cieľoch sa s ním porozprával Jozef Ivan.

Rišo, na úvod gratulácia k 9. miestu na svete na 400m polohové preteky a k tvojmu najlepšiemu sezónnemu času na tejto trati.

„Ďakujem, myslím si, že to, čo sa odo mňa očakávalo, som na majstrovstvách sveta i potvrdil.“

Aký bol dôvod tvojej návštevy v Banskej Bystrici?

„V týchto dňoch mi skončila zmluva s mojim zamestnávateľom Duklou Banská Bystrica. Zúčastnil som sa preto pohovoru s riaditeľom Dukly Romanom Benčíkom a podpísali sme novú dvojročnú zmluvu. Som veľmi rád, že sa tak stalo. Dukla mi v mojom úsilí a v plaveckom napredovaní veľmi pomohla a ja sa budem snažiť jej dôveru v nasledujúcom roku i v roku 2020 smerom k majstrovstvám sveta v Gwangju a olympijským hrám v Tokiu svojimi výsledkami oplatiť.“

Na olympiáde v Rio de Janeiro, majstrovstvách sveta v Kanade, majstrovstvách Európy v Kodani i Glasgowe a teraz i na majstrovstvách sveta v Číne vždy chýbal kúsok šťastia a iba jedno miesto ťa delilo od finále. Nepôsobí to veľmi deprimujúco?

„Už prvý deň majstrovstiev sveta v Číne, kde som plával 400m voľný spôsob a 200m motýlik naznačil a ukázal mi na čo skutočne v silnej medzinárodnej konkurencii mám. S umiestnením na 18 a 28 mieste som nebol spokojný. Vo svojej najsilnejšej disciplíne rozplavbe na 400m polohové preteky som úvodných dvesto metrov plával oproti svojim súperom pomaly a v druhej 200-ke som naopak patril medzi najrýchlejších. Do budúcna musím zlepšiť najmä delfín a znak a tým pádom i úvodných 200m plávať rýchlejšie. Urobím  všetko preto, aby úvodná 200-ka bola rýchlejšia a potom verím, že už na najbližších svetových, či európskych podujatiach sa do finále dostanem.“

V Číne si okrem troch individuálnych disciplín štartoval i v štafete na 4×100 m polohové preteky…

„Skladba štafety bola veľmi zaujímavá, lebo sa urobila len z plavcov, ktorí tam boli. Jediný plavec, ktorý plával svoju disciplínu – prsia – bol Tomáš Klobučník, ostatní traja sme plávali podľa zadelenia. Napriek tomu bol z toho nový slovenský rekord 3:40,01 a 15. miesto. Tento rekord sa na podujatí na Slovensku určite bude meniť, lebo v jednotlivých disciplínach, ktoré sme plávali, máme  na Slovensku lepších plavcov a ich zaradenie do štafety podľa špecializácie bude oveľa lepšie.“

Na  preteky sa pripravuješ v Anglickom Sheffielde ,kde tráviš veľa času. Prečo?

„Na Slovensku nemám také podmienky a ani tréningových sparingpartnerov. Medzi mnou a ďalšími plavcami v mojej disciplíne je veľký vekový rozdiel a na pretekoch mi 16 – 17 roční plavci už i vykajú. V Anglicku ma trénuje Mike Taylor a v skupine okrem iných sú napríklad Jay Lelliot – tretí z majstrovstiev Európy na 400m kraul, či Max Litchfield – štvrtý z olympijských hier, druhý a tretí z majstrovstiev Európy v Glasgowe na 400 a 200m polohové preteky ako i ďalší dobrí plavci. Vďaka môjmu zamestnávateľovi banskobystrickej Dukle mám vytvorené dobré tréningové  podmienky, ktoré by som chcel na budúci rok zúročiť čo najlepším vystúpením na majstrovstvách sveta v juhokórejskom Gwangju.“

Napriek tomu, že si väčšinou času v Anglicku, máš čas sledovať i výkony svojich oddielových kolegov z banskobystrickej Dukly?

„S Tomášom Klobučníkom som v úzkom kontakte. Spolu sa stretávame na podujatiach slovenskej reprezentácie v plávaní a som rád, že po zdravotných problémoch sa dostal do výbornej formy, o čom svedčí i jeho 12-te miesto na prsiarskej 200-ke na majstrovstvách sveta. Verím, že zdravotne sa dá do poriadku Baška Mišendová a v progrese, ktorý tohto roku zaznamenal  Tomáš Púchly bude v nasledujúcom roku pokračovať. Potešili ma výkony mladých juniorov Siklenku a Perašína ako i žiakov Halinára a Medveckého. Je to dôkaz, že pod vedením trénera Križka banskobystrické plávanie pri výchove vlastných odchovancov napreduje a mladí banskobystrickí plavci nás časom môžu nahradiť.“

Nasledujúca sezóna, okrem toho, že je zameraná na majstrovstvá sveta do Južnej Kórey, je i sezónou plnenia olympijských limitov do Tokia. Ako sa budeš pripravovať?

„Prípravu na novú sezónu začínam týždenným sústredením vo Svite. To sa uskutoční v dňoch 1. Až 6. januára 2019. Tréner Križko na sústredení položil dôraz okrem plaveckej prípravy, ktorú budeme absolvovať na plavárni vo Svite vždy v dopoludňajších hodinách, i na prípravu na Štrbskom Plese, kde budeme vždy popoludní na lyžiarskych bežeckých tratiach naberať kondíciu. Potom odchádzam do Sheffieldu, kde sa budem pripravovať na preteky. Od začiatku marca sa budú môcť plniť limity na olympiádu do Tokia a zároveň i potvrdiť limit na majstrovstvá sveta do Gwangju .Uvedené limity by som chcel splniť už na úvodných aprílových pretekoch v Štokholme. Určite sa zúčastním i letných majstrovstiev Slovenska a Veľkej ceny Slovenska v Bratislave.“

Ďakujeme za rozhovor.

Autor: Jozef Ivan, Foto: Mišiak + ilustračné