Vlaňajší Flachau naše slalomárky nezopakovali, Zuzulová piata, Vlhová vypadla + HLASY

ŠPORT
0 /

SR Lyžovanie SP slalom nočný ženy 2.kolo Velez-Zuzulová piata

Pretekárky banskobystrickej Dukly v alpskom lyžovaní Veronika Velez-Zuzulová a Petra Vlhová nezopakovali úspešné výsledky z vlaňajšieho svetového pohára v slalome vo Flachau, kedy v rakúskom stredisku skončili obe na pódiu (Zuzulová 2 krát prvá, Vlhová 1 krát tretia). Tentoraz sa musela skúsenejšia Veronika uspokojiť s piatym miestom, mladšia Petra žiaľ prvé kolo nedokončila.

Vlhová sa vydala na trať tohtosezónnych siedmych pretekov svetového pohára v slalome ako prvá zo všetkých lyžiarok a začala výborne. Ako sa ukázalo, na prvých dvoch medzičasoch prekonala po prvom kole najrýchlejšiu a neskoršiu víťazku Fridu Hansdotterovú, avšak našej 21-ročnej Duklistke nevyšiel nájazd na plošine a pod vlnou vošla lyžou priamo do žrde, takže preteky nemohla dokončiť. V cieli pre prítomné médiá uviedla:

„Problém nastal v prechodovej bráne. Vedela som, že ide o odklonený kopec, držala som vyššiu stopu až príliš, takže v druhej bráne mi chytilo lyžu a predviedla som špicara. Tie hrany sú rovnaké. Neriešila som ktorá je ľahšia a ktorá ťažšia, išla som na plno a na víťazstvo. Mojím cieľom bolo pódium, išlo sa mi dobre, bola som rýchla, avšak nedá sa už nič robiť. Je úplne jedno, kde človek zlyhá. Hnevá ma to. Mala som na veľmi dobrý výsledok.“

Velez-Zuzulová vyštartovala v prvom kole ako piata a v hornej časti to nebolo také dynamické a dravé v podaní našej pretekárky. Akoby sa na nej odzrkadľovala choroba z týchto dní. V ďalšej fáze Veronika chytil rytmus, ale v spodnej časti tempo neudržala a na vedúcu Hansdotterovú stratila 1,15 s. V priebežnom poradí figurovala Veronika na štvrtom mieste pred Američankou Mikaelou Shiffrinovou, ktorá prvé kolo nezvládla podľa predstáv. V druhom kole našej 32-ročnej Duklistke nevyšiel útok na pódium. Nevyhla sa totiž zaváhaniam, v dolnej časti trate stratila rytmus a došli jej i sily, keď sa stále nedokázala vysporiadať s dusivým kašľom a celkovo oslabeným organizmom. Za Shiffrinovou, ktorá išla pred ňou, zaostala o vyše sekundu. Konečným výsledkom tak bolo 5. miesto, ktoré hodnotila naša špecialistka na slalom nasledovne:

„Bolo to pre mňa náročné. Dosť značne ma položila choroba. Dvojminútový slalom dá zabrať aj zdravým pretekárkam. Veľmi som sa chcela dostať na pódium, no nešlo to. Bol to boj predovšetkým samej so sebou. Musím ísť teraz rýchlo do postele a ráno pôjdem domov na viac dní predovšetkým liečiť sa. Potrebujem sa dať dokopy. Teším sa už na oddych.“

Švédka Hansdotterová predstihla o 58 stotín Nórku Lösethovú a slávila tak tretí triumf vo Svetovom pohári. Na treťom mieste skončili zhodne so stratou 78 stotín Švajčiarka Wendy Holdenerová a Američanka Mikaela Shiffrinová, ktorá si upevnila vedenie v celkovom poradí SP i priebežnej klasifikácii slalomu.

Výsledky:

Slalom žien Flachau (1. + 2. kolo): 1. Frida Hansdotterová (Švéd.) 1:51,40 min, 2. Nina Lösethová (Nór.) +0,58 s, 3. Mikaela Shiffrinová (USA) a Wendy Holdenerová (Švaj.) – obe +0,78, 5. Veronika Velez-Zuzulová (SR) +1,79, 6. Katharina Truppeová (Rak.) +2,02.

Poradie vo Svetovom pohári v slalome (po 7 z 10 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 560 bodov, 2. Veronika Velez-Zuzulová (SR) 435, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) 400, 4. Frida Hansdotterová (Švéd.) 322, 5. Nina Lösethová (Nór.) 302, 6. Petra Vlhová (SR) 271.

Autor: (bl), Foto: Zdroj TASR