Banskobystričan Matej Tóth je najlepším chodcom na svete

ŠPORT
0 /

Chodec Matej Tóth sa dostal na čelo svetových atletických tabuliek. Po prvý raz v kariére je v rebríčku chodcov podľa renomovaného portálu All-Athletics.com na prvom mieste.

Tridsaťjedenročný člen banskobystrickej Dukly je iba druhý Slovák v histórii zverejňovania atletických svetových rebríčkov, ktorý sa vyšplhal až na samotný vrchol. Predtým sa to podarilo v roku 2010 kladivárovi Liborovi Charfreitagovi, ktorý bol svetovou jednotkou 43 týždňov. Tentoraz máme na čele prestížneho atletického rebríčka v chodeckej disciplíne Mateja Tótha s dvojbodovým náskokom pred Rusom Ryžovom. S pretekárom VŠC Dukla žijúcim v meste pod Urpínom sme sa na prahu novej sezóny porozprávali nielen o jeho svetovom prvenstve.

Ako vnímate toto prestížne postavenie vo svetovom rebríčku?

„Je to príjemný pocit, hoci chodecký rebríček nie je taký dôležitý ako v iných športoch. U nás je to hľadisko celkovej výkonnosti počas roka. Hodnotia sa tri najlepšie výkony, plus bonusové body za to kde sa zájde výkon, čiže ide o objektívne hľadisko a dá sa veľmi ľahko porovnať. Pre nás však zostávajú vrcholom majstrovstvá sveta, Európy a olympijské hry. Môže byť niekto desiaty, či dvadsiaty, ale ak mu to vyjde v jednom najdôležitejšom preteku, tak sa to cení viac ako postavenie v rebríčku.“

Byť aktuálne najlepším na svete je určite zaväzujúce, no treba teraz potvrdiť formu z úvodu sezóny…

„To by bolo ideálne byť prvý v rebríčku a získať k tomu nejakú medailu. Pred nami sú  augustové majstrovstvá Európy, kde pôjdem päťdesiatku, predtým ešte v máji svetový pohár v Číne, kde idem dvadsiatku. Sú to podujatia, na ktoré našu formu ladíme. Na rebríček sa chodec vyslovene neorientuje. Momentálne výkony ma zaradili na prvé miesto, čomu som samozrejme rád, ale treba to dokázať práve na týchto vrcholných podujatiach a potvrdiť, že patrím medzi najlepších chodcov na svete.“

Koľko dní môžeme očakávať od Mateja Tótha, že sa udrží na vrchole svetových tabuliek?

„Tabuľky sú teraz nastavené relatívne v môj prospech, lebo mám dobré výkony zo začiatku jari, ktoré sa tam tiež započítavajú, plus mám dobrý výkon aj z vlaňajška z Moskvy zo svetového atletického šampionátu, ktorý je tam tiež započítaný. Čiže môj bodový stav sa príliš meniť nebude. Ak by ma niekto preskočil, tak sa to pravdepodobne udeje až po svetovom pohári v máji, pretože v Čine sa môže zrodiť kvalitný výkon v kvalitnej konkurencii. Z globálneho hľadiska ide totiž o najväčšie podujatie tohto roka a udeľovať sa budú najväčšie bonusové body. Tam sa môže rozhodnúť, či si udržím prvé miesto v rebríčku, alebo navýšim svoj bodový zisk.“

Bude vašim najväčším konkurentom práve druhý muž v rebríčku Rus Ryžov?

„Ryžov je vyslovene chodec na päťdesiatku, čiže ani neviem, či bude v Číne na svetovom pohári štartovať v tejto disciplíne, keďže sa blíži aj európsky atletický šampionát. Otázne je, aká bude stratégia ruskej reprezentácie, teda či sa sústredia na svetový pohár alebo to nechajú až na Európu. Ak nebude štartovať v Čine, príde o možnosť zisku kvalitných bodov. Myslím si, že skôr by mohli ísť v rebríčku nahor špecialisti na dvadsiatku. Dosť vysoko sú práve čínski chodci a navyše budú pretekať doma, chcú sa ukázať. Tipujem teda, že zašliapu dobré výkony a mohli by sa posunúť vyššie. No ako som už uviedol, môj bodový zisk je momentálne dosť vysoký, takže si myslím, že by to mohlo vydržať dlhšie.“

Chodecká sezóna sa pomaly iba rozbieha, čiže na aké preteky kladiete najväčší dôraz?

„Vrcholom sezóny sú jednoznačne augustové majstrovstvá Európy v Zürichu. Na ne sa vyslovene zameriavame a k nim smeruje aj celá sezóna. Vrcholom jarnej časti bude svetový pohár v Čine. Ostatné preteky vnímame ako súčasť prípravy, i keď formu mám dobrú a bola by škoda ju nevyužiť na kvalitné výkony a kvalitné umiestnenia.“

Po skončení sezóny, teda na konci minulého roka, ste menili aj trénera. Odchádzajúci Juraj Benčík ukončil profesionálnu dráhu kouča a nahradil ho Matej Spišiak. Ako sa s novým trénerom v Dukle spolupracuje?

„Veľmi dobre, pretože sa poznáme už od mojich chodeckých začiatkov, keďže sme prakticky vyrastali spolu v Nitre. Tešil som sa na spoluprácu s ním, pretože si veľmi rozumieme a náš vzťah je oveľa otvorenejší, taký partnerský. Ďalšou výhodou je, že servis na pretekoch či sústredeniach i tréningoch je oveľa kvalitnejší. Dennodenne sme spolu a napríklad problémy riešime už vtedy, keď sú malé a nevznikajú tak väčšie nedorozumenia.“

Na čo sa zameriate s novým trénerom do budúcna?

Z dlhodobého hľadiska je to jednoznačne olympiáda. Takmer každý šport je zameraný na olympijské hry, čiže ten štvorročný cyklus začal hneď po skončení letnej olympiády v Londýne v roku 2012 a teraz je už Rio 2016 bližšie ako ďalej. Smerom k vystúpeniu pod piatimi kruhmi sme si už tento týždeň robili plány, teda aké sústredenia absolvujeme v Brazílii rok predtým, kedy tam odcestujeme a podobne. Čiže je to aktuálne i keď olympiáda bude až o dva roky. Ak chce človek bojovať o najvyššie pozície, nemôže podceniť žiadny detail.

Môže teda Slovensko znovu pomýšľať aj na vysnívanú olympijskú medailu z chodeckého podujatia?

„Myslím si, že určite môže mať aspoň očakávania. Či medailu získam, to záleží od mnohých okolností. Aj keď budem napríklad najväčší favorit a budem v najväčšej forme, tak stále nemôžem povedať, že medaila bude. Päťdesiatka je najzradnejšia disciplína, ale urobíme všetko pre to, aby sme sa minimálne o ňu mali šancu pobiť. Či ju aj získame, to sa uvidí až v auguste roku 2016.“

Zdroj: Bystricoviny.sk