Miroslav Čellár: Ako sa pripravuje Rozlúčka s prázdninami

ROZHOVOR
0 /

rozlucka s prazdninami6

Sú v Banskej Bystrici obľúbené športové, kultúrne alebo spoločenské akcie, na ktoré každý rok prídu tisícky návštevníkov. Takou bol nedávno skončený Radvanský jarmok a takou bola predtým aj tradičná Rozlúčka s prázdninami..

Na tú tohtoročnú prišlo opäť množstvo malých i veľkých Bystričanov, ktorých do parku pod Pamätníkom SNP prilákal tradične kvalitný program s jedinečným vyvrcholením – pyromuzikálnym ohňostrojom. O príprave tejto veľkej bystrickej akcie i ďalších počas roka  sme sa porozprávali s hlavným organizátorom Miroslavom Čellárom.

 Podľa ohlasov ľudí máte za sebou organizáciu skvelého podujatia Rozlúčka s prázdninami, alebo Hurá do školy!, na ktoré prišli tisícky malých i veľkých Bystričanov. Koho to bol nápad, takýmto spôsobom sa lúčiť s letom?

Musím sa priznať, že nie môj. Tento rok máme za sebou už XX. ročník Rozlúčky s prázdninami, ja sa na jej organizácii podieľam deviaty rok. Na začiatku stáli moji kolegovia, ktorí túto tradíciu založili a ja som len po nich prevzal štafetu. Spočiatku to bolo malé podujatie, ktoré sa konalo vždy na konci prázdnin pod taktovkou SMER-SD na parkovisku na Pieninskej ulici v Sásovej.

 Každý rok sme niečo do programu pridali a záujem obyvateľov sa zvyšoval. Na večerný ohňostroj chodili tisícky ľudí z celého mesta. Preto sme sa rozhodli spraviť z toho podujatie pre všetkých Bystričanov a presunúť ho do centra, pod Pamätník SNP. A účasť na posledných štyroch ročníkoch ukazuje, že to bolo dobré rozhodnutie.

 Čo všetko obnáša príprava takejto masovej akcie a ako ste spokojný s jej úrovňou?

Viete, vždy je čo zlepšovať, ale ja osobne som veľmi spokojný. Jediné, z čoho mám každý rok obavu a nikdy to ovplyvniť neviem, to je počasie. Chvalabohu sa nám posledné ročníky intenzívne dažde vyhýbajú a aj tento rok ostalo po prehánke príjemne teplo. Ako vravím, som spokojný. Najmä keď vidím tie vysmiate deti a ich hrdých rodičov, keď sa dieťaťu podarí zdolať nejakú prekážku a príde za to zaslúžená odmena. Prípadne keď vás zastaví rodič a poďakuje sa vám, že to bola pekná akcia. Ten pocit je na nezaplatenie a vtedy viete, že to čo robíte, má zmysel.

 Mňa osobne viac baví tá časť do zotmenia, keď deti súťažia a chodia na atrakcie, lebo to robíme hlavne pre ne. Tie deti sú úplne perfektné, krásne spolupracujú, pozitívne reagujú a čo ma obzvlášť teší – sú slušné. Vždy sa pekne opýtajú, keď niečo chcú – poprosia, keď niečo dostanú – poďakujú. A keď ich aj napomeniete – poslúchajú. Samozrejme aj po zotmení má akcia svoje čaro, najmä vďaka koncertu a ohňostroju, ale to je už zábava pre tých väčších.

Ako dlho trvá príprava takejto rozsiahlej akcie?

Samotná organizácia podujatia trvá takmer pol roka, príprava na mieste jeden deň. Neobjednávame agentúru, ktorá by nám všetko zabezpečila, ale organizujeme si to sami, svojpomocne. Obraciame každé euro, aby sme z daného rozpočtu dali ľuďom čo najviac. Mám šťastie, že pri zabezpečení akcie sa môžem spoľahnúť aj na mojich kolegov.

 Či to je pani Ľubica Buranová, naša okresná administrátorka, ktorá má na starosti všetky papierovačky a vybavovačky s úradmi, alebo pán Martin Magna, ktorý zas zabezpečuje všetko ohľadom elektriky a požiadaviek pre zvukárov, osvetľovačov, odpaľovačov, stánkarov, a podobne. Samozrejme našich členov a sympatizantov, ktorí nám v daný deň pomáhajú v stánkoch či pri jednotlivých stanovištiach. Je za tým množstvo ľudí, ktorí to robia lebo chcú, bez nároku na odmenu a ktorým patrí moja vďaka.

 Spomínali ste, že obraciate každé euro. Podujatie takéhoto rozsahu si vyžaduje značné finančné prostriedky. Ako zabezpečujete pokrytie týchto výdavkov?

 Samozrejme, akcia tohto typu nie je lacná záležitosť. Časť výdavkov hradí okresná kancelária strany, inú časť jej krajská kancelária, no a hlavne príspevky od ľudí, ktorí Bystričanov na akciu každoročne pozývajú- poslancov Mestského zastupiteľstva za SMER-SD a primátora mesta pána Jána Noska. Tí sa tiež nemalou mierou podieľajú aj na organizácii celého podujatia.

 Rád by som ale na tomto mieste poďakoval ešte dvom ľuďom, nakoľko nestáli s nami na pódiu, ale bez pomoci a angažovanosti ktorých by sme toto podujatie v takom rozsahu nedokázali zorganizovať – našej krajskej predsedníčke a poslankyni Národnej rady SR pani Janke Laššákovej a nášmu bývalému okresnému predsedovi z Banskej Bystrice, dnes podpredsedovi Smeru a vlády Petrovi Pellegrinimu. Práve oni stáli pri zrode tejto tradície, v ktorej my dnes úspešne pokračujeme a vždy nás v nej aj podporia.  

Rozlúčku s prázdninami alebo Hurá do školy! organizujete v parku pod Pamätníkom SNP už štvrtý rok. Vždy ste doteraz priniesli do Banskej Bystrice interpreta, ktorý bol lákadlom pre tisícky ľudí. Kto to bude na budúci rok?

Áno, pod Pamätníkom SNP sme štvrtý rok a každý ročník si pamätám, ako by skončil včera. Prvý rok nám hrala skupina DESMOD na úžasnom akustickom koncerte, rok na to Kristína, potom Adam Ďurica a tento rok dvaja interpreti, Dávid Bílek so skupinou MED a Dara Rolins, stálica popovej scény na Slovensku. Každý z týchto interpretov bol pre mňa zážitkom, možnosť poznať ich osobne, rozprávať sa s nimi. A potvrdiť si, že chýry o hviezdnych manieroch niektorých spevákov sú iba plané rečí ich neprajníkov. Práve naopak, boli veľmi priateľskí, ľudskí a bez akýchkoľvek prehnaných požiadaviek.

 Akcia však nie je len o koncerte, sú to samozrejme aj tí, ktorí zabezpečujú pohybové aktivity pre deti počas dňa. Na prvých ročníkoch to bolo Centrum funkčného tréningu, tento rok nám svoje aktivity predviedlo združenie FitKids. Sú to profíci, ktorí vedia čo robia a dokážu deti zaujať. Ešte som nevidel, aby 30 detí tak na slovo poslúchalo jedného človeka. Bol to zážitok. No a samozrejme nemôžem zabudnúť na našich dobrovoľníkov, ktorí majú vlastné stanovištia, či firmu Funny Jump zo Žiliny, ktorí nám zabezpečujú skákacie hrady a šmýkalky a každý rok prinesú niečo nové, ešte lepšie ako rok predtým. A čerešnička na torte, firma Privatex Pyro, s ich ohromnými pyromuzikálnymi ohňostrojmi, s ktorými vyhrávajú svetové súťaže od latinskej Ameriky až po Áziu.

Na koho sa teda môžu Bystričania tešiť budúci rok? Teda, bude aj XXI. ročník?

Samozrejme, že bude. Ale na koho sa môžete tešiť Vám neprezradím, na to je ešte príliš skoro.

 

 

 

Autor: (dem), Foto: Mirka Chabadová ilustr.