Parádny výkon Duklistky Petry Vlhovej, triumfovala v prvom slalome sezóny

ŠPORT
2 /

Fínsko Lyžovanie SP slalom ženy Vlhová triumf

Lyžiarka banskobystrickej Dukly Petra Vlhová vyhrala v sobotu úvodný slalom sezóny Svetového pohára vo fínskom Levi. O rovnú desatinu zdolala fenomenálnu Američanku a majsterku sveta Mikaelu Shiffrinovú.

Liptáčka Vlhová slávila svoj tretí triumf kariéry vo svetovom pohári v slalome (predtým Aare 2015 a Aspene 2017) a zaregistrovala svoje 18. umiestnenie v prvej desiatke pretekov SP a po siedmy raz sa dostala na pódium. Zverenka talianskeho trénera Livia Magoniho sa aj pred rokom na Čiernej zjazdovke v Levi dostala do najlepšej trojky, skončila tam na bronzovej pozícii. Mladá iba 22-ročná členka VŠC Dukla Banská Bystrica sa už v prvom kole prezentovala agresívnou jazdou s minimom chýb a preťala cieľovú čiaru iba o 21 stotín sekundy neskôr ako Shiffrinová. V druhom kole svoju veľkú americkú rivalku zdolala rovnako ako v poslednom slalome uplynulej sezóny v americkom Aspene. Zvládla hlavne najstrmšiu pasáž trate, kde rýchlo zatvárala bránky a tam si vytvorila náskok pred svojou najväčšou konkurentkou. V súčte oboch kôl zdolala americkú favoritku a obhajkyňu veľkého glóbusu za celkový triumf vo SP Mikaelu Shiffrinovú o 10 stotín sekundy. Švajčiarka Wendy Holdenerová na bronzovom stupienku zaostala už výraznejšie – o 1,35 s.

Petra Vlhová po triumfe v prvej televíznej reakcii pre FIS a neskôr i na športovom portáli laola1.at uviedla:

„Bolo to úžasné, ale aj veľmi náročné. Som naozaj šťastná. Mikaela je vždy rýchla, ale teraz som ju zdolala. Bolo to naozaj ťažké. Pre mňa je tak dnešok najlepším dňom. Cítila som sa veľmi dobre. Dôležité bolo, že som sa plne koncentrovala na prvé a najmä na druhé kolo. Je úžasné, že som dokázala Mikaelu zdolať. Je totiž nesmierne silná. Pred olympijskou sezónou som veľmi tvrdo trénovala a túžim po tom, aby výsledky boli tomu zodpovedajúce. Priebežným cieľom zatiaľ zostáva Svetový pohár, až na konci januára presmerujem koncentráciu na zimnú olympiádu.“

Petra zdolala Shiffrinovú druhýkrát po sebe v priamom súboji ako vôbec prvá pretekárka od čias, keď Američanka nastúpila na svoju fenomenálnu púť Svetovým pohárom. Predtým sa to Vlhovej podarilo vo finále uplynulej sezóny v marci, pokorila ju o 24 stotín dokonca na jej domácom svahu v Aspene. Vo fínskom Levi dostala naša pretekárka ako cenu aj živého soba, ktorému dala meno Igor. Tak sa volá aj jej otec, ktorého zároveň pozdravila. K zdolaniu Shiffrinovej druhýkrát v rade poznamenala:

„Vyhrať dva slalomy v rade nad Shiffrinovou je niečo úžasné. O to viac som šťastnejšia. Vždy je ťažšie potvrdiť, že ste silnejšia než vaša konkurencia. O to viac si tento triumf v Levi cením. Každý si tu po výhre vo finále SP z vlaňajšej sezóny dával na mňa pozor. Preto som šťastná, že som dokázala dvakrát za sebou zdolať takú silnú slalomárku, akou je Shiffrinová. “

V úvodnom ženskom slalome nového ročníka SP chýbala skúsená Slovenka a tiež členka banskobystrickej Dukly Veronika Velez-Zuzulová, ktorá sa len dáva dokopy po septembrovom zranení kolena na sústredení v Argentíne a následnom operačnom zákroku. Naša 33-ročná skúsená armádna slalomárka sa v prípade pozitívneho vývoja v tréningu vráti do súťažného kolotoča po Novom roku.

Výsledky – slalom Levi:

  1. Petra Vlhová (SR) 1:49,98 min, 2. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,10 s, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) +1,35, 4. Frida Hansdotterová (Švéd.) +2,17, 5. Melanie Meillardová (Švaj.) +2,58, 6. Lena Dürrová (Nem.) +2,78.

Poradie v hodnotení slalomu SP (po 1 z 12 pretekov):

  1. Petra Vlhová (SR) 100 bodov, 2. Mikaela Shiffrinová (USA) 80, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) 60, 4. Frida Hansdotterová (Švéd.) 50, 5. Melanie Meillardová (Švaj.) 45, 6. Lena Dürrová (Nem.) 40.

Autor: (bl), Foto: Zdroj TASR