V Maribore naše Duklistky bez pódia, Vlhová štvrtá, Velez-Zuzulová nedokončila

0 /

Šiesty slalom aktuálnej sezóny v alpskom lyžovaní našim pretekárkam banskobystrickej Dukly nevyšiel podľa predstáv. Petra Vlhová myslela na pódiové umiestnenie, no napokon obsadila v Maribore štvrté miesto a Veronika Velez-Zuzulová žiaľ v 1. kole vypadla.

Slovensko po prvý raz v sezóne medzi husto uloženými bránkami neobsadilo pódium ani jednou svojou lyžiarkou. Liptáčke Vlhovej vo farbách armádnej Dukly nestačil ani druhý najlepší čas druhého kola na vytúžené miesto v prvej trojke. Veronika Velez-Zuzulová bola ako siedma na štarte na dvoch úvodných medzičasoch v čele pretekov a hoci ju trápila choroba a silný kašeľ, na medzičasoch mala na Shiffrinovú náskok štyri, resp. osem stotín. V dolnej časti však vošla do zatvorenej bránky príliš nízko, stratila rovnováhu a jej pokus vrátiť sa do línie žrdí bol márny. Slalom tak nedokončila.

Petre Vlhovej postavil trať prvého kola jej tréner Livio Magoni. V ňom neurobila výraznejšiu chybu, išla v rytme, ale chýbala jej väčšia dynamika v hornej pasáži a zaradila sa tak na priebežnú štvrtú pozíciu s odstupom 0,48 sekundy na víťaznú Američanku Shiffrinovú. V druhom dupla na plyn až po prvom medzičase a hoci iba stotinku zaostala za najrýchlejším časom kola, rozhodovali práve stotinky. Dynamickejšia a technicky vyváženejšia jazda druhého kola jej nevyniesla pódiové umiestnenie, na tretiu pozíciu chýbala desatina. V cieli pre TASR povedala:

„Nie je to na zahodenie, ale bola som veľmi blízko k pódiu, takže ma to mrzí. Nič sa nedá robiť, som rada aj za štvrté miesto. Chýbalo mi k tomu viac v prvom kole, najmä na začiatku tam boli rezervy. Ani v druhom kole som hore nevedela zrýchliť, ale potom to už išlo dobre a keď som prišla do cieľa, tak som si myslela, že by to mohlo na pódium stačiť, no napokon nestačilo.“

Víťazkou slalomu v slovinskom Maribore sa stala fenomenálna Američanka Mikaela Shiffrinová, ktorá v druhom kole zlomila jednu z bránok, dokonca ju ťahala so sebou a dostala sa jej pod lyže, no vysporiadala sa s touto situáciu i s dávkou veľkého šťastia a pripísala si tak 24. slalomové víťazstvo v pretekoch SP v kariére (27. celkovo) a piate v tejto disciplíne v aktuálnej sezóne.

Keďže naša skúsenejšia z Duklistiek Veronika Velez-Zuzulová nedokončila dobre rozbehnuté 1. kolo, Shiffrinová zvýšila svoj náskok na čele slalomového poradia na 110 bodov. Vlhová po 50-bodovom zásahu zostala štvrtá. Pre denník Pravda sa vyjadrila Veronika nasledovne:

„Urobila som chybu. Sama neviem, čo sa vlastne stalo. Musím si pozrieť video a vyhodnotiť si to. Nemyslím si, že za to môže krátky tréningový výpadok. Riskovala som. Slalom je aj o takýchto chybách.“

Na svojom facebooku ešte Velez-Zuzulová napísala:

„Išla som rýchlo, ale nie až do cieľa. Pozajtra príde ďalšia šanca na zlepšenie nálady.“

Mikaela Shiffrinová triumfovala po utorňajšej záhrebskej pauze, keď hlavne v druhom kole nebola vo svojej koži. Rýchlejšie boli od nej viaceré pretekárky vrátane Vlhovej. Američanke to však v súčte s prvým kolom stačilo na siedmy triumf v tejto zime, pričom v slalome vyhrala 5 zo 6 podujatí. Druhá skončila Švajčiarka Wendy Holdenerová (+0,19 s), tretia Frida Hansdotterová zo Švédska (+0,31). Víťazka z Mariboru na tlačovej konferencii po pretekoch povedala:

Každé preteky sú odlišné. V tréningu sa snažím pracovať rovnako na slalome aj obrovskom slalome, čo je v mojom prípade zmena v porovnaní s predchádzajúcimi sezónami. Dnes som nepodala najlepší výkon a o to som radšej, že som uspela. Teraz to pre zmenu nevyšlo Veronike Velez-Zuzulovej, minule mne. Pokračuje teda náš súboj o malý glóbus. Aktuálne som získala výhodu a to je dôležité, lebo Veronika je fakt dobrá.“

Výsledky:

Slalom žien Maribor (1.+2. kolo): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:39,61 min, 2. Wendy Holdenerová (Švaj.) +0,19 s, 3. Frida Hansdotterová (Švéd.) +0,31, 4. Petra Vlhová (SR) +0,41, 5. Nina Lösethová (Nór.) +0,88, 6. Šárka Strachová (ČR) +1,34.

Poradie vo Svetovom pohári v slalome (po 6 z 10 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 500 bodov, 2. Veronika Velez-Zuzulová (SR) 390, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) 340, 4. Petra Vlhová (SR) 271, 5. Šárka Strachová (ČR) 241, 6. Nina Lösethová (Nór.) a Frida Hansdotterová (Švéd.) obe 222

Autor: (cb), Foto: Zdroj TASR