16 /

Futbalisti banskobystrickej Dukly sa v štvrtom kole druhej ligy radovali z víťazstva už aj pred domácim publikom. Po dobrom výkone zdolali béčko MŠK Žilina 2:1, keď im vyšiel najmä prvý polčas.

Dukla sa od úvodu zahryzla do súpera, vytvorila si viacero nebezpečných situácií pred bránkou a v ôsmej minúte išla do vedenia. Nezištná prihrávka Kollátiho smerovala na Lukáša Laksíka, ktorý tiesnený v šestnástke zakončil efektívne a otvoril skóre duelu – 1:0. Následne hneď z prvej akcie hostia vyrovnali, ale gól pre ofsajd neplatil. Bystričania hýrili aktivitou, tvorili a v šestnástej minúte po ubránenom rohovom kope hostí išli do rýchleho protiútoku z ktorého zakončoval v šestnástke Snitka, ale Petráš dobre vybehol a perfektne zakročil. Potom spoza šestnástky opečiatkoval žrď Willwéber. Z následného autu išla cez Saviča lopta na Laksíka, ktorý ju ideálne poslal do päťky, kde operoval pohotový Viktor Tóth, šikovne mieril z prvej a rozvlnil sieť – 2:0. Žilinčania pohrozili až v závere polčasu. Strela Polievku z väčšej vzdialenosti poriadne zamestnala gólmana Krejčího. My sme ešte mohli pridať tretí gól, v šanci sa ocitol aktívny Viktor Tóth, tentoraz však zle trafil loptu. Bodku za rušnou 45-minútovkou dala hlavička hosťujúceho Moška, ale dobre zapracovala i defenzíva Dukly.

V druhom polčase tempo mierne opadlo, o niečo viac mali loptu na kopačkách hostia, ale hrozili sme my. V 53. minúte z priameho kopu z asi 30 metrov Prikryl poriadne natiahol Petráša. Tréner Dušan Tóth potom prestriedal, nehrnuli sme sa za priaznivého stavu príliš dopredu, no šance Žiliny neprichádzali. Naopak v sedemdesiatej minúte obdržal dobrú loptu na ľavú stranu Willwéber, no mieril iba tesne vedľa. Krušné chvíle nastali pre Duklu v 77. minúte. Najprv Polievka zakončoval z pravej strany šestnástky, Krejčí loptu vyrazil a následne pokryl aj razantnú strelu Kopasa z takmer 30 metrov. Bystričanom sa potom naskytol rýchly protiútok, z ktorého mohol ťažiť striedajúci útočník Muchaya, chýbala mu však presnejšia muška. V závere trošku zaúradoval rozhodca. Najprv odpískal sporný faul na Tevzadzeho v pokutovom území a z penalty znížil v 86. minúte Polievka2:1. Mohlo byť ešte horšie, pretože v nadstavenom čase sa dostal ku koncovke opäť Kopas a ten poslal loptu len tesne nad brvno. Dôležité bolo, že okrem tohto momentu sme snahu hostí ustáli a mohli sa tak tešiť z troch bodov.

Po zápase Bystricoviny najprv oslovili strelca rozhodujúceho druhého gólu Banskej Bystrice Viktora Tótha:

„Čo sa týka gólu, Lakso to urobil výborne, Saša mu hodil dobrú loptu, dostal som vynikajúci center a už to bolo iba na mne, či to premením alebo nepremením. Našťastie sa mi to podarilo. Prvých dvadsaťpäť minút sme mali takmer všetko pod kontrolou, potom sme trošku stratili hru, nebolo to až také dobré ako tých prvých 25 minút, ale celkovo prvý polčas môžem hodnotiť pozitívne. V druhom to už bolo ťažšie. Hlavne po odpískanej penalte som sa obával čo nastane, pretože sme nechceli v dvoch zápasoch doma v rade postaviť práve penaltou súpera na koňa. Nepodržali sme veľmi loptu v závere, hrali sme zbrklo smerom hore, no našťastie sme to udržali. Zaslúžene sme však vyhrali. Súpera sme nepustili do vyloženej šance, naopak sme si ich vytvárali my. Aj duel s Popradom sme mali pod kontrolu, boli sme lepší, no tri body sme nevybojovali, ale teraz sme ich už dokázali vybojovať. Treba niekedy hrať aj na výsledok, nie je vždy dôležitá pekná hra.“

Autor prvého gólu Banskej Bystrice Lukáš Laksík nám povedal:

„Čo sa týka môjho gólu, videl som tu situáciu dobre. Kričal som Kollovi asi zo štyrikrát nech mi to tam dá, aj hocijako, podarilo sa mu to, takže paráda. Prvý polčas sme produkovali to, čo sme chceli hrať, na to sme sa práve pripravovali, že vyjdeme na súpera, budeme aktívne napádať, s tým majú totiž súperi problém. Ťažko sa z toho vychádza aj takým silným, technickým a dobre pripraveným hráčom akých má Žilina. V druhom polčase nám už trošku odchádzali sily, preto som sa pýtal aj ja dole. Bol ťažký terén, i preto išli sily trošku dole. Škoda najmä toho gólu, čo sme dostali, bola to sporná penalta, ale nebudeme to už riešiť.“

Tréner MFK Dukla Banská Bystrica Dušan Tóth na tlačovej konferencii uviedol:

„Obával som sa tohto zápasu, lebo Žilina predviedla v Petržalke veľmi kvalitný výkon. Bol som však príjemne prekvapený našim vstupom do zápasu i vlastne celým prvým polčasom. Popri góloch sme si vytvorili ďalšie dobré šance, ktoré sme nevyužili. Problémom bol aj terén, ihrisko bolo rozmočené, tým pádom sa ťažšie na ňom kombinovalo a sily tak ubúdali neúmerným spôsobom. Prvýkrát sme hrali na takomto mäkkom teréne. Takže v druhom polčase sa prejavil i vyšší vek nášho mužstva, niektorí hráči fyzicky trošku odpadli. Žilina tak dokázala držať loptu na kopačkách, ale i napriek tomu sme ju do nejakej vyloženej šance nepustili. S tým môžem byť spokojný. Zápas sme zvládli“

Trénera Tótha sa Bystricoviny spýtali na zdravotný stav absentujúceho Patrika Vajdu:

„Vajda má vykĺbené rameno. Vyskočilo mu v zápase vo Fiľakove. Dohral s tým ešte asi desať minút , no teraz čakáme na výsledok magnetickej rezonancie, ktorá bude v utorok. Na základe týchto výsledkov uvidíme čo bude ďalej.“

Tréner béčka Žiliny Norbert Gula na tlačovke hovoril:

„Zápas bol celkom slušný, i napriek tomu, že terén bol ťažší pre hráčov. O nás sa hovorí, že vieme hrať len na umelej tráve, ale dnes sme ukázali, že vieme hrať aj na prírodnej tráve. Domáci mali veľmi dobrý vstup do zápasu. V prvom polčase boli lepší, nebezpečnejší, my sme mali len záblesky kombinačných vecí, neboli sme nebezpeční. V druhom polčase sme už dobre kombinovali, ale v poslednej tretine ihriska to nebolo ideálne. Tam sa žiada od hráčov, aby viac zobrali na seba. Mali sme hernú prevahu, ale šancí bolo menej, takže víťazstvo je pre domácich zaslúžené.“

MFK Dukla Banská Bystrica – MŠK Žilina B 2:1 (2:0)

Góly: 8. Laksík, 21. V. Tóth – 86. Polievka (z11m). Rozhodoval: Chromý. ŽK: Muchaya, Prikryl – M. Rusnák, Kryla. Diváci: 1362.

MFK Dukla: Krejčí – Starší, Kupčík, J. Tóth –  Willwéber (80. Žilinec), Snitka – Savič (71. Muchaya), V. Tóth, Kolláti – Laksík (60.Migaľa).

MŠK Žilina B: Petráš – Majdan, Moško, Nemčík, Tevzadze – M. Rusnák (76. Kovaľ), Kopas, Chríbik, D. Ďuriš (66. Krela) – Bičakčijan (57. Jankauskas), Polievka

Najbližšie hrá naša mestská Dukla ligový duel v sobotu 18. augusta, konkrétne o 16.30 hodine na ihrisku lídra súťaže KFC Komárno.

Ostatné výsledky: L. Mikuláš – Pohronie 1:1, Bardejov – Inter Bratislava 0:0, Dubnica n. Váh. – Komárno 1:3, Prešov – Lokomotíva Košice 5:1, Skalica – Poprad 4:0. Ostatné zápasy sa hrajú v nedeľu.

1. Komárno 10b, 2. Skalica 10b, 3. Prešov 7b, 4. B. Bystrica 7b, 5. L. Mikuláš 7b, 6. Žilina B 6b, 7. Pohronie 6b, 8. Petržalka 6b*, 9. Šamorín 4b*, 10. Trebišov 4b*, 11. Poprad 4b, 12. Bardejov 3b, 13. Lipany 3b*, 14. Dubnica n. V. 3b, 15. Inter 2b, 16. Lokomotíva 0b.