Petru Vlhovú čaká prvý slalom v sezóne, Veronika Velez-Zuzulová už trénuje

ŠPORT
0 /

Rakúsko Alpské lyžovanie Slalom Nočný Flachau

Lyžiarske slalomárky banskobystrickej Dukly Veronika Velez-Zuzulová a Petra Vlhová budú mať túto olympijskú sezónu odlišnú. Veronika začne pretekať po operácii kolena neskoršie než Petra, ktorú čaká úvodný slalom sezóny už teraz v sobotu vo fínskom Levi.

Veronika Velez-Zuzulová po magnetickej rezonancii operovaného kolena dostala súhlasné stanovisko od lekára na pokračovanie v tréningu. Druhá žena uplynulej slalomovej sezóny vo Svetovom pohári sa začiatkom septembra počas prípravy v argentínskom stredisku Ushuaia vážne zranila a s pretrhnutým predným skríženým väzom v pravom kolene musela na operačný stôl. Francúzsky lekár Bertand Sonnery-Cottet jej v čase nepohody vlial nádej, že minimálne druhá polovica olympijskej sezóny s vrcholom v Pjongčangu nemusí byť stratená. Naša pretekárka pre SITA uviedla:

„Lekár skonštatoval, že som pripravená na to, aby som začala trénovať. Iba týždeň po operácii som nič nerobila, potom som už začala cvičiť. Z kolotoča som až tak nevystúpila, päť týždňov som trávila rehabilitáciou celé dni, iba víkendy som mala voľné. Zatiaľ budem trénovať kondične. Postupne budem zachádzať do extrémnych situácií s kolenom a potom sa uvidí. Prvého decembra mám ďalšiu kontrolu. Tá rozhodne o tom, či budem môcť ísť na lyže alebo nie. Doteraz išlo všetko podľa plánu, uvidíme, či to tak bude aj pokračovať. Verím, že bude.“

Velez-Zuzulová pre rôzne médiá viackrát zopakovala, že chce byť 14. februára na štarte olympijského slalomu. Uvidíme koľko pretekov pred týmto dátumom absolvuje vo Svetovom pohári. Potešiteľné je, že druhá Duklistka Petra Vlhová zdravotné problémy nemá a na štarte slalomu ju uvidíme už v prvých sobotňajších pretekoch v tejto disciplíne vo fínskom Levi. Vyžrebovala si z troch možností, ktoré zostali v ponuke, štartové číslo sedem. V rozhovore pre RTVS uviedla:

“V duchu som sa zasmiala. Mala som tri možnosti a vytiahla som si najvyššiu sedmičku. Nedá sa nič robiť. Favoritky budem mať pred sebou. Výhoda čísla sedem spočíva v tom, že prídem do cieľa a budem vedieť, na čom som. Piatok bol v Levi teplý. Je to čudné, keď je tu za polárnym kruhom okolo nuly aj 1 °C, ale počasie si človek nenavyberá. Dúfam, že zajtra bude držať podložka. Piatkové voľné jazdenie na súťažnej trati žiaľ zrušili, lebo bolo teplo.”

Slalomová sezóna v ženskom kolotoči SP po sobotňajších pretekoch vo fínskom Levi bude pokračovať 26. novembra v americkom Killingtone. Pred Vianocami si elitné slalomárky vyskúšajú svoje umenie vo francúzskom Courcheveli – 20. decembra a v tomto kalendárnom roku bude v ženskom slalomovom programe SP ešte rakúsky Lienz 29. decembra.

Autor: (bl), Foto: ilustračné, archívne