Barani s Popradom znovu prehrali a skončili až štvrtí, v play-off majú Košice + HLASY

4 /

Banskobystričania v poslednom 54. kole hokejovej Tipsport ligy prehrali doma s Popradom 3:4 a potvrdili, že s týmto súperom si nevedia dať rady. Doma v tejto sezóne s Podtatrancami nezískali ani jeden bod! Aj kvôli tomu teda skončili po základnej časti na štvrtom mieste a v play-off sa stretnú s Košicami.

Ešte pred zápasom sa udiali zaujímavé momenty. Najprv sa muselo meniť po rozkorčuľovaní plexisklo a pred buly vypadla hudobná produkcia počas hymny, ktorú však dospievali diváci na štadióne. Oba tímy sa v úvode zápasu nedostali do šancí, pomaly sa rozbiehali. Prvá príležitosť sa naskytla nášmu Hrnkovi v siedmej minúte, ale jeho teč nenasmeroval puk medzi žrde. Na opačnej strane sa ocitol sám pred gólmanom Lassilom Abdul, ale namiesto puku skončil v bránke on sám. Vzápätí po Hohmannovej aktivite strieľal bez prípravy Pretnar a  hoci prekonal Ivanova, puk celým objemom za čiaru neprešiel. V polovici prvej tretiny sa ´baranom´ naskytlo prečíslenie dvoch na jedného, no vyšší puk nad ľadom nedokázal Faille usmerniť medzi žrde. Poprad ťažil hneď z prvej presilovky, keď sa ujala delovka Petrána od modrej, vymietol pravý horný roh Lassilovej svätyne – 0:1. My sme potom mali miestami tlak, častejšie sme strieľali, ale vyrovnať sa nám nepodarilo.

V strednom dejstve mali sprvu ´barani´ početnú výhodu, ale dve strely od modrej Ivanovovi problém nenarobili. Ako sa má hrať presilovka ukázali znovu ´kamzíci´. Najprv v nej však čelili úniku Skalického, ktorý sa nepresadil, no potom predviedli peknú kombinačnú akciu, Buc sa neulakomil na koncovku, prihral voľnému Heizerovi a ten nemal problém poslať puk do odkrytej bránky – 0:2. Znížiť mohol v polovici zápasu po buly Bortňák, sám pred gólmanom hostí však stroskotal. A prišiel trest. Abdul si totiž pekne narazil puk s Bondrom a peknou strelou z medzikružia vyhnal Lassilu z bránky – 0:3. Putoval do nej Lukáš. Bystričania pritvrdili, na ľade i mimo neho sa viackrát iskrilo, no podstatné bolo, že stav sa už nemenil, hoci najbližšie ku gólu mal Skalický, ale pálil do žŕdky.

Tretiu tretinu začali ´barani´ náporom a podarilo sa im znížiť. Po strele Skalického z uhla sa v bránkovisku presadil Cason Hohmann – 1:3 a o dve minúty neskôr zadovku Surového zužitkoval pred bránkou pohotový Dalibor Bortňák – 2:3. Poprad sa zväčša bránil, ale v 49. minúte predviedol peknú útočnú akciu so šancou Nagya. Ocitol sa sám pri pravej žrdi, no puk za Lukáša nedostal. Vyrovnanie mal potom na hokejke Hohmann. Zakončoval bez prípravy z dvoch metrov, Ivanov aj so šťastím zasahoval. V 56. minúte to vyzeralo pre hostí priaznivo. Z brejku zvýšili náskok, keď si vysoký puk spracoval pred odkrytou svätyňou Lukáša Hvila a poslal ho medzi žrde – 2:4. Prešlo iba 16 sekúnd a Bystričania opäť znížili na rozdiel gólu. Strelu Pretnara od modrej tečoval totiž účinne Éric Faille – 3:4. V závere si zobral náš kouč oddychový čas, naši hokejisti hrali v šestici bez brankára, ale vyrovnať sa im nepodarilo, najbližšie mal k tomu iba aktívny Skalický.

Ani domáca prehra v poslednom zápase základnej časti Tipsport ligy neodradila bystrických fanúšikov, aby svojich hráčov vyvolali na ľad ako pri každej domácej výhre a poďakovali sa im vlastne za celú doterajšiu sezónu, tešiac sa na prvé dva domáce zápasy play off proti Košiciam budúcu sobotu a nedeľu.

HC ’05 iClinic Banská Bystrica – HK Poprad 3:4 (0:1, 0:2, 3:1)

Góly: 44. Hohmann (Skalický, Hrnka), 46. Bortňák (T. Surový, Delisle), 56. Faille (Pretnar, Brittain) – 13. Petrán (Matúš Paločko), 27. Heizer (Buc, Matúš Paločko), 31. Abdul (Bondra, Matej Paločko), 56. Hvila (König, M. Nagy)

Rozhodovali: Kalina, J. Konc – M. Korba, Bogdaň, vylúčení: 2:2, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0. Diváci: 2649.

Banská Bystrica: Lassila (31. Lukáš) – Delisle, Gélinas, Kubka, Ďatelinka, Mihalik, Pretnar, J. Brejčák, Trecapelli – Asselin, Faille, Skalický – Hrnka, T. Surový, Bortňák – Brittain, Bubela, Hohman – Kabáč, Češík, Gabor

Poprad: Ivanov – König, D. Brejčák, Fabian, Petrán, Davydov, Bdžoch – Svitana, M. Nagy, Hvila – Buc, Heizer, Matúš Paločko – Abdul, Matej Paločko, Bondra – Ježek, Koky

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Mrzí nás ako to skončilo. Absolútne sme nezvládli záver sezóny a teda ani tento zápas. Nastúpili sme odhodlaní, prvých päť minút sme mali dobrý pohyb, no potom sa na naše hokejky vkradla nervozita. Inkasovali sme v oslabení dvakrát, no súper hral umne, nechcel to otvoriť a my sme iba búšili do dobre organizovanej obrany súpera. Keď už bolo 0:3, tak som poprehadzoval zostavu. V tretej tretine sme už nemali čo stratiť a som rád, že sme ju odohrali tak ako by sme mali hrať v play-off. Bol tam entuziazmus, nasadenie. Poďakovanie patrí aj divákom, ktorí nás povzbudzovali. Sme teraz tam kde sme, zaslúžili sme si takéto umiestnenie výkonmi. Naša cesta je to, čo sme predviedli v tretej tretine. Tam niektorí hráči ukázali charakter, no niektorí sa musia zobudiť a pre určitých hráčov to bude prekvapenie, keď sa v play-off nedostanú do zostavy. Navyše sa niektorí vrátia do nej, čo bude iba dobre pre mužstvo.“

Marcel Ozimák, tréner Popradu„Mne sa tento zápas hodnotí dobre, pretože my sme tento rok vyhrali v Banskej Bystrici všetky stretnutia. Pripisujem to jedine kolektívnemu výkonu, zomknutiu celej partie. Dnes nás bolo na ľade menej, ale podporil nás kvalitným výkonom brankár Ivanov. Pred play-off je to veľmi dobrý prílev emócií a síl. Verím, že do prvého zápasu s Trenčínom sa dajú dohromady aj ďalší kľúčoví hráči a vstúpime do nadstavbovej súťaže s dobrou náladou a správnou nohou.“

Lukáš Hvila, autor víťazného gólu Popradu: „Prišli sme sem uhrať čo najlepší výsledok, nemali sme čo stratiť. Chceli sme si nacvičiť rôzne veci pred play-off a navyše ukázalo sa aj naše srdiečko. Podali sme tímový výkon. Potešilo ma, že som duel rozhodol, ale dobre nám zachytal brankár a všetci sme bojovali na ľade, takže i preto sme vyhrali. Pri mojom góle to bolo zložitejšie s tým vysokým pukom, musel som ho spracovať, no napokon to dobre dopadlo. My sme v tejto sezóne ako súper nevyhovovali Banskej Bystrici, niekedy to tak býva. Asi im nesedí náš systém. Predovšetkým sme však doma i tu bojovali na sto percent a výsledok sa dostavil.“

Tomáš Surový, kapitán Banskej Bystrice: „Poprad hral dobre, odskočil nám na tri góly a my sme si urobili situáciu horšou než sme chceli. Na tento zápas však už nechceme myslieť. Začína play-off, teda nová najdôležitejšia časť sezóny a keď chceme niečo dosiahnuť, musíme poraziť každého, teda aj silné Košice. Tam smeruje teraz naše sústredenie. Máme ťažkého súpera, necháme si pre seba, čo by na neho malo platiť.“

Dalibor Bortňák, autor druhého nášho gólu: „Prvú tretinu sme na nich vyleteli, ale zbytočne sme potom vyrobili fauly a dostali sme góly v oslabení. V ďalšej fáze stretnutia sme veľmi chceli, ale bezhlavo sme ich napádali, čo nás stálo veľa síl. Na tej tretej tretine musíme stavať do play-off. Pozeráme sa teraz dopredu, štvrté miesto je sklamaním, no keď chceme ísť na vrchol, musíme zdolať každého súpera. Oddýchneme si a pripravíme sa dobre na Košice.“

Pavol Skalický, útočník Banskej Bystrice: „Mal som šance, hlavne v druhej tretine, keď som išiel v oslabení sám na brankára Popradu, ale nedal som gól, naopak oni ho dali z protiútoku. Trápime sa v koncovke, nepadá nám to, ale verím, že sa to zmení a začne to padať nielen mne, ale i celému tímu. Čaká nás teraz nová súťaž. Ak chceme ísť nahor, musíme prejsť cez každého súpera a je jedno na akom mieste kto skončil. Pôjdeme od zápasu k zápasu.“

1. Nitra 112 b, 2. Zvolen 110 b, 3. Trenčín 109 b, 4. B. Bystrica 108 b, 5. Košice 98 b, 6. Poprad 91 b, 7. Žilina 71 b, 8. N. Zámky 60 b, 9. L. Mikuláš 57 b, 10. Detva 40 b.

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský