Sobotňajšiu Noc múzeí a galérií v Banskej Bystrici a vo Zvolene treba vidieť

KULTÚRA
4 /

MG_9489

V sobotu 19. mája 2018 otvoria spoločne svoje brány múzeá a galérie v Banskej Bystrici a vo Zvolene, čo je rarita a zostanú otvorené do neskorých večerných hodín. Za 1€ tak môžete navštíviť množstvo podujatí a sprievodných programov, cestovať MHD aj .dobovým vláčikom od 15:00 do 24:00 hod.

Múzeum SNP

Na organizácii Noci múzeí sa galérií sa okrem múzeí a galérií v Banskej Bystrici a vo Zvolene podieľajú obe mestá, Železnice Slovenskej republiky a Klub historickej techniky pri Rušňovom depe vo Zvolene.

„Takmer 7000 návštevníkov počas vlaňajšej Noci múzeí a galérii nás zaväzuje k tomu, aby sme pre všetky generácie návštevníkov pripravili čo najlepší program,”

zdôraznil na utorokovej tlačovej besede manažér Múzea SNP Dalibor Lesník.

tlacovka muzeum snp

Opečiatkovaná vstupenka zároveň slúži ako lístok na MHD a ako lístok na špeciálny dobový vlak premávajúci medzi železničnými stanicami Banská Bystrica a Zvolen. Deti do 6 rokov a ZŤP majú bezplatný vstup. Noc múzeí a galérií v Banskej Bystrici a vo Zvolene jednoducho TREBA VIDIEŤ! V Múzeu SNP sa  napríklad pozriete do vojenskej poľnej kuchyne od 16:00 – 24:00 hod..

Viete čo sa varilo počas vojny, ako asi vyzerala strava vojaka bojujúceho na fronte, čo jedli partizáni, alebo aké jedlá mali najradšej naši starí rodičia? Dokážete uhádnuť, čo je fizólňa, cigorka, chrapne, fučka, či komisárek? Všetko sa dozviete v Múzeu Slovenského
národného povstania.

Uvidíte tradičnú vojenskú poľnú kuchyňu, preveríte si Vaše vedomosti o jedle a potravinách rôznymi zábavnými úlohami, dozviete sa množstvo zaujímavostí o stravovaní počas vojny, zo slaného cesta vyrobíte partizánsku vianočku alebo chlebík a svoju zdatnosť môžete ukázať aj v ďalších športových súťažiach.

Samozrejme nebude chýbať ani poľná pošta, ktorou môžete poslať pohľadnicu so svojimi zážitkami rodine, priateľom a známym. Navyše kto vyrieši všetky úlohy v expozícii Múzea SNP, dostane sladkú odmenu.

Nazrieť môžete aj do zemľanky a do frontového života vojakov, zoznámiť sa s prácou Digitalizačného centra Múzea SNP a pozrieť si kultový film Obchod na korze (kinosála, 21:00 hod). A, samozrejme, aj stálu expozíciu múzea – s tematickým sprievodcom pre rodiny s deťmi.

V Múzeu SNP bude okrem rozprávania na tému vojenskej poľnej kuchyne i prezentácia 3D modelov a ukážky 3D tlače. Tohtoročnou novinkou bude informačný stánok v netradičných priestoroch partizánskej zemľanky, ktorý ponúkne návštevníkom možnosť odfotografovať sa a vyrobiť si aj vlastný vojenský preukaz.

program muzeum snp

Stredoslovenské múzeum

Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici aj tento rok pozýva všetkých Banskobystričanov i ľudí z blízkeho okolia na Noc múzeí a galérií 2018,  a to už túto  sobotu 19. mája.

Tak ako každý rok o takomto čase nechávajú múzeá a galérie otvorené svoje brány až do neskorých nočných hodín aby všetci záujemcovia mohli nazrieť do ich trinástych komnát. Pripravované podujatie je v poradí už štrnástym ročníkom, do ktorého sa svojím kultúrnym programom opätovne zapája aj Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici.

Už po tretíkrát spojilo sily s ďalšími kultúrnymi inštitúciami v meste pod Urpínom (Stredoslovenská galéria v Banskej Bystrici, Štátna vedecká knižnica – Literárne a hudobné múzeum, Múzeum SNP, Informačné centrum Banská Bystrica – Hodinová veža) či s inštitúciami na území mesta Zvolen (Slovenská národná galéria Zvolenský zámok a Lesnícke a drevárske múzeum Zvolen) aby vytvorilo jedinečný a neopakovateľný zážitok pre obyvateľov a návštevníkov Banskej Bystrice a Zvolena.

dobovy vlak

Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici podobne ako ďalších 120 múzeí a galérií na Slovensku pozýva návštevníkov na podujatie pod názvom Noc múzeí a galérií. Tentokrát spoznajú návštevníci Stredoslovenského múzea témy:  Ako bystrická meď dobýjala svetVrcholy a pády slobodného kráľovského banského mesta,  a tiež aktuálnu ekologickú problematiku Unesie Zem naše kroky.  

Nazrite do trinástej komnaty múzejnej práce s múzejníkmi SSM 

Príďte v sobotu, 19. mája do expozícií Stredoslovenského múzea a spolu s múzejníkmi spoznajte vybrané kapitoly histórie nášho mesta a krásy našej prírody. Okrem toho si v Tihányiovskom kaštieli vyskúšate svoju šikovnosť pri výrobe modelu našej planéty  alebo spoznáte svoju ekologickú stopu na výstave s názvom UNESIE ZEM NAŠE KROKY?

Pre návštevníkov Tihányiovského kaštieľa je pripravená aj netradičná prehliadka prírodovednej expozície pod názvom DIVOČINA V NOVEJ APPKE! Revitalizáciou  okolia kaštieľa – vytvorením kompostoviska tak vrátime prírode to, čo nám zapožičala.

V Thurzovom dome Vám príbeh thurzovsko – fuggerovskej ťažiarskej spoločnosti vyrozpráva majiteľ Thurzovho domu – Ján Thurzo, do pravekej tavby medi vás zasvätí archeológ Roman Hrončiak a krásu baníckej čipky i jej históriu vám priblíži etnologička Jana Koltonová.  Pre všetky odvážne deti a ich rodičov sme v Thurzovom dome pripravili veľké pátranie po nezbednom Permoníkovi, a tiež netradičné stretnutie s mytologickými postavami, ktoré na baníkov číhali v tme podzemia.

V Matejovom dome si spoločne s historikmi zalistujete najvýznamnejšími kapitolami histórie mesta a vďaka nim sa dozviete o vplyve baníctva na rozvoj stredovekého banského mesta, spoznáte životný príbeh patrónky baníkov – Sv. Barbory a porozprávame vám o najväčšom baníckom povstaní v našom meste. V Hradnom areáli (pred Matejovým domom) si svoju  trpezlivosť a najmä šťastie môžete vyskúšať pri ryžovaní zlata.

Tak ako po iné roky aj tentoraz v SSM mysleli na najmenších návštevníkov, pre ktorých sú pripravené vo všetkých troch domoch múzea tvorivé dielne.

Expozície Stredoslovenského múzea (Matejov a Thurzov dom, Tihányiovský kaštieľ) môžete počas tejto noci navštíviť v čase od 16:00 hod., pričom posledný vstup na prehliadku pre spoločenskovedné expozície v Matejovom a v Thurzovom dome bude o 23:30 hod. V Tihányiovskom kaštieli budú pre Vás  brány otvorené do 22:00 hod.

Jedna  vstupenka za 1 € = 1 noc s nekonečne veľa zážitkami

Riaditeľ Stredoslovenského múzea Roman Hradecký na tlačovej besede v Múzeu SNP povedal:

„Počas jedinej noci v roku odhaľujú múzeá svoje tajomstvá a odkrývajú poklady, ktoré chránia stáročné múry ich budov. Ľutovať bude len ten, kto v túto noc neprejde bránami žiadnej z uvedených partnerských inštitúcii.“

Noc múzeí a galérií má svoju dlhoročnú tradíciu v srdciach širokej verejnosti, patrí k celoeurópskym podujatiam realizovaným pod patronátom Rady Európy. Hlavným cieľom organizátorov podujatia je prezentácia kultúrneho dedičstva, významu jeho ochrany pri kultúrnej výmene a šírenie informácií o kultúrnej rozmanitosti jednotlivých krajín a regiónov Európy.

Aktivity múzeí počas Noci múzeí a galérií sú orientované na tie činnosti, ktoré počas celého roka zostávajú pred verejnosťou ukryté. V tomto čase múzeá otvárajú verejnosti svoje „trináste“ komnaty a odkrývajú svoje tajomstvá. Aj týmto spôsobom môžu návštevníci preniknúť do tajov „múzejnej kuchyne“. A práve „odkrývanie tajomstiev“ pomáha verejnosti lepšie pochopiť význam múzeí pri ochrane súčastí kultúrneho a prírodného dedičstva v týchto inštitúciách.

Tisk

Tisk

Stredoslovenská galéria

Bethlenov dom Dolná 8,  Pretórium Námestie Š. Moysesa 25  a Vila Dominika Skuteckého Horná 55 budú otvorené v čase 16:00 – 23:00 hod.
Príďte v sobotu 19. mája 2018 do galérie a prežite chvíle plné zážitkov spojených s umením. Okrem bohatého programu Vám budú sprístupnené aj naše výstavy a stála expozícia

Program

BETHLENOV DOM  (Dolná 8)

16:00 – 23:00 Prehliadka výstavy malieb Jana Farmanová: V mojich záhradách

17.00 – 20:00 Tvorivé dielne k výstave Jany Farmanovej

20:00 Komentovaná prehliadka Stála expozícia Stana Filka v SSG / Časť prvá: Ján Ballx s kurátorkou

PRETÓRIUM (Nám. Š. Moysesa 25)

16:00 – 23:00 Prehliadka výstavy Blažej Baláž: ghOstwriter

16:00, 17:00 Premietanie animovaných filmov pre deti v klube Pretória
Kino Fest Anča: Najlepšie animované filmy pre deti (pásmo animovaných filmov, 2-krát po 54 min.)

17:00 – 20:00 Tvorivé dielne k výstave Blažeja Baláža na loggii Pretória

 VILA DOMINIKA SKUTECKÉHO  (Horná 55)

16:00 – 23:00 Prehliadka Stálej expozície D. Skuteckého

Od 16:00 Piknik a hry v záhrade vily, ponuka kníh pre deti a o umení z Artfora Banská Bystrica

17:00 Detská čitáreň: Tri životy Maxi / pri Skuteckého vile
Monika Perecárová bude čítať z knihy nemeckej autorky Gerti Tetzner Tri životy Maxi. Organizujú Artforum Banská Bystrica a Literárna bašta.

18:00 Komentovaná prehliadka Stálou expozíciou Dominika Skuteckého s kurátorkou
V priestoroch pôvodnej neorenesančnej rodinnej vily Dominika Skuteckého je návštevníkom sprístupnená stála expozícia jeho diel. Významný maliar Dominik Skutecký sa tu usadil po úspešnom pôsobení vo Viedni a Benátkach. Na komentovanej prehliadke sa oboznámime s dielom maliara a osudmi jeho rodiny.

21:00 Koncert Clube de esquiar v záhrade Vily Dominika Skuteckého s projekciou
Svieži koncert hudobnej skupiny Clube de esquiar bratov Havlíkovcov, ktorí sa inšpirujú brazílskou hudbou 70-tych rokov a pracujú s textami lisabonského básnika Fernanda Pessou. (Juraj Havlík – gitary, spev; Jakub Havlík – bicie, vokály; Marian Vredík – projekcie; Fernando Pessoa – texty/básne).

galeria

Literárno – hudobné múzeum ŠVK

V polovici mája ostanú brány múzea otvorené aj po zotmení – čaká nás Noc múzeí a galérií, obľúbené každoročné podujatie, ktoré Vám umožní vidieť nevídané. Tešíme sa na Vás 19. mája od 16:00 do 23:00 (okrem vyhradených aktivít)v expozíciách múzea s nasledovným programom:

16:00 Vás  na Nádvorí Márie Terézie čaká divadelné predstavenie pre deti s názvom Šašo múdrejší než kráľ v podaní Divadla Hotel Mária. V rozprávke inšpirovanej Shakespearovým Zimným príbehom vystúpia herci aj bábky a hovoriť bude o v detstve stratenej princeznej, ktorú vychová jednoduchý Bača, ale nakoniec z nej láska k Princovi a hlavný hrdina Šašo opäť spravia princeznú.

V Bábkarskom salóne sa môžete opäť dozvedieť viac o rôznych druhoch bábok, o známej rodine bábkarov Anderlovcov a vyskúšať si aj to, ako sa rôzne bábky vodia. Pre menších je v čase 17:00 – 20:00 pripravený workshop, v ktorom si môžu jednoduchú bábku vyrobiť.

Nebol by to však správny rok 2018, keby sme si nepripomenuli aj výročie: tento rok v decembri by Štefan Žáry oslávil 100. narodeniny! Okrúhly sviatok slovenského nadrealistického básnika oslávime nielen slovom a zvukom, ale najmä tvorivo – každý z Vás si môže vyskúšať, aké to je, písať nadrealizmus. Podarí sa nám v expozícii Múzeum – domov múz vytvoriť najdlhšiu nadrealistickú báseň?

Expozícia Ľudové hudobné nástroje na Slovensku Vám v programe Mojím srdcom husle sú predstaví výrobu ľudových hudobných nástrojov. Rôzne druhy nástrojov si budete môcť prezrieť naživo a aj vyskúšať.

Ako asi vyzerá Manželstvo v listoch? Čriepky zo života J. G. Tajovského a jeho manželky Hany Gregorovej Vám predstavíme čítaním z ich rozsiahlej korešpondencie v Pamätnom dome J. G. Tajovského v Tajove. Manželia Gregorovci Vám otvoria svoj dom i duše v čase 18:00 – 20:00.

21:00 zase vstúpime S malou dušičkou aj na pôdu evanjelického a katolíckeho cintorína v Banskej Bystrici. Poďte s nami! Dozviete sa zaujímavosti zo života Terézie Vansovej či Viliama Figuša-Bystrého a zaznejú aj úryvky z najznámejších diel slovenskej literatúry a vážnej hudby.

svk-bb1

Hodinová veža na Námestí SNP

Od štvrtej popoludní až do polnoci bude otvorená šikmá dominanta Námestia SNP Hodinová veža. Nenechajte si ujsť jedinečnú možnosť vystúpiť po 101 schodoch na vežu, ktorá začala písať svoju históriu v roku 1552, a užiť si výhľad na mesto a okolie. A viete, prečo je Hodinová veža šikmá?

Pradávna legenda vraj hovorí, že vežu naklonili anjeli, ktorí počas zamatovo čiernej noci nevideli kam letia a zrazili sa. Pred pádom ich zachránila strecha veže, o ktorú sa stihli zachytiť…

V prípade nepriaznivého počasia výstup na vežu nebude možný. K atraktivite tento rok prispeje aj unikátna novinka  memlycard. Priamo z výšky budete môcť zachytiť krásu nášho námestia na skutočnej pohľadnici. Ako to funguje?

V priestoroch veže sú umiestnené pokyny ako postupovať: odfoťte QR kód (umiestnený na plagáte) alebo vyplňte vo Vašom telefóne adresu app.memlycard.com.. Následne zadajte promo kód (nachádza sa tiež priamo vo veži na plagáte). Nahrajte svoju fotografiu, napíšte odkaz, vyplňte adresáta a odošlite. Pohľadnica vytvorená z vašej fotografie sa vytlačí a pošle komukoľvek na svete. A to zadarmo.

veza

Slovenská národná galéria  na Zvolenskom zámku 

Nosnou témou tohto ročníka Noci múzeí a galérií v SNG Zvolenský zámok od 15:00 – 24:00 hod. je Originál a kópia v minulosti a 21. storočí. V tvorivom ateliéri Sobotná bašta na zámku si rodiny s deťmi vlastnoručne vytvoria fotogramy vybratých umeleckých diel (15:30 – 17:30).

Zaujímavá bude interaktívna ukážka troch druhov väzby (viazanie), priblíženie ich moderných foriem aj  porovnanie ich vývinu od minulosti po dnešok s názvom 3x väzba – kvety, papier, vlasy (15:30 – 16:30), či tandemová prednáška z cyklu Pozrime sa na to štýlovo s titulom Originál a kópia v minulosti a 21. storočí (17:00 – 19:00).

Svoj priestor bude mať počas Noci na zámku aj hudba, konkrétne Umenie a hudba v 16. až 18. storočí. Najskôr to bude prednáška reštaurátora SNG Zvolenský zámok  Mgr. art. Miroslava Slúku a po nej koncert banskobystrického univerzitného komorného orchestra Mladosť pod taktovkou Pavla Martinku, ktorý zahrá takmer neznáme skladby slovenskej hudby, týkajúce sa uvedeného obdobia (19:30 – 21:30).

Život štyroch vzácnych umeleckých diel zo zbierok SNG od ich vzniku, cez ich akvizíciu do zbierok múzea, spôsob ošetrenia až po ich púť slávnymi galériami doma aj v zahraničí, prerozprávajú návštevníkom pracovníci galérie v pásme Život obrazu (21:30 – 23:30).

Milovníci hororu si prídu na svoje v zámockom Kine Krypta, kde sa v čase od 21:30 h do polnoci budú premietať krátkometrážne hororové snímky. Noc múzeí a galérií na Zvolenskom zámku bude sprevádzať festival Zabudnuté remeslá (Ars antiqua).

hdr

Lesnícke a drevárske múzeum Zvolen na Námestí SNP

Lákadlom Noci vo zvolenskom Lesníckom a drevárskom múzeu ( od15:00 – 23:00 hod.) bude nesporne aj koncert Katky Málikovej s ansámblom, ktorý sa ako Hudobný div večera začne o 21:00 hod.

Začiatok podujatia však bude patriť najmä deťom. V programe Múzejné tvory, stvory a potvory si vyskúšajú svoju šikovnosť v múzejnej tvorivej dielni, kde absolvujú  bábkovo-divadelný Minikurz animácie a osvoja si Kynologické desatoro, pričom nebudú chýbať koníky z Koniarne na Hornej Trebuli (15:00 – 18:00).

V knižnici rodiny Ostrolúckych sa návštevníci stretnú s autorkou Alexandrou Pavelkovou, ktorá ich prevedie príbehmi zo svojej knihy Údolie ľalií (18:00). O vzťahu prírody a kultúry budú v sprievode moderátora Petra Gogolu debatovať herečka Jana Pilzová a lesník a lesný pedagóg Igor Viszlai. Rozprávanie na tému Les v umení – umenie v lese sa začína o 19:30 hod.

Zaujímavá aj romantická môže byť Prehliadka múzea pri nočnom osvetlení sviec, na ktorú sa môžete vybrať v čase od 20:00 do 23:00 hod. Noc múzeí a galérií organizuje Zväz múzeí na Slovensku v spolupráci so Slovenským národným múzeom. Želajme si len, nech nám v sobotu vyjde počasie.

plagat noc muzei a galerii

Autor: (tom), Foto: Mirka Chabadová a ilustračné