Matúš Astrab: Strategická hra Blesková vojna – mierumilovnejšia ako človeče alebo šachy

ROZHOVOR
0 /

matus astrab

V minulom roku firma Otavius, slovenský výrobca spoločenských hier zo Slovenskej Ľupče, prišla na trh s novou hrou, ktorej tematikou je druhá svetová vojna – Blesková vojna. O čom táto nevšedná strategická hra je a ako vznikala som sa porozprávala s jej tvorcom Mgr. art. Matúšom Astrabom, absolventom Fakulty výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici.

01_bleskova

Čo Ťa viedlo k vytvoreniu hry o druhej svetovej vojne?

Chcel som vymyslieť novú hru na mne blízku tému, ktorá by bavila aj iných ľudí, nadšencov histórie. Niečo, čo tu ešte nebolo.

Aký je princíp hry? Je hra ťažká na pochopenie?

Je to trošku náročná, ale o to zaujímavejšia hra. Ponúka viac spôsobov hrania, ktoré sú rozpísané v návode. Vymyslel som tri varianty hrania, ale hráči si môžu vymyslieť aj vlastný spôsob a prispôsobiť ho svojim možnostiam.

02_bleskova

 Aké sú spôsoby samotnej hry?

Prvý spôsob hry sa volá Rýchla bitka, ktorá je časovo menej náročná. Do cieľa stačí prísť s jedným panáčikom. Druhý spôsob nesie názov Strategická bitka, v ktorej treba dostať do cieľa všetkých panáčikov. Tretí spôsob je Spojenecká bitka. Tento variant je určený pre štyroch hráčov a hrajú dvaja hráči proti dvom.

Hra má veľa kartičiek a žetónov. Ako to už časom chodí, kartičky sa môžu stratiť. Dá sa hra hrať aj nekompletná?

V podstate áno. Hráč sa môže dostať do situácie, že mu to môže, ale nemusí prekážať. Potom je to skoro ako vo vojne, kde sú tiež straty, s ktorými sa treba vyrovnať.

03_bleskova2

 Kartičky sú zaujímavé samy osebe. Čo je na nich? 

Na kartičkách sú bojové emblémy národností, obrázky bojovej techniky konkrétnej národnosti a opis danej techniky, či už delostrelectva, tankov, letectva, alebo ručných zbraní – pechoty.

04_bleskova2

 Odkiaľ si čerpal informácie k hre?

Táto téma mi je blízka, veľa som už vedel a veľa si pozisťoval. Mal som na čom stavať, preto som chcel urobiť hru s takouto tematikou ako prvú.

 Táto hra má netradičný herný plán v tvare päťuholníka. To si vymyslel už na začiatku?

Nie. Tento herný plán som vytvoril až vtedy, keď som uzavrel počet hráčov a národností.

05_bleskova

 Čo bolo pri tvorení a vymýšľaní hry najťažšie?

Zosúladiť techniku národností, nájsť k nim podklady, nakresliť, vymyslieť spôsob hry.

Zohráva v hre rolu šťastie alebo je to všetko o stratégii?

V menšom zastúpení zohráva svoju rolu aj náhoda, a to hlavne pri nákupe kariet. Priebeh hry ide podľa strategických prvkov. Ten, kto hru pozná, vie využiť stratégiu vo svoj prospech.

06b_bleskova

 Záleží na tom, aký si vyberieme národ? Či vyhrám alebo nie?

Nie, nie. Každý národ má rovnakú šancu.

 Čo sa môžeme pri hraní tejto hry naučiť?

Niečo o technike 2. svetovej vojny a o piatich veľmociach, ktoré sa do nej zapojili. Kartičky majú aj edukačný prvok. Na každej kartičke je nejaká zaujímavosť, napríklad do ktorej bitky bola daná technika nasadená. Sú to veci, ktoré viac zaujímajú chlapcov.

07_bleskova

 Hral si už túto hru s nejakým dievčaťom?

Áno, hral som ju s priateľkou, ale musím povedať, že radšej dáva prednosť iným hrám. Nevylučujem, že by táto hra mohla baviť aj dievčatá, ale museli by mať záujem o takéto strategické hry.

 Je to komunikačná hra?

Áno, počas hry prebieha neustála konfrontácia so súperom. Môžem mu ukoristiť jeho techniku, zabrať pozíciu na jeho ploche, zabrániť mu v postupe alebo znemožniť pohyb po ploche a musím si brániť aj vlastné políčka.

Ak sme to dobre pochopili, podľa toho, čo si povedal, v tejto hre nepadajú hlavy. Ide len o manévre vojenskej techniky, demonštráciu sily?

V podstate áno. Panáčikov nemožno vyhodiť, len zablokovať. Silu si tu meria vojenská technika.   Z toho som naozaj prekvapená, lebo také Človeče je neľútostnejšia hra a o šachu ani nehovoriac.

08_bleskova

Má táto hra aj peniaze?

Áno. V tejto hre je zahrnutý aj ekonomický prvok, takže už na začiatku sa rozdelia peniaze, s ktorými treba hospodáriť, nakupovať techniku, zásoby. Peniaze sa však dajú aj zarobiť. Zárobok ponúka samotný herný plán a dajú sa získať za vyhratý súboj.

09_bleskova

 Táto hra sa už nezdá taká zložitá ako na začiatku. Máte chuť zahrať si ju? Príležitosť bude najbližšie na Festivale hier v Trnave 16.- 18. februára  2018. Bleskovú vojnu je možné kúpiť si aj cez e-shop www.otavius.sk a dá sa zohnať aj v niektorých lepších obchodoch.

Ďakujeme za rozhovor a Bleskovej vojne prajeme veľa fanúšikov.

Zdroj: (dem), Foto: Otavius