Bystrickí plavci na majstrovstvách Slovenska, potešil Klobučník zlatými medailami

0 /

Počas uplynulého víkendu sa v Šamoríne uskutočnili za účasti plavcov zo Slovenska, Česka, Luxemburska, Rakúska, Maďarska a Ukrajiny otvorené majstrovstvá Slovenska v 25 metrovom bazéne. Banskobystrické plávanie na nich reprezentovali plavci Dukly.

Na majstrovstvách Slovenska chýbal medzi armádnymi športovcami najlepší slovenský plavec Richard Nagy, ktorý dal prednosť v anglickom Sheffielde nerušenej príprave na majstrovstvá sveta v krátkom bazéne. Tie  sa uskutočnia 11. až 16. decembra v čínskom Hanzghou. Okrem neho bude Banskú Bystricu a Slovensko na nich reprezentovať aj Tomáš Klobučník. Ten však na majstrovstvách Slovenska štartoval a to z plnej tréningovej záťaže bez vyladenia formy na toto podujatie. Už svojim prvým štartom v disciplíne 100m prsia časom 58,62 o 4 stotiny sekundy porazil druhého v cieli Rakúšana Rothbauera a stal sa nielen medzinárodným majstrom Slovenska ale o 14 stotín sekundy zlepšil aj tohtoročný najlepší slovenský čas na tejto trati. Jeho výkon na 100m prsia bol v rámci celých majstrovstiev vyhodnotený ako najlepší.

Tomáš si dobre počínal i na dvojnásobnej trati, keď 200m prsia zaplával za 2:08,01.V rámci medzinárodných majstrovstiev ho porazil iba spomínaný Rakúšan Rothbauer, náš plavec z Dukly sa stal majstrom Slovenska i v tejto disciplíne.

Víťazstvo si vybojoval Klobučník i na 50m prsia a časom 27,00 zlepšil o 8 stotín sekundy svoj tohtoročný najlepší čas na tejto trati. Svojimi víťazstvami dokázal, že je na Slovensku kráľom prsiarskych disciplín. Vo všetkých finálových štartoch či už na letných alebo zimných majstrovstvách Slovenska  v prsiarskych disciplínach ho neporazil ani jeden slovenský pretekár.

Vo svojej záverečnej disciplíne 100m polohové preteky skončil Tomáš za Rakúšanom Rothbauerom na druhom mieste opäť ako najlepší slovenský pretekár. Jeho čas 55,12 znamenal zlepšenie svojho tohtoročného najlepšieho času v tejto disciplíne o 56 stotín sekundy. Jeho výsledky a plavecká forma sú dobrou predzvesťou pre decembrové majstrovstvá sveta v Číne.

Výborne si na podujatí počínal i Filip Vajda, ktorý na 50m voľný spôsob v medzinárodnej konkurencii obsadil tretie miesto a v rámci majstrovstiev Slovenska skončil druhý. Jeho čas 22,78 bol o 16 stotín sekundy lepší ako jeho tohtoročné maximum na tejto trati.

Dlhší tréningový výpadok sa prejavil na výkone Duklistky Bašky Mišendovej, ktorá v rozplavbe na 50m voľný spôsob obsadila 18 miesto. Krstom ohňom na tomto podujatí prešli aj pätnásť a polroční juniorskí plavci Dukly Andrej Siklenka a Peter Perašín, pre ktorých štart na tomto podujatí bol dobrou prípravou na blížiace sa majstrovstvá Slovenska juniorov v krátkom bazéne. Tie sa uskutočnia 14. až 16. decembra  v Trnave. Obaja plávali na úrovni svojich osobných rekordov a Andrej Siklenka si dokonca na 50m prsia časom 31,13 o osem stotín sekundy zlepšil osobný rekord.

Počas najbližšieho víkendu zamieria do Spišskej Novej Vsi plavci i z ďalších banskobystrických plaveckých oddielov. Od piatka 30. novembra do nedele 2. decembra sa tu totiž uskutočnia majstrovstvá Slovenska starších žiakov v krátkom bazéne. I na nich nie sú plavci banskobystrických  plaveckých oddielov bez šancí na popredné umiestnenia a zisk medailí.

Autor: Jozef Ivan, Foto: ilustračné