Skvelý bystrický gitarista Dávid Bílek víťazom projektu Viva Ulica!

KULTÚRA
2 /

david bilek1

Študent Konzervatória J. L. Bella v Banskej Bystrici Dávid Bílek sa postupne  presadzuje vo svete hudby a jeho gitarové umenie si získava čoraz viac fanúšikov. Najnovšie sa stal víťazom súťaže Viva Ulica!

Je to  nový projekt festivalu Viva Musica!, ktorého organizátori sa v spolupráci s dlhoročným generálnym partnerom, Slovenskou sporiteľňou, rozhodli zmeniť vnímanie pouličnej hudby na Slovensku. Desať finalistov celé leto spríjemňuje atmosféru v uliciach Bratislavy svojimi pouličnými koncertmi.

Odborná komisia na čele s riaditeľom festivalu Viva Musica Matejom Drličkom spomedzi všetkých pozoruhodných hudobníkov a hudobných zoskupení vybrala absolútneho víťaza projektu, ktorým sa stal fenomenálny 19 – ročný bystrický gitarista Dávid Bílek.

Dávid bude sólistom na záverečnom koncerte Viva Klasika!, ktorý sa uskutoční v Sade Janka Kráľa v sobotu 26. augusta. Zahrá nádhernú skladbu španielskeho autora Joaquína Rodriga „Concierto de Aranjuez (2. časť – Adagio)“ v sprievode veľkého symfonického orchestra pod taktovkou Braňa Kostku.

„Vôbec som nečakal, že to takto dopadne. Možno som dúfal, ale vôbec som nemal nejaké očakávania. O to som radšej, že som vyhral. Viva Ulica! mi plní sen, pretože som ešte nikdy nehral s orchestrom a teraz sa to ide udiať. Okrem toho som veľmi rád, že budem hrať svoju obľúbenú skladbu,”

povedal Dávid Bílek pre portál Hudba.sk.

Dávida ku hre gitare priviedla jeho mama od siedmich rokov. Na jeseň 2012 účinkoval v televíznej talentovej šou Česko Slovensko má talent. V roku 2014 získal na Súťaži študentov konzervatórií SR 1. miesto a zároveň sa stal absolútnym víťazom. V tom istom roku na návrh školy získal prospechové štipendium Ministerstva kultúry SR.

V roku 2016 zopakoval na Súťaži študentov konzervatórií SR dvoje double. Na Gitarovom medzinárodnom festivale Ivana Ballu v Dolnom Kubíne získal 2. miesto a dvakrát čestné uznanie. Za jeho úspechy mu minister kultúry udelil Cena sv. Gorazda.

V súčasnosti sa popri štúdiu venuje sólovej koncertnej činnosti a je súčasťou komorného zoskupenia Banskobystrické gitarové kvarteto. Absolvoval majstrovské kurzy u Marcina Dyllu, Jána Labanta, Ladislava Bláhu, Andreu Vettorettiho, Miloša Slobodníka, Fabrizia Ferraru, Mateja Fremla, Patricka Vacíka, Martina Krajča a Juraja Buriana. Je spoluzakladateľom hudobnej skupiny DLB.

Zdroj: Hudba.sk, Foto: Viva Musica! a ilustračné