Všetky mužstvá z bystrického okresu vstúpili do štvrtej ligy víťazne!

4 /

V nedeľu sa hralo prvé kolo štvrtej ligy skupiny juh a v ňom nás potešili všetci štyria zástupcovia z banskobystrického okresu. Šalková vyhrala v Slovenských Ďarmotách, Rakytovce si doma poradili s Čiernym Balogom, Badínčania naplno bodovali v Pliešovciach a Medzibrod nedal na vlastnom ihrisku žiadnu šancu Novej Bani.

Šalková cestovala do Slovenských Ďarmot a už v úvode inkasovala, keď sa lopta dostala za chrbát hosťujúcej obrany, v šestnástke zostal nepokrytý Berec, ktorý obstrelil brankára a lopta putovala do vinkla – 1:0. Nášmu mužstvu vyšla po štvrťhodine hry štandardka po ktorej hlavičkoval Pavol Dobrík, no až Zoran Vučkovič poslal loptu v páde i so šťastím medzi žrde – 1:1. Hral sa inak medzišestnástkový futbal, miernu prevahu mali domáci, ktorí napokon po polhodine hry išli do vedenia. Predviedli akciu stredom ihriska, prešli cez prehustený priestor a po peknej narážačke sa presadil opäť Berec2:1. Šalkovčania stihli ešte odpovedať do prestávky gólom do šatne. Vučkovič z rohu zakrútil loptu na zadnú žrď, ktorá mierila medzi žrde, no dobehol ju aj Pavol Dobrík a hlavou ju dotlačil tam kam patrí – 2:2.

Po prestávke išiel náš celok z okrajovej časti Banskej Bystrice už do vedenia a to opäť po štandardke. Z rohového kopu putovala lopta znovu na zadnú žrď, odkiaľ ju poslal spätnou hlavičkou Pavol Dobrík na Chovanca, ten to napálil a v päťke si dal nešťastného ´vlastnenca´ Horváth 2:3. Hostia sa následne zatiahli, domáci dobíjali bránku, ale neúspešne. Naopak čelili viacerým brejkom súpera. V 63. minúte Šalkovčania zase udreli. Po spätnej prihrávke Chovanca Šimon Bútora z asi 15 metrov nekompromisne napálil pod brvno – 2:4. Obraz hry sa ani po tomto góle nemenil. Naše mužstvo stále hrozilo z brejkov, veľa šancí nedotiahlo do konca. Najväčšiu možnosť spálil po peknej kombinácii Vučkovič, ktorý z päťky prestrelil bránku. Domáci mohli znížiť z dvoch nebezpečných príležitostí, ale dobré zákroky predviedol brankár Smerek.

Hrajúci tréner Šalkovej Matej Libič na margo zápasu v Ďarmotách pre Bystricoviny poznamenal: „Bolo to z našej strany ubojované víťazstvo. Presadili sme sa vďaka trom štandardkám. Nešlo o extra výkon v podaní mojich zverencov, ale podstatné sú tri body.“

(bl)

FK Slovenské Ďarmoty – FK Šalková 2:4 (2:2)

Góly: 3.a 34. Berec – 16. Vučković, 45. Pav. Dobrík, 48. Horváth (vlastný), 63. Bútora. Rozhodoval: Jelok. ŽK: Cibuľa (S. Ďarmoty). Diváci: 150.

Medzibrod privítal doma Novú Baňu a v úvode bol lepším tímom. Kuzma rozvlnil sieť za brankárom súpera, ale jeho radosť bola predčasná, pretože gól uznaný nebol pre ofsajd. Po štvrťhodine tak išli nečakane do vedenia hostia. Domácemu obrancovi totiž nevyšla spätná malá domov, prihral rovno na nohu útočníka hostí Ljubisavljeviča, ktorý si prehodil stopéra a prekonal aj gólmana – 0:1. Náš celok tento moment nerozhodil, pretože vzápätí vyrovnal. Po priamom kope sa hlavou presadil Radoslav Kuzma1:1. Ubehli iba tri minúty a skóre sa znovu menilo. Medzibrodu vyšla krídelná akcia i center pred bránku, kde z dorážky uspel Dávid Selecký2:1. Následne mohol navýšiť vedenie Ivan Pipich, dostal sa do úniku, ale mieril iba do konštrukcie bránky. Všetko však napravil v 32. minúte. Po centri sa totiž presadil hlavou a tak i jeho zásluhou sa išlo na prestávku za stavu 3:1. Po nej domáci kontrolovali hru, dvojgólové vedenie ich upokojilo, súpera nepúšťali do žiadnych šancí a pokúšali sa hroziť najmä strelami spoza šestnástky. Tie však brankár Zarič kryl. Kapituloval až v samom závere po hlavičke Dušana Matisa, ktorý dal v 87. minúte gólovú bodku za stretnutím na 4:1.

(bl)

TJ Sokol Medzibrod – MFK Nová Baňa 4:1 (3:1)

Góly: 19. Kuzma, 22. D. Selecký, 32. Pipich, 87. Matis – 17. Ljubisavljević. Rozhodoval: Krajči. ŽK: Rajčok – Čakloš, Brodziansky, Ljubisavljević. Diváci: 250.

Rakytovce hostili doma Čierny Balog a parádne im vyšiel úvod zápasu. Hneď z prvej akcie v druhej minúte skórovali, keď si nabehol do voľného priestoru Pavol Telúch a hlavou poslal svoj tím do vedenia 1:0. V prvom polčase hrali ´Raky´ dobre, s pozmeneným kádrom i s novým trénerom Dubovickým nepúšťali súpera do vyložených šancí a v tridsiatej minúte sa tešili i z druhého gólu. Opäť sa oň postaral spomínaný Telúch, ktorý ťažil z nevyužitej šanci Klačana, keď sa k nemu dostala vyrazená lopta a nemal problém ju upratať do odkrytej bránky ľavou nohou – 2:0. Dobrý futbal pokračoval aj po prestávke. Viac z hry už mali hostia, ale znížiť sa im nepodarilo, pretože domáci mali vo svojich radoch mimoriadne strelecky disponovaného Pavla Telúcha. Ten v 66. minúte vystrelil spoza šestnástky tentoraz pravou nohou a lopta zaplachtila medzi žrde – 3:0. Baločania následne ešte viac pritlačili a vyťažili z toho znižujúci gól na 3:1, ktorý strelil z vnútra pokutového územia Motyka. Potom mal ešte stopercentnú šancu Rakytovčan Klačan. Išiel sám na brankára, ale nepokoril ho. V závere hostia hrali vabank, mali sľubné možnosti, ale domáci pôsobili organizovane v defenzíve a vypracovali si i niekoľko prečíslení, no nedotiahli ich do gólovej podoby.

Strelec troch gólov Pavol Telúch pre Bystricoviny po zápase povedal: „V šatni sme si povedali, že od prvej minúty našliapneme do nich, a to sa aj stalo. Hneď prvá akcia a gól. Videl som tam priestor, tak som do neho vletel a šťastne mi to tam padlo, bol som rád. Pri druhom mojom presnom zásahu musím poďakovať spoluhráčovi Paťovi Klačanovi, išiel sám na bránku, nepremenil šancu, no so šťastím sa ku mne odrazila lopta a poslal som ju prakticky do prázdnej bránky. Pri treťom góle som sa snažil iba trafiť bránku a padlo to tam. Bola to prudká strela, dobre lopta zaplávala. Až takto veľmi dobre sme si nepredstavovali úvod sezóny, ale sme radi, že to dobre dopadlo.“

Tréner Rakytoviec Andrej Dubovický Bystricovinám hovoril: „Možno pred pol druha mesiacom by som ešte musel nastúpiť aj ako hráč za Rakytovce, lebo nás bolo veľmi málo. Počítali sme, že nás bude možno dvanásť na úvod sezóny, nakoniec sme dali dohromady slušné mužstvo a úvod nám vyšiel nad očakávanie. Bodaj by to takto pokračovalo aj naďalej. Nie sme pod žiadnym tlakom, lebo vedenie a ľudia, ktorí sa začali okolo tohto klubu interesovať nám nedali žiadny nôž pod krk. Pôjdeme od zápasu k zápasu s cieľom zbierať čo najviac bodov a uvidíme ako to vypáli. Určite tu chceme štvrtú ligu udržať, možno máme aj na stred tabuľky, sami sme zvedaví na čo budeme mať. Čo sa týka zápasu, prvý polčas to bolo ideálne, aj keď stále je čo ešte zlepšovať. V druhom polčase sme sa dostali pod nejaký tlak, ale ten sme chvalabohu ustáli, dostali sme z neho iba jeden gól. Je to krutý výsledok pre Balog, mohlo to skončiť iba o gól, lebo šance si vytvárali obe mužstvá.“

FK Rakytovce – ŠK Partizán Čierny Balog 3:1 (2:0)

Góly: 2., 30. a 66. Telúch – 75. Motyka. Rozhodoval: Valentýni. ŽK: Betka, Floch (obaja Č. Balog). Diváci: 100.

(bl)

Badín sa predstavil v Pliešovciach, kde začiatok zápasu poznačil hustý lejak. V 4. minúte mali prvý náznak šance hostia, po centri Brašeňa chýbali Studenému centimetre aby na loptu dosiahol. Domáci taktiež pohrozili, prvýkrát po rýchlej akcie pálil Vilhan, ale Höger jeho strelu kryl. V 19. minúte sa opäť vyznamenal, keď zneškodnil nepríjemnú strelu Bobora. Potom sa na dlhé chvíle hra upokojila, častejšie mali loptu na svojich kopačkách Badínčania, no výraznejšia šanca absentovala. Tá sa zrodila až v 40. minúte, keď Pliešovce zahrávali rohový kop. Loptu vybojovali hostia, naviedol ju cez celé ihrisko Studený, pred pokutovým územím ju prihral Kollárovi, ktorý však mieril nad bránku. Vzápätí to opäť skúšal spoza šestnástky Bobor, ale lopta išla tesne vedľa žrde.

Prvú šancu druhého polčasu mali opäť domáci futbalisti, keď Vilhanovú tečovanú strelu skvele zneškodnil Höger. V 67. minúte mali Badínčania výhodu priameho kopu z dobrej pozície, no strelu Kohúta Gnida vyrazil. Neskôr Kohút našiel krížnym pasom Ševčíka a jeho prudkú strela skončila tentoraz pod brankárom. Na druhej strane pohrozili domáci, po centrovanej lopte hlavičkoval Roziak, no len do rúk Högera. Prvého gólu sa diváci dočkali v 77. minúte. Kohút opäť našiel dlhou loptou Lukáša Ševčíka, ten si ju naviedol smerom k bránke a jeho strela ešte obtrela domáceho obrancu a skončila za chrbtom Gnidu – 0:1. Definitívnu poistku dali hostia v 89. minúte, keď po priamom kope Kollára brankár domácich Gnida loptu neudržal a tú dopravil do siete Richard Hanák 0:2. Domáci mali ešte šancu na zníženie v poslednej minúte, ale hlavičku Farkaša vyrazil Höger nad brvno. Badínčania si tak v prvom zápase pripísali tri dôležité body a o týždeň ich čaká derby s Rakytovcami.

(tdz)

TJ Tatran VLM Pliešovce – ŠK Badín 0:2 (0:0)

Góly: 77. Ševčík, 89. Hanák. Rozhodoval: Petrinec. ŽK: Fraňa, Kouřil (obaja Pliešovce). Diváci: 55.

Ostatné výsledky: Tisovec – Kováčová 1:2, Hriňová – Tornaľa 7:0, Detva – Príbelce 0:6.

V druhom kole už v sobotu 11. augusta hrá Medzibrod o 17.00 hodine na pôde nováčika v Príbelciach. O deň neskôr v nedeľu 12. augusta je na programe susedské derby ŠK BadínFK Rakytovce, taktiež s výkopom o 17.00 hodine, no a v tom istom čase bude hrať aj Šalková v Čiernom Balogu.

Autor: (bl, tdz), Foto: (bl) zo zápasu Rakytovce - Č. Balog