O historicky prvú medailu z MS v alpskom lyžovaní sa pričinili traja Duklisti

0 /

Slovensko má vďaka skvelému tímového výkonu v súťaži družstiev historicky prvú medailu zo zjazdového lyžovania na majstrovstvách sveta. Má strieborný lesk a zaslúžili sa o ňu Veronika Velez-Zuzulová, Petra Vlhová, Andreas Žampa (všetci Dukla Banská Bystrica) a Matej Falat (SAK Drienica Lysá).

Slovenskí reprezentanti senzačne vybojovali striebornú medailu v utorkovej tímovej súťaži na majstrovstvách sveta v alpskom lyžovaní vo švajčiarskom St. Moritzi. V zložení Veronika Velez-Zuzulová, Petra Vlhová, Andreas Žampa a Matej Falat zo štyroch súperov našli premožiteľov až vo finále, keď ich Francúzi zdolali pri vyrovnanom skóre 2:2 iba o 8 stotín sekundy (!) v redukovanom súčte najlepších jázd rýchlejších mužov a žien.

Striebro zo St. Moritzu je prvou zjazdárskou medailou pre Slovensko na MS nielen v modernej histórii samostatnosti, ale aj v súčte všetkých šampionátov, keď boli slovenskí lyžiari ešte súčasťou Československa.

Predtým v semifinále Slováci s troma pretekármi banskobystrickej Dukly zdolali domácich Švajčiarov pri výsledku 2:2 lepším súčtom časov. Veronika Velez-Zuzulová a Petra Vlhová svoje jazdy vyhrali, mužskí zástupcovia Andreas Žampa a Matej Falat síce neuspeli, ale zabojovali natoľko, že v súčte výkonov všetkých aktérov to stačilo na finále. V ňom sa potom karta obrátila a pomocné kritérium hralo proti Slovákom. Matej Falat pritom v záverečnom súboji podľahol Mathieuovi Faivremu iba o 4 stotiny sekundy. Po skončení pretekov pre ORF povedal:

„S týmto sme nepočítali, hoci sme si verili, že by sme mohli urobiť dobrý výsledok. Ale toto je ozaj skvelé, to sme nečakali. Naše dievčatá boli úžasné!“

Radosť zo zisku striebornej medaily neskrýval náš tréner Timotej Zuzula, keď povedal:

„Je to veľký úspech nášho športu. Na Slovensku lyžuje veľa ľudí, ale my sme vlastne privátny tím, ktorý nemá také podmienky ako veľké zjazdárske tímy. O to väčšiu radosť pociťujeme z takéhoto úspechu.“

Pre TASR sa vyjadrila aj mladá Duklistka Petra Vlhová:

„Je to niečo neskutočné, strašne sa z toho tešíme. Zdolali sme skoro všetkých, akurát s Francúzmi sme tesne prehrali, ale aj tak sme šťastní. Veď málokto by v to veril, veľa ľudí nás považovalo za outsiderov. Môj cieľ bol vyhrať všetky štyri moje jazdy a to som aj splnila. Veľmi som sa tešila na túto súťaž, lebo ide o tím a tá atmosféra ma nesklamala.“

Veronika Velez-Zuzulová svojim fanúšikom na facebooku predostrela spoločnú fotografiu tímu, kde sa radujeme z úspechu a napísala:

„Nemám slov!!! Ďakujem vám, môj dream team!“

Ďalej pre portál FIS dodala:

„Cítim sa ako keby sme dnes získali zlato. Nikdy predtým som nemala medailu na majstrovstvách sveta a to isté platí aj pre celé Slovensko. Som veľmi šťastná, že som sa toho dočkala. Zvládli sme to výborne a mohli sme sa postaviť na pódium.“

Slovenskí reprezentanti v atraktívnom vyraďovacom systéme paralelných slalomových jázd najprv v osemfinále zdolali Nemcov 3:1, keď svoje jazdy vyhrali Petra Vlhová, Veronika Velez-Zuzulová a prekvapujúco aj Matej Falat, ktorý zdolal favorizovaného Felixa Neureuthera. Iba Andreas Žampa nestačil na Stefana Luitza, víťaza nedávnych pretekov Svetového pohára v paralelnom slalome v Štokholme. Vo štvrťfinále si Slováci rovnako jednoznačne poradili s Talianmi 3:1, keď opäť neuspel iba Andreas Žampa. V semifinále sme pokorili veľkého favorita súťaže domáce Švajčiarsko. V jeho zostave nastúpili čerství majstri sveta v kombinácii Wendy Holdenerová a Luca Aerni. Kým sa dostali na rad, tak Vlhová zdolala Camille Rastovú o 26 stotín a Žampa o 28 stotín podľahol Retovi Schmidigerovi. Velez-Zuzulová skvelou jazdou zdolala svoju veľkú slalomársku rivalku Holdenerovú (+0,34 s) a bolo jasné, že Aerni musí zdolať Žampu popredným časom. Vyhral a vyrovnal na 2:2, ale Helvétom chýbalo v súčte dvoch najlepších časov 6 stotín proti Slovensku. Švajčiari napokon zostali bez medaily, naopak všetky tri pódiové krajiny získali svoje prvé cenné kovy na šampionáte v St. Moritzi.

Skvelým spôsobom sa okrem osvedčeného ženského dua Velez-Zuzulová – Vlhová ukazuje Matej Falat, bronzový medailista z alpskej kombinácie z nedávnej Svetovej zimnej univerziády v Almaty. V našom tíme napokon podľa predpokladov chýbal ďalší člen VŠC Dukla Banská Bystrica Adam Žampa, ktorého nepustila na trať boľavá päta, následok pádu zo superobrovského slalomu spred necelého týždňa. Po pretekoch v nahrávke pre médiá uviedol:

„Obrovský deň pre celé Slovensko. Ukázali sme, že keď tvoríme silný tím, máme šancu urobiť veľký výsledok. Výborne to potiahli dievčatá Peťa a Veronika. Maťo Falat bol úžasný a som rád, že sa pridal aj Andy. Bol to tímový výkon. Ja som dnes iba podával vodu, päta ma brutálne boli, ale toto je tá najlepšia náplasť. Verím, že nás to zase všetkých posunie o niečo ďalej. Sme radi, že sme mohli pre Slovensko získať striebro. Držte nám ďalej palce.“

Tímová súťaž je v programe majstrovstiev sveta od roku 2005, tituly z ostatných dvoch šampionátov v Schladmingu 2013 a Beaver Creeku 2015 obhajujú Rakúšania. Zástupcovia alpskej veľmoci číslo 1 brali zlato aj pri premiére v roku 2005 v Bormiu.

Výsledky tímovej súťaže:

Majstrovstvá sveta v alpskom lyžovaní – St. Moritz (Švaj.):

Osemfinále: Rakúsko – Belgicko 3:1, Švédsko – Slovinsko 4:0, Nórsko – Česko 3:1, Francúzsko – Rusko 3:1, Švajčiarsko – Chorvátsko 4:0, USA – Kanada 2:2 – postup Kanaďanov lepším súčtom časov, Nemecko – SLOVENSKO 1:3 (Lena Dürrová – Petra Vlhová -0,11, Stefan Luitz – Andreas Žampa +0,38, Christina Geigerová – Veronika Velez-Zuzulová -0,46, Felix Neureuther – Matej Falat -0,13), Taliansko – Argentína 4:0

Štvrťfinále: Rakúsko – Švédsko 1:3, Nórsko – Francúzsko 1:3, Švajčiarsko – Kanada 2:2 – postúp Švajčiarov lepším súčtom časov, Taliansko – SLOVENSKO 1:3 (Chiara Costazzová – Veronika Velez-Zuzulová -0,22, Riccardo Tonetti – Matej Falat -0,03, Irene Curtoniová – Petra Vlhová -0,28, Guiliano Razzoli – Andreas Žampa +0,19)

Semifinále: Švédsko – Francúzsko 2:2 – postup Francúzov lepším súčtom časov, Švajčiarsko – SLOVENSKO 2:2 – postup Slovenska lepším súčtom časov o 6 stotín sekundy. (Camille Rastová – Petra Vlhová -0,26, Reto Schmidiger – Andreas Žampa +0,28, Wendy Holdenerová – Veronika Velez-Zuzulová -0,34, Luca Ärni – Matej Falat +0,37).

O 3. miesto: Švédsko – Švajčiarsko 3:1

Finále: SLOVENSKO – Francúzsko 2:2 – víťazstvo Francúzska lepším súčtom časov o 8 stotín sekundy. (Petra Vlhová – Tessa Worleyová +0,22, Andreas Žampa – Alexis Pinturault +0,28, Veronika Velez-Zuzulová – Adeline Baudová-Mugnierová +0,20, Matej Falat – Mathieu Faivre +0,04)

Autor: (cb), Foto: Zdroj TASR + facebook