0 /

Banskobystrickí hokejisti vyhrali prvý prípravný zápas na domácom ľade s Detvou 9:3, keď sa pred peknou diváckou návštevou v dobrom svetle predviedli i nové posily.

V úvodnej tretine mali domáci hokejisti o niečo viac šancí, do vedenia mohli ísť už v štvrtej minúte, keď sa Higgs dostal cez dvoch obrancov súpera do šance, no mieril len do betónu Riečického. Následne sme nevyužili presilovku, ale po jej skončení prišiel vytúžený presný zásah. Na konci rýchlej akcie bol Gilbert Gabor, ktorý si vychutnal brankára Detvy a v siedmej minúte otvoril skóre – 1:0. V trinástej minúte už bolo 2:0 zásluhou novica v našom tíme Karla Slobodu. Ten získal puk v stredom pásme, naviezol ho na kruh a poslal ľahkou strelou švihom presne k vzdialenejšej žrdi. Tretí gól mal na hokejke potom opäť Higgs, urobil si priestor pred bránkou, ale Riečický zakročil dobre ramenom. V závere tretiny Bystričania pykali, pretože nechali veľa priestoru kapitánovi Detvy Ščurkovi, ktorý zodvihol puk do vinkla, odkiaľ putoval tesne za čiaru – 2:1.

Barani mali dobrý nástup do druhej tretiny. Hneď po 50. sekundách zvýšili vedenie. Faille potiahol puk pred bránku, naviazal na seba dvoch protihráčov, z čoho ťažil po prihrávke nepokrytý Guillaume Asselin strelou bez prípravy – 3:1. Uplynula iba minúta a hostia znížili po rýchlom prechode do útoku s koncovkou Žilku – 3:2. Ani tento stav však dlho netrval, iba necelé dve minúty. Po peknej spolupráci prvého útoku od Asselina cez Marshalla až po Surového, ktorý od mantinelu ponúkol prihrávku medzi kruhy Éricovi Faillemu, sa práve posledne menovaný nemýlil – 4:2. Domáci hokejisti boli pri chuti, dominovali v tejto fáze hry na ľade. Ďatelinka sa snažil strieľať v páde, no len do betónov gólmana Detvy. Tie mu potom vyprášil aj Marshall, vyprodukoval peknú prudkú strelu. Recept na neho našiel v 29. minúte ďalší novic v našom tíme Róbert Varga. Po akcii s Bellušom sa prezentoval účinným bekhendom – 5:2. Škoda menšej nekoncentrácie v polovici stretnutia, kedy sme medzi kruhmi nechali voľného Gábora, ktorý prestrelil Williamsa v našej bránke – 5:3. Do druhej prestávky sme ustáli ešte presilovku súpera a napokon išli do šatní s dvojgólovým vedením.

Tretia tretina bola zo strany ´baranov´ najlepšia. Už v jej prvej minúte sa spred bránkoviska trafil presne na lapačkovú stranu navrátilec Tomáš Zigo a otvoril si tak na novo strelecký účet v bystrickom drese – 6:3. V ďalšej časti hry si pýtala gól pekná spolupráca Sýkoru s Higgsom, škoda len nepresnej finálnej prihrávky. Vo vyloženej šanci sa ocitol ešte náš Gabor, ale opäť úradoval betón Riečického. Higgs následne mieril tesne vedľa, ale mrzieť ho to veľmi nemuselo, pretože o pár sekúnd neskôr sa najlepšie zorientoval pred bránkou Michal Kabáč, ktorý skákajúci puk bejzbalovým spôsobom upratal medzi žrde – 7:3. Od tohto momentu to už bola v podstate exhibícia Bystričanov. Na 8:3 zvyšoval z medzikružia v presilovke Brock Higgs a konečný stav 9:3 zariadil pred bránkou šikovným spôsobom Guillaume Asselin.

HC’05 iClinic Banská Bystrica – HC 07 Detva 9:3 (2:1, 3:2, 4:0)

Góly: 7. Gabor (Kabáč), 13. Sloboda (J. Sýkora), 21. Asselin (Faille, Marshall), 24. Faille (T. Surový, Marshall), 29. T. Varga (Belluš, Bulík), 41. Zigo (Higgs, J. Sýkora), 44. Kabáč (Češík, Belluš), 47. Higgs (Zigo, Marshall), 52. Asselin (Zigo, Higgs) – 19. Ščurko (Murček), 22. Žilka (Fekiač), 31. Gábor (Milý, Tomčák)

HC ’05 iClinic: Williams – Ďatelinka, Marshall, Miller, K. Sloboda, Biro, Kubka, J. Brejčák, Košecký – T. Surový, Faille, Asselin – Zigo, Higgs, J. Sýkora – R. Varga, BHCulík, Belluš – Gabor, Češík, Kabáč

HC 07: Riečický – Martin Chovan, M. Jendrol, Sládok, F. Fekiač, Simon, Gábor, Matúš Chovan, D. Jendrol – Ščurko, Murček, Tibenský – Martin Ďaloga, V. Fekiač, Žilka – Král, Tomčák, Milý – Bečka, Magogin, M. Surový

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Mali sme slabší štart, ale postupom času sme hrali len lepšie a lepšie. Musíme ešte spraviť nejaké korekcie v našej hre, pretože sme zo začiatku boli trochu nervózni a ťažšie sme sa vracali smerom dozadu. Detaily sa však budú dolaďovať. V prvej tretine sme nevyvíjali nejako vysoký presing, v druhej a tretej tretine ho však bolo až-až, čím sa nám podarilo streliť niekoľko gólov. Je to však prvý zápas, v ofenzíve to dobré, smerom dozadu musíme ešte nejaké veci zlepšiť. Som veľmi šťastný, že sme strelili až deväť gólov. Myslím si, že tretia tretina bola ofenzívne najlepšia. Na desiaty gól som nemyslel. Viem, že by to bolo vzrušujúce, ale som šťastný za deväť gólov a za to, že sme sa postupom času zlepšovali aj defenzívne. V prvej formácii nastúpili Asselin s Faillem, o ktorých vieme, že si perfektne rozumejú už z minulej sezóny. Surový je líder a dobre ich doplnil, spolu vyzerali dobre. Taktiež výborne hrala ale aj druhá formácia Sýkora, Higgs, Zigo. Hlavne „Ziggy“ odohral skvelý zápas, výborne pracoval vzadu, tlačil sa do bránky. Pravdepodobne to bol náš najlepší hráč zápasu.“

Tomáš Zigo, podľa trénera najlepší hráč zápasu (1+2): „Veľmi som sa tešil na tento zápas. Hlavne na to, že si zahrám doma. Prišla sa na mňa pozrieť rodina, som rád, že som dal aj gól a hlavne, že sme zvíťazili. V ofenzíve sme hrali super. Dali sme veľa gólov a teší ma, že prišlo aj dosť ľudí. Ľad síce nebol ideálny v týchto horúčavách vonku, ale popasovali sme sa s tým a dokázali strieľať góly. Detva nehrala zle. Naťahovali sme sa s ňou v prvej tretine a trochu aj v druhej. Prevalcovali sme ju až v treťom dejstve. Bol to však zdatný súper. S Higgsom sa mi hralo skvele, už sme aj v minulosti boli v jednom útoku. Dali sme nejaké góly, čo je tiež podstatné. Treba však hrať tímovo. Musíme si rozumieť na ľade s každým hráčom, pretože tréner to ešte bude meniť a skúšať viacero variant. Treba sa sa už pozerať ďalej, zlepšovať sa a dávať pozor hlavne na obranu.“

Róbert  Varga, novic v našom tíme na skúške, autor piateho gólu Banskej Bystrice: „Myslím si, že na rozbeh sme podali veľmi dobrý výkon. Hrali sme veľa v útoku, premenili šance, takže by to mohlo byť dobré. Na to, že išlo o prvý zápas v rámci letnej prípravy som sa cítil dobre. Samozrejme je ešte čo zlepšovať, najmä v obrane, ale solídne sme sa rozbehli. V útoku som hral s Tomášom Bulíkom, trénovali sme spolu v lete, už sa s ním nejaký čas poznám, takže to bolo fajn. S Martinom Bellušom nám to tiež išlo, som spokojný. Čo sa týka zázemia, je tu vynikajúco, aj v samotnom meste a samozrejme i v klube. Všetko tu funguje tak ako má, čo je skvelé.“

Pozn: Na tomto zápase bol medzi divákmi aj brankár Samuel Baroš. Podľa našich informácii by sa mal stať novou posilou Hc ´05 iClinic Banská Bystrica.

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský a Mirka Chabadová