Stredoslovenská galéria a festival Prvý človek bol umelec 3

KULTÚRA
0 /

Koncert Trio Szabó/Turcerová/Fiala a premietanie filmu Štvorec (The Square) otvorili tretí ročník festivalu Prvý človek bol umelec v záhrade Vily Dominika Skuteckého v Banskej Bystrici.

PR manažérka SSG Zuzana Medzihorská pre agentúru SITA uviedla:

„Až do novembra Stredoslovenská galéria v rámci festivalu ponúkne vo vile filmy, divadlo, koncert a tanečný workshop v záhrade, čítačky a nové obrazy v expozícii. Vstup na všetky podujatia je bezplatný.“

Úvodný koncert festivalu Prvý človek bol umelec 3 ponúkol zoskupenie troch mladých talentovaných muzikantov (Štefan Szabó – gitara, Michaela Turcerová – alt saxofón a Ján Fiala – bicie nástroje, vibrafón), ktorí predstavili vlastné autorské kompozície a diela súčasných skladateľov, alebo menej známych džezových štandardov.

vila dominika skuteckeho

Vo Vile Dominika Skuteckého so záhradou postupne uvedú filmy, divadlo, koncert a tanečný workshop v záhrade, čítačky a nové obrazy v expozícii.

Ďalší program festivalu bude v budovách Bethlenovho domu a Pretória, v ktorých návštevníkov až do 21. novembra čakajú výstavy vizuálneho umenia, tematizované prednášky a rozmanité tvorivé dielne. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a finančne ho podporilo aj Mesto Banská Bystrica.

Stredoslovenská galéria Banská Bystrica je regionálna galéria, ktorá sa venuje všetkým disciplínam domáceho a zahraničného výtvarného umenia jednotlivých historických období a súčasnosti. Osobitne sa zameriava na stredoslovenský región, s celoštátnou špecializáciou na moderné a súčasné umenie a voľnú grafickú tvorbu. Zriaďovateľom SSG je Banskobystrický samosprávny kraj.

Ďalší program:

PIKNIK

23. 8. od 14:00 hod

Piknik a hry v záhrade Skuteckých

Spravte si piknik v unikátnej záhrade rodiny Skuteckých a zahrajte si obľúbené edukačné hry v stálej expozícii maliara. Najmenších čaká Dominikov zábavný kufrík a potom rozprávka.

festival1

DIVADLO

23. 8. o 17:00 hod.

Odivo – Divočiny

Čarovná rozprávka bez slov a so živou hudbou (vibrafón, bicie, bongo, gitara) o obyčajnomMaxovi s neobyčajnou fantáziou. Rozprávka nielen pre deti (ideálne od 5 rokov) od divadelného zoskupenia Odivo získala Cenu za bábky zvierat na medzinárodnom festivale Mateřinka v Liberci.

FILM V ZÁHRADE

23. 8. o 20:15 hod.

Gauguin (dráma, FR, 2017, 102 min., r. Edouard Deluc)

Výpravná a zároveň meditatívna sonda do duše vášnivého a komplikovaného výtvarného génia Paula Gauguina, ktorej dominuje strhujúci výkon Vincenta Cassela.

 FILMY V ZÁHRADE

30. 8. o 20:15 hod.

 Best of Fest Anča 2018

Výber najlepších animovaných filmov z 11. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Fest Anča, ktorý je zameraný na „animáky“ predovšetkým pre dospelého diváka.

WORKSHOP – TANEC

1. 9. o 15:00 hod.

KONTAKT

Tanečný workshop kontaktnej improvizácie, v ktorej najmenej dvaja tancujúci udržiavajú fyzický kontakt dotykom. Hra s prenášaním váhy. Workshopom, určeným nielen pre rodičov s deťmi, budú sprevádzať choreografka Katarína Rampáčková a violončelistka Milena Hrušovská. Príďte v pohodlnom oblečení, nahláste sa vopred na p.r.manager@ssgbb.sk.

VERNISÁŽ

11. 9. o 17:00 hod.

 Dominik Skutecký – Neznáme portréty II.

Výstava dočasne zapožičaných malieb zo súkromných zbierok, ktoré obohatia stálu expozíciu umelca. V nadväznosti na minuloročnú prezentáciu portrétov odhalíme nové objavy.

LITERATÚRA

26. 9. o 17:00 hod.

 Anasoft litera 2018

Autorské čítanie finalistu/finalistky ceny Anasoft litera 2018 za najlepšiu prozaickú knihu vydanú v uplynulom roku.

FILM

16. 10. o 18:00 hod.

Iné vízie SK

Súťaž a kurátorský výber Iné vízie SK sa venuje sprístupňovaniu a otvorenejšiemu prijímaniu súčasnej slovenskej audiovizuálnej tvorby na pomedzí výtvarného umenia, videoartu a animácie.

LITERATÚRA

24. 10. o 17:00 hod. a 21. 11. o 17:00 hod.

 Anasoft litera 2018

Autorské čítanie finalistu/finalistky ceny Anasoft litera 2018 za najlepšiu prozaickú knihu vydanú v uplynulom roku.