Podľa meteorológov malo zo štvrtka na piatok výdatne snežiť, ale u nás nie

Počasie
0 /

MG_0711

 

Aj keď to vo štvrtok dopoludnia v Banskej Bystrici tak nevyzerá, v noci má aj k nám prísť výdatnejšie sneženie. Zatiaľ prší pri teplote vzduchu + 5 °C.

Nočné sneženie aj v Banskej Bystrici

V priebehu dňa začne od západu hranica sneženia klesať. Večer bude na západe a v Žilinskom kraji snežiť približne už od výšky 400 až 500 m nad morom, ojedinele aj nižšie. Sneženie sa očakávalo aj v Banskej Bystrici, kde mohlo napadnúť do 15 cm mokrého snehu, ale napokon z toho nič nebolo.

Počas  noci na piatok 29.12. sa zrážky na západnom a strednom Slovensku i na Spiši takmer všade (vrátane nížin) zmenia na sneženie, prípadne dážď so snehom. Na východe bude nielen vo štvrtok cez deň, ale aj v noci na piatok v polohách do 700 až 800 m nad morom takmer všade len pršať. Na Spiši budú asi aj lokality kde bude snežiť aj v nižšej nadmorskej výške. V piatok cez deň už budú zrážky na našom území väčšinou vo forme snehu, ale na väčšine Slovenska spadne len do 5 mm zrážok a zrážky budú ustávať.

Je veľmi pravdepodobné, že na horách západného, stredného Slovenska a v oblasti Tatier spadne do piatka rána miestami až do 30 cm snehu. Zároveň sa predpokladá, že na východnom Slovensku sa vo Východoslovenskej nížine snehová pokrývka vôbec nevytvorí.

SHMÚ na svojej facebookovej stránke uvádza:

„Je to však len predpoveď a uvidíme ako to celé skutočne dopadne, a to najmä v nížinách na západnom a strednom Slovensku. Najprv bude totiž takmer všade iba pršať a neskôr bude pravdepodobne aj v nížinách miestami intenzívnejšie snežiť. Všetko záleží od presnej polohy frontu a samozrejme od toho ako sa bude nad naším územím vlniť. Je však takmer isté, že sneh, ktorý v nížinách aj v polohách do 400 m nad morom (najmä na západe územia) napadne, bude mimoriadne mokrý a väčšinou nebude mať dlhé trvanie pretože už na prelome tohto a budúceho týždňa sa opäť oteplí. Bielu perinu by tak na dlhšie obdobie v nižších polohách mohla zachrániť pravdepodobne iba inverzia.“

Cesty sú zjazdné

Všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území SR sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne vlhký až mokrý. Zjazdné sú aj cesty I., II. a III. triedy, ich povrch je prevažne vlhký až mokrý, v hornatejších oblastiach stredného a východného Slovenska je miestami pokrytý vrstvou kašovitého až utlačeného snehu do troch centimetrov.

Ako informuje na svojej internetovej stránke Slovenská správa ciest (SSC), horské priechody (HP) sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne vlhký až mokrý, okrem HP Huty, Vrchslatina a Herlianske Sedlo, ktoré majú povrch pokrytý vrstvou kašovitého až utlačeného snehu hrúbky jeden až tri centimetre.

SSC upozorňuje vodičov, že na cestách II/578 Skalka – Kremnica, II/526 Kokava nad Rimavicou a na cestách nižších tried v oblasti Kokavy nad Rimavicou a Poltára sa na vozovke miestami vyskytuje zľadovatený sneh hrúbky jeden až dva centimetre. Hmla s dohľadnosťou do 100 metrov je v lokalitách Čertovica, Šturec a Dobšiná. Pre silný dážď je dohľadnosť do 100 metrov v lokalitách Zálužie, Vlčkovce a Nitra-Zobor.

Na horách bude stúpať  lavínové nebezpečenstvo

Vo štvrtok ráno bolo na horách väčšinou zamračené. Stále pretrváva relatívne teplé počasie a mrzne až od 1200 m n.m. Ako informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby na svojej internetovej stránke, na horách je ešte veterno, ale vietor by mal postupne slabnúť.

Malo by začať aj snežiť, a to spočiatku od 1200 m, no hranica sneženia bude klesať a v noci by malo snežiť už aj na podhorí. Za posledných 24 hodín pripadlo do 10 cm nového snehu. Na mnohých miestach nad pásmom lesa je sneh stále veľmi tvrdý až ľadový. Na niektorých miestach sa nachádza kôra. Podmienky sa budú meniť a nového snehu by malo pribúdať hlavne vo Veľkej Fatre a Nízkych Tatrách.

Lavínové nebezpečenstvo je vo všetkých našich pohoriach malé, snehová pokrývka je na väčšine miest dobre stabilizovaná a zmrznutá. Popoludní sa situácia bude meniť. Postupne začne pribúdať nový sneh, ktorý padne na tvrdý zľadovatený sneh. Nebezpečenstvo bude stúpať s množstvom napadnutého snehu. Sneženie bude spojené s vetrom, čo bude situáciu zhoršovať. Riziko pádu spontánnych lavín bude mierne.

 

 

Zdroj: SHMÚ, SSC a HZS, Foto: Mirka Chabadová ilustračné