Bystričanka Procházková prepisuje históriu, je víťazkou SP v behu na kolieskových lyžiach

1 /

Slovenská reprezentantka v behu na lyžiach, Banskobystričanka Alena Procházková dosiahla významný úspech na medzinárodnom poli. Stala sa celkovou víťazkou Svetového pohára FIS v behu na kolieskových lyžiach.

Alena píše novú históriu bežeckého lyžovania na Slovensku. Doposiaľ sa totiž ešte žiadnemu bežcovi či bežkyni na lyžiach v histórii samostatného Slovenska nepodarilo zvíťaziť v celkovom hodnotení seriálu na kolieskových lyžiach.

Procházková dosiahla počas sezóny tri prvenstvá, všetky v lotyšskej Madone. Na záverečnom podujatí sezóny v talianskom Trente, ktorým boli stíhacie preteky na 6,9 km, obsadila šieste miesto. Rovnaké umiestenie dosiahla deň predtým v pretekoch na 4,7 km klasicky.

V celkovej klasifikácii triumfovala Procházková so ziskom 904 bodov. Pred druhou Švédkou Sandrou Olssonovou (682), ktorá obhajovala prvenstvo, mala v konečnom hodnotení náskok 222 bodov. Slovenská reprezentantka tak mohla po záverečných pretekoch zdvihnúť nad hlavu veľký krištáľový glóbus. Sezóna na kolieskových lyžiach jej vyšla nad očakávanie. Získala totiž aj dve strieborné medaily z majstrovstiev sveta vo švédskej Solleftei.

V mužskej kategórii dosiahol životný úspech Miroslav Šulek, ktorý v konečnom hodnotení Svetového pohára v behu na kolieskových lyžiach obsadil 7. miesto. Celkovým víťazom sa stal Robin Norum zo Švédska.

Autor: (cb), Foto: SLA - ÚBL