Duklistka Petra Vlhová napreduje aj v obrovskom slalome, čaká ju nabitý program

ŠPORT
0 /

Rakúsko Lienz SP obrovský slalom ženy

Súťažný rok 2017 ukončila členka banskobystrickej Dukly Petra Vlhová skvelým 7. miestom v obrovskom slalome v rakúskom Lienzi. Vyrovnala tak kariérne maximum v tejto disciplíne a verí, že sa ešte v novom roku zlepší.

Petra so štartovým číslom 14 si v prvom kole vybojovala 13. priečku, avšak druhou najlepšou jazdou v 2. kole zdolala aj najlepšie “obrakárky” na svete. Podľa jej slov konečne predviedla v technicky najnáročnejšej disciplíne dlhých oblúkov to, na čo má:

„Od Söldenu som sa veľmi trápila v ‘obráku’. Možno to navonok ani nevidno, ale v mojom vnútri tomu tak je. Nemohla som zo seba vydať maximum. V piatok som sa k tomu konečne priblížila. Od rána som sa cítila veľmi dobre. V prvom kole som hore trochu zaostala, spodnú časť som však zajazdila veľmi dobre. V druhom kole som chcela ísť svoju jazdu a myslím si, že sa mi to podarilo. Viem, kde mám rezervy a kde sa ešte môžem zlepšiť.

Dôležitým faktorom zlepšenia výkonnosti Vlhovej sú zmeny v jej lyžiarskom výstroji. Pre RTVS to potvrdil taliansky tréner Livio Magoni:

„Po pretekoch v Courcheveli sme zmenili veľa vecí – lyže aj topánky a môžem povedať, že som spokojný. Prvýkrát som videl Peťu lyžovať, na čo naozaj má. Aj keď musím priznať, že pre krátkosť času sme zariskovali. Najrýchlejšia v druhom kole bola Švédka Hectorová, ale tá išla na úplne hladkej zjazdovke. Petra bola najlepšia spomedzi pretekárok, ktoré mali približne rovnaké podmienky. Je skvelé, že sa vyrovnala špecialistkám na ´obrák´, tie si však udržali náskok z prvého kola.“

Naša mladí dvadsaťdvaročná Duklistka je v hodnotení obrovského slalomu vo Svetovom pohári na 10. priečke, ale v štartovnej listine SP v tejto disciplíne je o tri priečky nižšie – trinásta. Chýbajú jej totiž body z nevydarených pretekov v Courcheveli, kde po chybe v druhom kole skončila na 28. mieste. Za elitnou žrebovanou sedmičkou zaostáva o 84 bodov. K tomuto Petra Vlhová dodáva:

„Mrzí ma to, pretože už sme na takej úrovni, kde potrebujem dve kolá, aby som mohla pomýšľať na ešte vyššie umiestnenie. Prvá sedmička si drží svoje miesta. Aby som na ne dosiahla, potrebujem zajazdiť dve dobré kolá. Na súčasnej úrovni, v akej sa nachádzam, rozhodujú už len maličkosti.“

Peťa sa hneď v úvodný deň nového roka predstaví v paralelnom slalome v nórskej metropole Oslo. O dva dni neskôr ju čaká slalom na známom kopci Sljeme nad chorvátskym Záhrebom. Nasledovať bude súťažný víkend v slovinskej Kranjskej Gore (zaskočila za Maribor) s obrovským slalomom aj slalomom (6.- 7. 1.) a v utorok 9. januára napokon tradičný večerný slalom v rakúskom Flachau. Čaká ju teda poriadne nabitý program, ku ktorému uviedla:

„Paralelný slalom v Oslo je niečo úplne iné. Navyše ma čaká veľmi veľa cestovania a tréningu. Keď prídem do Osla, budem sa snažiť koncentrovať na preteky a potom uvidíme. Druhého ideme naspäť, tretieho mám Záhreb. Je to naozaj veľmi nabité, takže teraz je dôležité dobre zregenerovať, dobre potrénovať a koncentrovať sa na každú jednu súťaž.“

Autor: (cb), Foto: Zdroj TASR