Šéfom slovenského lyžovania z trojice Bystričanov Ivanič, Vlha a Zuzula sú rozhorčení

ŠPORT
12 /

SR Lyžovanie SLA konferencia voľby Ivanič prezident POX

Novým prezidentom Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA) sa stal Ivan Ivanič. Rozhodli o tom delegáti na nedeľnej výročnej konferencii v Novom Smokovci.

Za zvolenie Ivana Ivaniča, ktorý žije v Kordíkoch pri Banskej Bystrici, hlasovalo 48 prítomných delegátov SLA. Jeho protikandidát z mesta pod Urpínom Ivan Šabo získal 15 hlasov. Tretí kandidát na funkciu prezidenta a súčasný viceprezident SLA Marino Mersich, žijúci taktiež v Banskej Bystrici, sa pred voľbou kandidatúry vzdal v prospech Ivana Ivaniča.

Ivan Ivanič doteraz pôsobil ako viceprezident SLA a vo funkcii prezidenta nahradil Františka Repku, ktorý sa šéfovania vzdal ešte v marci práve pre nezhody s ním a Mersichom. Po hlasovaní nový 54-ročný prezident našej lyžiarskej asociácie pre TASR uviedol:

„Moja úloha je ťažká, úprimná sústrasť to asi nie, na druhej strane som hrdý, že sa tak stalo drvivou väčšinou, ktorá ma trochu šokovala, až 76 percent delegátov mi vyslovilo dôveru. Nič revolučné sa neudeje, to znamená, že všetko, čo bolo dobré tu musí zostať, musíme v tom pokračovať. Asi náš najpálčivejší problém sú nekonečné spory, ktoré pretrvávajús úsekom alpského lyžovania, preto pripomínam, sme v olympijskom roku, máme reálne šancu na šesť medailí a treba všetko urobiť, aby sme tieto medaily vybojovali.“

Predchádzajúci prezident František Repka pri svojej rezignácii uviedol aj v Novom Smokovci viacero dôvodov. Bola to hlavne nekoncepčná a neprofesionálna práca predsedníctva SLA i názorové nezhody s Mersichom a Ivaničom (tí sa vzájomne do volieb o prezidenta SLA navrhli), ktoré súviseli so systémom podpory reprezentačných družstiev, so vzťahom k najlepším športovcom a so zjavnou neochotou riešiť ich postavenie a podmienky prípravy.

Doterajší konfrontačný spôsob chcel vo vedení SLA nahradiť konštruktívnym dialógom kandidát alpských lyžiarov, ktorý má však bližšie k bežeckému lyžovaniu – Ivan Šabo. Takmer hodinu ho niektorí delegáti doslova ´grilovali´, ale i napriek tomu ho nevolili, hoci to na začiatku konferencie viacerí deklarovali. Rozhodlo tzv. stranícke nariadenie, voči ktorému sa nemohli vzoprieť. Od šéfov jednotlivých úsekov dostali príkaz voliť Ivana Ivaniča. Vysvetľoval nám to Ivan Šabo:

„Bohužiaľ, výsledky treba rešpektovať. Dostal so 15 hlasov z úseku zjazdového lyžovania. Ostatní sa vyjadrili, že by ma radi volili, ale nemohli tak urobiť. Vraj preto, lebo ma navrhovali zjazdári, išlo teda  o stranícke hlasovanie, dopadlo to ako v parlamente. Môj program nijako u nich nezavážil.“

Čo bude teraz nasledovať, nik nevie, pretože hneď po skončení konferencie sa začali ostré hádky medzi niektorými delegátmi a členmi prezídia SLA. Ivan Šabo je z toho smutný a situáciu opísal nasledovne:

„Predložil som koncepciu, povedal som si, že sa pokúsim obrúsiť hrany rozbitých skupín. Ponúkol som riešenia. Momentálne robím toľko pre bežecké lyžovanie ako málokto. Igor Vlha s Timotejom Zuzulom sú zhrození. Prehrali pretekári. Delegáti ešte ani neodišli a už sa hádali. Antipatia pokračuje. Neviem ako sa novému predsedovi podarí koučovať celý ´ansábel´. Príhovor mal aj odstupujúci prezident Repka. Oznámil, že šéfovania sa vzdal kvôli viceprezidentom Mersichovi a Ivaničovi, pretože on bol iba bábkou a už nemieni robiť s týmito dvoma ľuďmi. Chcel som teda podať pomocnú ruku, kompromisné riešenie. Na zjazdových lyžiach stojím raz v roku, keď náš klub na Donovaloch organizuje preteky, inak som iba na bežkách. Neprijali však moju koncepciu, no takýto scenár bol jasný už pred voľbami. Chcel som oznámiť pred konferenciou, že nebudem napokon kandidovať, vedel som totiž, že Marino Mersich sa vzdá v prospech Ivana Ivaniča. Napriek tomu som do toho išiel a predstúpil pred delegátov. Tí rozhodli tak ako rozhodli. Modlím sa za to, aby sa to tu nerozpadlo a nezačali ďalšie žaloby.“

Konferencie v Novom Smokovci sa osobne zúčastnili aj otcovia našich dvoch vynikajúcich slalomárok z banskobystrickej Dukly Petry Vlhovej a Veroniky Velez-Zuzulovej. Obaja chceli, aby mali tieto naše pretekárky vytvorené adekvátne podmienky pred ZOH 2018 zo strany SLA, aby nemuseli bojovať s jej vedením. Keď videli, čo sa deje, odišli ešte pred skončením ´tejto frašky´. Bystričan Šabo k tomu dodáva:

„Vidím to veľmi zle, no prajem novému vedeniu, aby sa mu podarilo nájsť kompromis. Momentálne hrozí rozkol celej asociácie. Úsek alpských disciplín hrozí výstupom z SLA, no je to zložitý proces aj z pohľadu FIS-u. Dúfam, že k nemu nedôjde. Na scénu nastupujú znovu právnici, ich pomoc je v súčasnosti nevyhnutná. Bojuje sa o každé slovíčko v stanovách. Podstatné je, aby v tomto olympijskom cykle neutrpeli pretekárky, či už slalomárky Vlhová a Velez-Zuzulová, ale aj bežkyňa Procházková, či snowbordistka Medlová. Musia sa sústrediť na výkony a nie na slovíčka v stanovách.“

Autor: (job), Foto: Zdroj TASR

Reklama

Majosport