Derby Rakytovce – Jupie skončilo zmierlivo, nečakaná prehra Šalkovej a výhra Medzibrodu

2 /

Cez víkend sa hralo šieste kolo štvrtej futbalovej ligy skupiny juh, v ktorom sa už v sobotu počas Radvanského jarmoku hralo derby v Rakytovciach. Zavítalo tam Jupie, ktoré hrá v susednom Badíne, a prestížny duel sa napokon skončil zmierlivou remízou 1:1. Šalková sa predstavila v Hriňovej a po katastrofálnom prvom polčase prehrala celkovo 0:3. Výhrou potešil Medzibrod, ktorý triumfoval v Tornali.

Šalková cestovala do Hriňovej a podala tam slabý výkon. Mohla ísť však do vedenia, ak by sa presadil Vučkovič, ktorý zakončoval presne k žrdi, no brankár Kružliak loptu vyrazil. Druhá príležitosť sa rodila u Chovanca, ktorý mohol loptu posunúť Mikulcovi, a ak by ju dal s citom, hráč Šalkovej sám pred brankárom skóruje. Nestalo sa, prišla rýchla rozohrávka domácich do otvorenej obrany nášho celku, z pravej strany nasledoval center do päťky kde Lapin preskočil dvoch protihráčov a nohou zariadil stav 1:0. Tento futbalista sa do prestávky presadil ešte raz po chybe defenzívy hostí v 40. minúte a zvýšil na 2:0. To však nebolo všetko, pretože Chovanec ponúkol likvidačný zákrok v samom závere polčasu, keď zastavoval futbalistu Hriňovej v brejku, takže po druhej žltej karte videl červenú.

Oslabená Šalková v druhom polčase nedokázala nič na Hriňovú vymyslieť. Domáci hrali umne, vzdorovali náznakom nášho celku. Znížiť mohol po centri Paloviča v šestnástke najmä pohotový Lašút, ale prekopol bránku. V závere aktivita nášho celku stúpala, ale vyložené príležitosti neprichádzali. Naopak bol to súper, ktorý číhal na brejky a mohol pridať tretí gól. V 84. minúte sa mu to aj podarilo, na bránku sa rútili až dvaja hráči Spartaku a Marcinek nemal problém zakončovať – 3:0. Medzi žrďami hostí dostal v tomto stretnutí príležitosť Peter Ursíny, podľa hrajúceho trénera a brankára Šalkovej Daniela Vernarského chytal dobre, avšak sklamalo celé mužstvo, ktoré podľa jeho slov hralo bez srdca…

MFK Spartak Hriňová – FK Šalková 3:0 (2:0)

Góly: 21. a 40. Lapin, 84. Marcinek. Rozhodoval: Chudý. ŽK: Ľupták – M. Mesík, Chovanec, Debnár. ČK: 45. Chovanec (po 2ŽK). Diváci: 200.

Rakytovce privítali suseda z Badína Jupie Futbalovú školu Mareka Hamšíka a úvod zápasu sa niesol v opatrnom duchu.Oba tímy sa len oťukávali. Až v 12. minúte to skúšal strelou spoza pokutového územia domáci Rafanides, ale mieril vedľa. Hneď z protiútoku mohli ísť hostia do vedenia, no Samson zoči voči gólmanovi Mrázovi neuspel. Po štvrťhodine hry  stratili loptu futbalisti Jupie, Malatinec medzi obrancami súpera vysunul Širku a ten povedľa brankára Škubáka otvoril skóre zápasu – 1:0. Skóre mohlo byť aj vyššie, pretože prešli len dve minúty, keď Bútora spätnou prihrávkou našiel Rafanidesa a ten ´bombou´ opečiatkoval spojnicu brvna a žrde. Po tomto okamihu začali hostia preberať opraty zápasy do rúk. Po strele Šimuneka Mráz aj s prispením žrde vyrazil loptu na roh. Vyrovnávajúci zásah visel ako sa hovorí vo vzduchu a dostavil sa v 25. minúte.  Rakytovská obrana zaváhala, Kurunci fauloval v pokutovom území Ďurtu a sám faulovaný si postavil loptu na biely bod a hoci Mráz si na ňu siahol, tá skončila predsa len za jeho chrbtom – 1:1.

V druhom polčase upadla kvalita zápasu. Nebezpečnejší boli o niečo viac hráči Jupie. Domáci môžu ďakovať brankárovi Mrázovi za čo i len bod. Už v 46. minúte totiž reflexívnym zákrokom vychytal v páde zakončujúceho Kondera. Rakytovčania hrozili strelami spoza šestnástky. Po hodine hry strieľal Bútora, ale Škubák jeho pokus vyrazil. V 69. minúte mal obrovskú šancu Ďurta, keď sa pekne uvoľnil na ľavej strane, no Mráz jeho strelu vyrazil na roh. Domáci mohli paradoxne získať aj všetky tri body. V 85. minúte si totiž centrovanú loptu spracoval Kohút, tiesnený dokázal vystreliť a lopta opečiatkovala brvno. Rakytovce tak ani v treťom stretnutí na domácom ihrisku nevyhrali, na svojom štadióne získali doposiaľ len dva body. Taký slabý štart do sezóny si už nepamätajú poriadne dlho.

FK Rakytovce – Jupie FŠMH Badín-Podlavice 1:1 (1:1)

Góly: 16. Širka – 25. Ďurta (z 11m). Rozhodoval: Petrinec. ŽK: Kurunci, Kohút, Riška, Rafanides. Diváci: 150

Medzibrod cestoval do Tornale a domácich prekvapil rýchlym gólom. Už v ôsmej minúte sa oň postaral Vančo. V slušnom prvom polčase bez kariet sa snažili futbalisti z juhu stredného Slovenska vyrovnať, ale zabudli na zadné vrátka, čo využil opäť v 38. minúte Vančo gólom na 0:2. Po prestávke strelili domáci rýchly kontaktný gól zásluhou kanoniera Farkasa v 48. minúte. Išli za vyrovnaním, ale ich snahu a optimizmus schladil Ivan Varga v 74. minúte presným zásahom na 1:3. Tornaľa bola podlomená a v závere už nedokázala zdramatizovať duel. Nečakane tak pred svojimi priaznivcami na mestskom štadióne nebodovala a prehrala.

FK Mesta Tornaľa – TJ Sokol Medzibrod 1:3 (0:2)

Góly: 48. Farkas – 8. a 38. Vančo, 74. Varga. Rozhodoval: Holas. ŽK: Sokol, Rajčok. Diváci: 250

Ostatné výsledky: V. Krtíš – Č. Balog 2:0, Revúca – S. Ďarmoty 3.0, Poltár – Pliešovce 3:1, Vinica – Tisovec 0:7.

Najbližšie sa hrá 7. kolo, v ktorom sa hrá ďalšie okresné derby. A to už v sobotu 16. septembra v nezvyčajnom čase dopoludnia o 10.30 hodine. Medzibrod privíta na svojom obecnom štadióne Rakytovce. V tento deň hrá doma aj Šalková, na svojom ihrisku pod umelým osvetlením o 19.00 hodine hostí Poltár. V nedeľu 17. septembra o 15.00 hodine sa v Badíne hrá duel medzi našim Jupie a Veľkým Krtíšom.

1. Tisovec 18b, 2. Šalková 12b, 3. Tornaľa 11b, 4. Medzibrod 11b, 5. Poltár 10b, 6. Revúca 9b, 7. Č. Balog 8b, 8. Hriňová 7b, 9. S. Ďarmoty 7b, 10. Jupie 7b, 11. Pliešovce 5b, 12. Rakytovce 5b, 13. Vinica 5b, 14. V. Krtíš 3b.

Autor: (bl), Foto: archív Bystricoviny