Spomienka na Jána Langoša a večierok s Donaldom Trumpom v Banskej Bystrici

KULTÚRA
3 /

jan langos

Prvé júnové podujatia Literárnej bašty budú patriť zásadným spoločenským témam. Na šiestom ročníku podujatia Odkrývanie si pripomenieme Jána Langoša, zásadnú osobnosť novodobej histórie Slovenska, no priestor bude aj na diskusiu o novej knihe venovanej kontroverznému americkému prezidentovi.

Literárne disko

Vo štvrtok 14. júna 2018 o 18:00 hod. sa bude v cykle Literárne disko konať uvedenie slovenského prekladu knihy „Oheň a síra“ Michaela Wolffa, ktorému sa vďaka dobrému vzťahu s kabinetom amerického prezidenta Donalda Trumpa podarilo nahliadnuť priamo do pracovne politika, ktorý si v mnohých rebríčkoch odniesol titul najhoršej hlavy Spojených štátov.

Slovenský preklad v kníhkupectve Artforum na Hornej Striebornej 10 uvedie prekladateľ Martin Djovčoš a Braňo Ondrášik, redaktor slovenského vydania a bývalý novinár, ktorý americké voľby sleduje od roku 1996. Moderátorom diskusie bude Rado Sloboda. A keďže sa diskusia bude konať na Trumpove narodeniny, každému návštevníkovi sa ujde aj pohár (lacného) šampanského.

donald trump

Odkrývanie

Už po šiesty raz sa bude v piatok 15. júna 2018 konať spomienkové podujatie venované odkazu zakladateľa Ústavu pamäti národa – Jána Langoša – ktorý má v kultúrnom centre Záhrada osadený pamätník od Mateja a Karola Rosmányovcov s názvom „Odkrývanie“. Rovnomenné podujatie sa bude v tomto roku niesť v literárnom duchu a svoj program rozšíri aj priamo do priestorov Literárnej bašty.

odkryvanie1

Tam v rámci formátu Literárne disko o 17:30 hod. predstavia svoje nové knihy spisovateľka Irena Brežná a publicista Martin M. Šimečka. Ukážky z ich textov zaznejú v podaní hercov v inscenovanom čítaní Literárna pamäť. Po literárnom programe tento spomienkový večer uzatvorí v Záhrade o 20:00 hod. koncert legendárnej bratislavskej skupiny Tornádo Lue.

Ján Langoš (1946 – 2006)

Narodil sa 2. augusta 1946 v Banskej Bystrici. Študoval na Strednej priemyselnej škole spojovej techniky v Banskej Bystrici (1964), Elektrotechnickej fakulte SVŠT, odbor fyzika tuhých látok (1971). Po ukončení štúdia pracoval ako experimentálny fyzik – technológ v Ústave technickej kybernetiky (ÚTK) Slovenskej akadémie vied.

Bol odborníkom na vývoj a testovanie integrovaných obvodov. V rokoch 1982 až 1985 to boli obvody pre univerzálny mikropočítač a pod jeho vedením bol vyvinutý a v roku 1989 vyrobený prototyp 32 bitový mikroprocesor s  redukovanou množinou inštrukcií (RISC)

Ján Langoš patril medzi kľúčové postavy slovenského disentu. Spolu s Jánom Čarnogurským vydával samizdat Bratislavské listy (1988-1989), v roku 1987 spoluvydával časopis Fragment (neskôr Fragment K). Podieľal sa aj na tvorbe časopisov Kontakt (1981-1983) a Altamira (1983-1985). ŠtB ho v tomto období rozpracovávala v akcii s krycím menom “Lukeš”. Bolo to pre neho ťažké obdobie.

Po novembri 1989 sa stal poslancom Federálneho zhromaždenia ČSFR a neskôr aj ministrom vnútra ČSFR, kde sa zaslúžil o rozpustenie Štátnej bezpečnosti. V rokoch 1994 – 2002 bol poslancom NR SR.

Od roku 1995 do 2000 zastával funkciu predsedu Demokratickej strany. V máji 2003 sa stal zakladateľom Ústavu pamäti národa a do svojej smrti pôsobil ako predseda jeho Správnej rady.

Celoživotným dielom Jána Langoša bol zápas proti totalitným režimom. Jeho úsilie o odkrytie plnej pravdy, o ich nemorálnosti a protiprávnosti vyvrcholilo v auguste 2002 schválením zákona o pamäti národa a následným zriadením Ústavu pamäti národa, ktorý naďalej zostáva nositeľom a realizátorom jeho myšlienok. Ján Langoš 15. júna 2006 tragicky zahynul pri autonehode na východe Slovenska.

jan langos1

Autor: Slavo Sochor a (tom) , Foto: ilustračné