7 /

Banskobystrickí hokejisti prehrali šiesty finálový duel Kaufland play-off Tipsport ligy. Na domácom ľade nepokorili Trenčín, podľahli mu tesne 2:3 a o titule sa tak bude rozhodovať v utorok pod hradom Matúša Čáka.

Bystričania v prvej tretine prestrieľali súpera, vybehli v úvode rezko na hostí a mali aj šance, no nedokázali ich využiť. Hiadlovského najviac zamestnal po aktivite Failleho vlastný obranca Frühauf, ktorý si hokejkou takmer nešťastne poslal puk do vlastnej bránky, keďže ho dobre otravoval náš kapitán Surový. Za zmienku stoja aj koncovky Asselina a Hrnku. Trenčín pohrozil z jedinej vážnejšej akcie v štrnástej minúte. Po akcii z ľavej strany dostal dobrú prihrávku do úniku Švec a keďže Mihálik k nemu prikorčuľoval zo striedačky neskoro, útočník hostí sa po presnej strele tešil z gólu – 0:1. Následne sme prišli o Kabáča, ktorý dostal trest do konca zápasu za napadnutie Bohunického. Oslabenie bolo len trojminútové, keďže potom ešte fauloval Radivojevič, prežili sme ho bez ujmy a na prestávku sa teda išlo za stavu 0:1.

V druhej tretine sme využili presilovku v 25. minúte. Slovinský obranca Klemen Pretnar napriahol spoza kruhu a prekonal Hiadlovského, ktorému dobre clonil Bortňák  – 1:1. Baranov gól nabudil, vytvorili si hneď tlak, v ňom mal dobré možnosti Bortňák. Hrali sme aj ďalšiu presilovku, ale v nej sme príliš nehrozili. Postupne sa súper otriasol a v polovici stretnutia udrel aj druhý krát. Tibor Varga totiž strelou od mantinelu z pravej strany z uhla zaskočil brankára Lassilu – 1:2. Bystrickí hokejisti mali aj naďalej prevahu, často zamestnávali defenzívu hostí i brankára, ale nevyužili ďalšiu početnú výhodu. Pred druhou prestávkou mal  k vyrovnaniu blízko znovu Bortňák, obtočil sa okolo bránky, no trafil len betón Hiadlovského. V 39. minúte sa už Lassila pobral z bránky preč, pretože gól Radivojeviča, aj keď mu pri ňom pravdepodobne prekážal zakrytý výhľad, bol tiež z kategórie lacných. Kapitán Dukly zakončoval spoza kruhu – 1:3.

Trenčania teda do tretej tretiny vkorčuľovali s dvojgólovým náskokom a nám nezostávalo nič iné, ako čo najrýchlejšie streliť kontaktný gól. V 49. minúte sa to ´baranom´ podarilo. Tomáš Hrnka z medzikružia a obrátky prekonal Hiadlovského po druhý raz a znížil na 2:3. Do konca stretnutia bolo ešte dostatok času a povzbudení domáci hokejisti sa hrnuli do útoku. V 52. minúte pohotovo vystrelil Lamper a Hiadlovský mal čo robiť, aby puk, ktorý cez neho prepadol,  zachytil. V 55. minúte na opačnej strane Cebák vo vyloženej šanci minul našu odkrytú bránku, na druhej strane Pretnar spálil obrovskú príležitosť, keď stroskotal na Hiadlovskom. Presne 100 sekúnd pred koncom sa začala power-play nášho HC ´05, no vytúžený gól už nepriniesla.

O titule sa teda rozhodne v siedmom zápase v utorok na ľade Trenčína. Začiatok je plánovaný na 18.00 hodinu.

HC’05 iClinic Banská Bystrica – HK Dukla Trenčín 2:3 (0:1, 1:2, 1:0)

– stav finálovej série: 3:3

Góly: 25. Pretnar (Hohmann, T. Surový), 49. Hrnka (J. Brejčák) – 14. J. Švec (Cebák, Deveaux), 31. T. Varga (Frühauf, Sádecký), 39. Radivojevič.
Rozhodovali: Baluška, Štefik – Gajan, Smrek, vylúčení na 2.min: 2:6, vyššie tresty: Kabáč (Banská Bystrica) 5+DKZ za napadnutie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, diváci: 2841 (vypredané)

HC’05 iClinic: Lassila (39. Lukáš) – J. Brejčák, Ďatelinka, Gélinas, Delisle, Mihálik, Pretnar, Kubka – Lamper, T. Surový, Bortňák – Asselin, Faille, Skalický – Brittain, Hrnka, Hohmann – Kabáč, Češík, Gabor – Giľák

HK Dukla: Hiadlovský – Bačík, Starosta, Cebák, Frühauf, Bohunický, Holenda, Romančík – Radivojevič, Sojčík, Bezúch – Sádecký, Ölvecký, Marcel Hossa – T. Varga, R. Dlouhý, O. Mikula – D. Hudec, Deveaux, J. Švec – Hecl

Tlačovú konferenciu s trénermi marketingový manažér HC ´05 Atila Béreš nečakane zrušil. Mohla za to rozvášnená skupinka agresívnych fanúšikov, ktorá vtrhla do mix zóny, slovne zaútočila na kapitána Trenčína Radivojeviča a následne i na domácich hráčov. Mala sklony aj k fyzickému násiliu. Jeden z fanúšikov rozkopol dvere na šatni ´baranov´ a vtrhol do nej. Bol však hneď spacifikovaný. Po incidente, keď v mix zóne lietali aj päste, zasahovala následne bezpečnostná služba a pridali sa i policajné zložky.

Napriek zamedzeniu rozhovoru s trénermi a snahe vykázať nás zo štadióna sa nám s bystrickým koučom predsa len slušným spôsobom podarilo skontaktovať a Vladimír Országh nám ochotne bez nejakých problémov zhodnotil šiesty finálový duel: „Robili sme všetko dnes pre to, aby sme to ukončili. Mali sme dobrý začiatok, ale aj zopár hluchých minút, ktoré Trenčín využil. Keď už bol súper v dvojgólovom vedení, tak sme v tretej tretine dali všetko do útoku. Znížili sme, mali sme tam niekoľko výborných šancí na vyrovnanie, ale sa nám to nepodarilo. Je to veľká škoda, lebo sme boli blízko k tomu. Stále sa potvrdzuje aký ťažký je ten posledný krok. Utorňajší zápas bude o tom kto z koho. Je 3:3 a už je jedno ako sme hrali tri úvodné zápasy a je jedno ako sme hrali posledné tri zápasy. Hrá sa už iba na jedno víťazstvo, my zbrane rozhodne neskladáme. Séria je vyrovnaná, oba tímy sú vyrovnané, takže zaslúžene sa ide do siedmeho zápasu a tam sa rozhodne kto z koho.“

Ochotne sa nám i napriek zákazu vyjadril k zápasu v mix zóne asistent trénera Trenčína Ján Pardavý: „Dôležité bolo, že sme ustáli úvodný tlak Banskej Bystrice, súper dobre nahadzoval puky, dobre korčuľoval. My sme jednoducho hrali v našom obrannom pásme a dali prvý gól, čo bolo tiež dôležité. Potom síce domáci vyrovnali, ale my sme zostali pozitívni a išli sme znovu do vedenia. Dvojgólový náskok nám dával väčšie množstvo psychických i fyzických síl do záveru, ktorý bolo hektický. Ubránili sme to všetkými možnými spôsobmi. Boli sme obetaví, blokovali sme strely a Hiadlovský pochytal dôležité puky. Vraciame sa domov a verím, že v našom trenčianskom pekle sériu rozhodneme. Hráčov neustále nabádame, aby boli psychicky odolní a oni podávajú najlepšie výkony v sezóne. Do hry vkladajú totálne všetky sily, vidieť na nich obrovskú nezlomnosť a odhodlanie. Potešila aj osobná podpora Mariána Gáboríka. V histórii Trenčín už otočil dvakrát sériu z 0:3 na 4:3, no teraz o tom nechcem hovoriť, až po tom, keď to bude aktuálne.“

Našťastie sa nám podarilo stihnúť nahrať vyjadrenia aspoň dvoch bystrických hráčov v šatni:

Tomáš Surový, kapitán Banskej Bystrice: „No nič, je to 3:3, sú vo výhode, ideme ku nim na zápas číslo sedem. Bude to posledný zápas sezóny, musíme ho jednoducho vyhrať. Vždy sme sa tlačili do bránky, až na ten piaty zápas u nich, a verím tomu, že sa opäť pretlačíme a vyhráme. Oni sú síce v domácom prostredí vo výhode, my nemáme čas dávať hlavy dole, je to teraz už iba o jednom zápase, uvidíme ako to v utorok večer dopadne.

Patrik Lamper, útočník Banskej Bystrice: „Stav je 3:3, nikto to tak nechcel, no, žiaľ, musíme dať hlavy hore, poučiť sa z toho a s čistou hlavou ísť do Trenčína. Séria sa asi zlomila vo štvrtom zápase, my sme nevyužili šance a súper sa chytil, dal góly a získal to na svoju stranu. My si to teraz musíme zobrať naspäť. Nestrieľame góly, musíme na tom popracovať. Je to hokej, aj takéto situácie prináša, bude to v utorok ťažké, musíme hrať poctivo zozadu a čakať na svoje šance.“

Pred incidentom sa nám stihol vyjadriť Branko Radivojevič, kapitán a autor tretieho gólu Trenčína: „Ešte sme nič nevyhrali, ale dali sme si šancu na titul. Išli sme do tohto zápasu s pokorou, s malou dušičkou, padli nám aj šťastné góly, treba to vždy skúšať, počítajú si aj také. Boli sme pod tlakom v tretej tretine, no ustáli sme ho. Doma budeme tiež hrať s pokorou, keby sme po štvrtý raz za sebou zdolali Banskú Bystricu, bolo by to fantastické. Urobíme všetko pre to, no to isté bude chcieť urobiť aj Banská Bystrica. Musíme hlavne dobre zregenerovať. Uvidíme, komu zostalo viac síl. Obom mužstvám chýba ešte jeden krok, môže rozhodnúť aj malá chybička. V hľadisku nás podporoval aj Marián Gáborík, bol v kabíne, vypísal aj nejakú prémiu. Urobíme všetko pre to, aby sme po 14 rokoch získali titul.“

Tibor Varga, autor  druhého gólu Trenčína nám tiež ochotne povedal: „Super, že sme vyhrali, no nie je to ani zďaleka hotové, len sme sa priblížili k cieľu. Ešte na nás čaká veľký krok v utorok doma. Po každom zápase sme si hovorili, že na to máme, až to dopadlo tak, že sme sériu vyrovnali. Ak by sme však siedmy zápas doma nezvládli, tak nám to nebolo nič platné. Tešíme sa na našich divákov, pôjde tam už o všetko. Oteplilo sa vonku i na štadiónoch, nie je to sranda, síl ubúda, avšak teraz sme si my dodali viac psychických. Môj gól bol aj pre mňa nečakaný, vystrelil som, nejako sa mi zavreli možnosti, tak mi napadlo, že to pošlem na bránku hore. Gól ma potešil, v takýchto pozíciách nechcem nič vymýšľať, len vystreliť na bránku. Sme teda späť, je to teraz na nás. Za všetkých môžem povedať, že v siedmom zápase necháme na ľade všetky zvyšky síl čo v sebe máme.“

Klemen Pretnar, autor vyrovnávajúceho gólu Banskej Bystrice: Mali sme síce dobrý začiatok, ale nepodarilo sa nám streliť úvodný gól. Celý zápas sme sa však snažili, často sme strieľali, vydali sme naozaj zo seba všetko. Sme sklamaní, no v Trenčíne máme ešte jednu poslednú šancu, ktorú rozhodne chceme využiť.“

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský a Mirka Chabadová