Rakytovce už na čele ligy, Šalková valcovala, vyhral i Badín a Medzibrod tiež bodoval

4 /

V siedmom kole štvrtej ligy skupiny juh sa mužstvám z banskobystrického okresu darilo. Medzibrod remizoval s Kováčovou a zosadil ju z čela súťaže, pretože Rakytovce doma vyhrali v dramatickom zápase nad Tornaľou 3:2. Šalkovčania si hravo poradili s posledným Tisovcom a konečne vyhral aj Badín, celkom jednoznačne 3:0 s Novou Baňou.

Rakytovce privítali v sobotu popoludní Tornaľu. Prvý polčas sa hral prevažne medzi šestnástkami, šance sa rodili po chybách v defenzíve. Začalo sa trošku opatrne, divákov vzrušila až strela domáceho Daniela v šiestej minúte spoza šestnástky, keď lopta „lízala“ brvno. Potom Markovič zachytil rozohrávku hostí v strede ihriska, vysunul Klačana, ktorý tiesnený stopérom zakončil pred gólmanom vysoko nad brvno. Tento futbalista mal po štvrťhodine aj ďalšiu možnosť. Dostal sa medzi stopérov súpera, zachytil ich rozohrávku a išiel sám na bránku, tvrdo vystrelil, no iba do Juhásza medzi žrďami. Tornaľa mala viac loptu na kopačkách, vytvorila si miestami tlak, zahrávala tri rohy v rade, no obrana Rakytoviec lopty pokryla. Prácu mala aj pri šanci Baloga, ktorému sa však trepotala lopta medzi nohami, takže mieril do brankára Kvasnu, ktorému pomohli spoluhráči. Následne vznikol protiútok, po ktorom Telúch potiahol loptu, vysunul pekne Klačana dopredu a ten z vrchu šestnástky mieril povedľa Juhásza – 1:0. Uplynula len minúta a skóre mohlo byť vyššie. Po rýchlej kombinácii nášho mužstva sa dostal do šprintu Konder, chcel prelobovať gólmana, ale loptu poslal nad brvno. V 24. minúte Telúch odcentroval z čiary na zadnú žrď, ale Koreň hlavičkoval iba do rúk brankára. Až po polhodine hry sa tešili domáci druhýkrát. Klačan dostal dobrú loptu v strede ihriska, prešprintoval troch obrancov, krížnou prihrávkou našiel Telúcha, ktorý si pekne nabehol do šestnástky a ľavou nohou z päťky nemal problém mieriť do odkrytej svätyne súpera – 2:0. Následne však Rakytovčania nechali hrať súpera a ten toho využil. Z pravej strany šestnástky sa z voleja presadil Farkas 2:1. Vyrovnať mohol do prestávky najprv Balog, ale z ľavej strany mieril vedľa a nepresnú strelu ešte vyslal spoza 16-ky Farkas.

V druhom polčase dominovali defenzívy. Hral sa kvalitný štvrtoligový futbal, ale domáci predsa len pristúpili k úvodným minútam tohto dejstva vlažne. Pykali za to v 53. minúte, keď kapitán Drnaj vyslal z asi 25 metrov nevinnú strelu tesne nad zemou, lopta pred Kvasnom divne skočila a prešla mu popod ruku – 2:2. Domácich inkasovaný zásah prebral. Začali byť aktívnejší, prevzali držanie lopty a po hodine hry mali veľkú možnosť ísť do vedenia. Skúšal to prudkou strelou Markovič, ale chýbala mu presnejšia muška. Rovnako tak Gašparovi z priameho kopu, keď z asi 18 metrov pálil nad brvno. V 79. minúte po štandardke Gašpara išla lopta na zadnú žrď, odkiaľ Telúch našiel hlavičkou Klačana, no ten to mal na dlhú nohu a špičkou kopačky už nemohol zakončiť ideálne podľa predstáv. Potom si títo futbalisti úlohy vymenili, Telúch vnikol do šestnástky z ľavej strany, strieľal po zemi, ale snáď len niekoľko centimetrov chýbalo aby sa skóre menilo. V 84. minúte Pavlík v tutovke hlavičkoval nad bránku. Rozhodujúci moment sa napokon udial v 88. minúte. Predchádzal mu faul hosťujúceho hráča, ktorý fauloval po centri do šestnástky domáceho futbalistu, použil lakeť a sotil ho, takže nasledovala penalta. Klačan ju síce nepremenil, ale brankár vyrazil loptu pred seba, útočník Rakytoviec k nej pribehol a poriadne sa sústredil aby neprekopol – podarilo sa a bolo 3:2. Po góle Klačan kľačal na zemi počas sviatku sedembolestnej Panny Márie, spínal ruky a ďakoval zrejme i nebesám (zachytené aj v našej fotogalérii). Škoda, že štvrtý gól nepridal ešte v samom závere Telúch. Potiahol po krídle, zasekol si dvoch obrancov, ale krížna strela išla mimo bránku. Tornaľa mohla vyrovnať v nadstavenom čase po priamom kope Csabu Juhásza, mieril ponad múr, ale Kvasna bol na mieste, loptu vyrazil, spoluhráči ju upratali do bezpečia a rozhodca hneď aj zapískal koniec duelu.

Tréner Andrej Dubovický po stretnutí pre oficiálnu facebookovú stránku FK Rakytovce povedal: „Myslím si, že sme vyhrali zaslúžene, i keď po penalte. Do polčasu mohlo byť 4:1. Škoda, že sme zahodili obrovské šance za stavu 0:0. Boli sme vo vedení, no dostali sme gól po chybe v strede obrany. Na desať minút v druhom polčase sme stratili stred ihriska, čím sme dali príležitosť súperovi vystreliť. Z čoho padol gól na 2:2. Po tomto zásahu sme ožili. Mali sme ďalšie veľké šance. Vybojovali sme penaltu, ktorá padla až z odrazenej lopty. Zaslúžene tri body ostali doma. Čaká nás zápas v Detve, kde by sme chceli vyhrať a tým potvrdiť našu formu a zlepšenie hry. Radi by sme si upevnili postavenie v tabuľke, ktoré nikto nečakal pred začiatkom súťaže.“

Strelec dvoch gólov Paťo Klačan hovoril: „Zápas sa vyvíjal dobre. Herne sme boli lepší. Mali sme viac šancí, ktoré sme však nepremenili. Penalta bola trošku kritická, našťastie to padlo naspäť ku mne a trafil som to. Ak by som to nedal, bolo by zle. Hlavne, že sa nám podarilo vyhrať a tri body sú doma. To je dôležité.“

FK Rakytovce – FK Mesta Tornaľa 3:2 (2:1)

Góly: 19. a 88. Klačan, 31. Telúch – 33. Farkas, 53. Drnaj. Rozhodoval: Považan. ŽK: Dubovický (na lavičke) – Rubint, Betík, Jankóšik. Diváci: 100.

Šalkovčania hrali v sobotu večer na svojom ihrisku pod umelým osvetlením s posledným Tisovcom a nadelili mu šesť gólov. Prvý v šiestej minúte po centri Debnára, keď sa v šestnástke presadil hlavou Bútora. Druhý v štrnástej minúte, pretože Peter Dobrík namieril z hranice šestnástky presne k žrdi. Pred polhodinou hry sa presadil aj Miroslav Debnár, ideálne mu prihrával v šestnástke Vučkovič a pre kanoniera domácich to bola už len´malina´ – 3:0. No a Debnár zvýšil do prestávky aj na 4:0 po peknej individuálnej akcii z pravej strany, keď sa preštrikoval do šestnástky a predviedol presnú koncovku. Do druhého dejstva nenastúpil, Šalkovčania postupne zapojili do hry všetkých hráčov z lavičky a poľahky sa zabávali futbalom. Pridali ešte ďalšie dva góly. V 68. minúte Mikulec poslal loptu do uličky Bútorovi a ten sa zoči – voči gólmanovi hostí nemýlil. Jasnú prevahu Šalkovej zavŕšil v závere Zimnikoval, ktorý dostal dlhú loptu dopredu a dokázal sa presadiť medzi dvoma obrancami súpera i vybehnutým brankárom v šestnástke – 6:0.

FK Šalková – MŠK Tisovec 6:0 (3:0)

Góly: 6. Bútora, 14. Pet. Dobrík, 29. a 40. Debnár, 68. Bútora, 85. Zimnikoval. Rozhodoval: Valentýni. ŽK: Mikulec – Láska, Stasík. Diváci: 120.

Badín po piatich zápasoch bez plného bodového zisku potreboval v nedeľu už konečne víťazstvo. Do Novej Bane sa pustil z chuti, už v 8. minúte po peknej prihrávke Kohúta a centri Baláža mal gól na kopačke Veselovský, ale trafil iba do hosťujúceho Zarića. O tri minúty si však domáci hráč už napravil chuť, keď obrana súpera ho nechala po rohovom kope úplne voľného a bolo 1:0. O šesť minút neskôr sa po prihrávke Brašeňa a zaváhaní obrancu N. Bane dostal k lopte Ďurta a prekonal brankára – 2:0. V 28. minúte sa po centri dostal do zakončenia opäť Ďurta, no tiesnený usmernil loptu len vedľa žrde. hostia aký taký náznak šance mali v 37. minúte, po pošmyknutí sa Kollára však Vlčko nenaložil s ponúknutou šancou ideálne a loptu poslal vysoko nad.

Druhý polčas opäť rozohrali Badínčania skvele, v 48. minúte po peknej akcii našiel Ďurta v šestnástke Brašeňa a ten ponad vybiehajúceho brankára poslal svoj celok  do vedenia o tri góly. V 55. minúte na pravej strane si vymenil Ďurta loptu s Brašeňom, ktorý poslal prudkú prihrávku popred bránu a striedajúci Žilík opečiatkoval pravú žrď svätyne hostí. Domáci potom prestriedali a tempo hry opadlo. Až v 72. minúte sa diváci opäť dočkali pekného futbalového momentu, keď z vyše 20 metrov napriahol Plško a Zarić len s námahou vyrazil jeho strelu na roh. Bodku za stretnutím dali Badínčania v 89. minúte, keď po rohovom kope M. Giertl opečiatkoval hlavičkou brvno.

ŠK Badín – MFK Nová Baňa 3:0 (2:0)

Góly: 11. Veselovský, 17. Ďurta, 48. Brašeň. Rozhodoval: Dančo. ŽK: Čakloš (N. Baňa). Diváci: 150.

Medzibrod privítal dovtedy vedúci celok súťaže Kováčovú a úvodné šance stretnutia sa zrodili po chybách oboch brankárov. Najprv si zle prebral loptu hosťujúci Polóny a napadajúci Bobok zblokoval odkop iba do bočnej siete. Následne sa chcel Tonhajzer pohrať s útočníkom, no ten jeho úmysel vyčíhal a zachytil jeho prihrávku. Našťastie sa so zakončením poponáhľal a bránku netrafil. Tlak domácich sa pretavil do veľkej šance v 15. minúte po vysokom napádaní v pokutovom území, kde sa do veľkej šance dostal Belluš, žiaľ bránku prekopol. V 24. min. vystrelil znova Belluš z vnútra pokutového územia na Polónyho, no ten bol pozorný a loptu dobrým zákrokom vyrazil. O pár minút neskôr to do tretice skúšal Belluš strelou z väčšej vzdialenosti, no opäť mimo. V 38 min. sa do ojedinelej šance dostali aj hostia. Domáci kapitán Rajčok stratil čistú loptu, súper to využil a dostali sa do samostatného úniku. Skvelým zákrokom Tonhajzer na 2-krát situáciu zachraňoval. Čo sa im nepodarilo v 38 minúte, využili futbalisti Kováčovej o dve minúty neskôr. Po skrumáži v šestnástke a nedôraznom odkopnutí Medzibrodčanov prepasíroval loptu do siete Shushpanov0:1.

Do druhého polčasu vstúpil náš celok z bystrického okresu s cieľom rýchleho gólu a otočenia výsledku. Hneď v 46. minúte to skúšal znova Belluš, ale brankár Polóny vyrazil peknú strelu na rohový kop. Neskôr po rohu sa lopta odrazila do súboja medzi Samuelčíka a jedného hráča Kováčovej, ktorý ho nepatrným zákrokom zastavil nedovolene a nasledoval pokutový kop. K nemu sa postavil Pipich a nekompromisne zakončil v 55. minúte do hornej časti bránky – 1:1. Tento zápas sa musel páčiť aj divákom, domáci predvádzali pekný futbal s momentmi zdrvujúceho tlaku. Do najväčšej šance na otočenie výsledku sa dostali v 68. min. po peknej hernej kombinácii z pravej strany. Rajčok kolmou prihrávkou našiel Pipicha, ten poslal loptu po zemi popred bránku, ale Selecký ju nedotlačil do poloodkrytej svätyne Polónyho. O tri minúty neskôr Belluš vystrelil mimo po sklepnutí Belka. V 79. min. znova po peknej akcii sa do šance dostal najviac strieľajúci Belluš, žiaľ jeho strelecký pokus mieril tesne vedľa ľavej žrde. Na konci zápasu mohol spasiť domácich Belko, ale Polóny jeho hlavičku zlikvidoval a tak body sa napokon delili.

TJ Sokol Medzibrod – ŠK Prameň Kováčová 1:1 (0:1)

Góly: 55. Pipich (z 11m) – 41. Shushpanov. Rozhodoval: Bátory. ŽK: Belko – Shuper, Greško. Diváci: 250.

Ostatné výsledky: Pliešovce – Detva 3:3, S. Ďarmoty – Hriňová 2:0, Č. Balog – Príbelce 3:0.

V ôsmom kole v sobotu 22. septembra15.00 hodine Medzibrod privíta Pliešovce a Badín sa predstaví v Príbelciach. V nedeľu 23. septembra o 15.00 hodine hrajú Šalkovčania v Tornali a Rakytovce v Detve.

1. Rakytovce 18b, 2. Kováčová 17b, 3.Šalková 17b, 4. Medzibrod 13b, 5. Č. Balog 12b, 6. Pliešovce 11b, 7. Príbelce 10b, 8. Tornaľa 10b, 9. Hriňová 8b, 10. Badín 8b, 11. S. Ďarmoty 7b, 12. Detva 5b, 13. N. Baňa 1b, 14. Tisovec 0b.

Autor: (job), Foto: autor (zo zápasu Rakytovce - Tornaľa)