Festival svetla a tieňa: Svetelné príbehy, živé umenie, Poprask v areáli Múzea SNP

KULTÚRA
1 /

Už len necelý mesiac nás delí od jedného z najväčších umeleckých podujatí v Banskej Bystrici, Festivalu svetla a tieňa 2018. Festival sa uskutoční 21. a 22. septembra a rozohrá svetelné divadlo na viac ako dvadsiatich miestach v centre mesta.

Festival svetla a tieňa

Interaktívne, svetelné, audiovizuálne aj svetelno-laserová inštalácia,videomapingy, živé umenie, fyzické divadlo ale aj holografia na vodnú stenu Hrona, svetlená cyklojazda, diskusia či afterparty. To všetko a ešte viac ponúka tohtoročný Festival svetla a tieňa, ktorý sa bude niesť v znamení Bubliny. A opäť príde aj maskot festivalu Svetlonoš!

5D4_5245

Svetelné príbehy

Uvidia návštevníci festivalu na Námestí SNP, v Hornej Striebornej ulici, vAreáli Múzea SNP, Národnej ulici, Dolnej ulici, na Vajanského námestíaj pred obchodným centrom Europa. Autormi svetelných umeleckých diel sú Juraj Schikor, Tomáš Storinský, Silvia Hlavová, Lukáš Matejka, Pavol Soukal, Erik Bartoš, Filip Matlák, Radoslava Lacková, Michaela Mašanová, Tomáš Cíger, Kristián Balaj, Mária Mogorová, Asociácia kreatívcov, NANO VJs a TRAKT zo Slovenska a Fundacja4Wymiar z Poľska.

FST_2017 Námestie SNP

Živé umenie

Na festivale reprezentuje Teáter Komika (SR) a jeho Bublinový servisák, ďalej to bude Shoegaze v podaní L1 Association – MártaLadjánszki (Maďarsko), fyzické divadlo Bubbleganda uvedú Ondrej Geče, Michal Herbian, FilippoPoderini (SR a Taliansko), banskobystrické Konzervatórium J. L. Bellu pripravilo na festival Renováciu, moderný tanec Blackaut uvedie Humanartspace (SR).

Zaujímavá bude Módna performancia vo výklade na Dolnej ulici (Štefan Oliš, Tatiana Ďurkovová, SR), úžasným zážitkom budú Deti levie srdce (SladovnaPísek, Tomáš Kasprzyk, ČR).

FST_2017

Poprask

Organizátori festivalu chcú inšpirovať, vzdelávať a zabávať, prepojiť svetlom a umením svetelných fanúšikov z radov širokej verejnosti, ale aj jej umeleckej, vedeckej a odbornej časti. V neposlednom rade chcú ukázať Banskú Bystricu v novom „svetelnom šate“ a tiež priblížiť jej históriu. A to aj prostredníctvom svetelno-zvukovej inštalácie nazvanej „Poprask“, ktorá je jednou z noviniek tohto ročníka festivalu. Vznikne len pre potreby festivalu a bude reagovať na jeho tému –Bublina a na históriu mesta.

„Poprask sa udeje v areáli Múzea SNP, kde počas dvoch festivalových nocí oživíme historické strelné zbrane, aby sme praskli zopár bublín, ktorými sa pred vplyvmi dejín môžeme skúšať brániť,“

hovorí manažér festivalu Patrik Kubizna a pokračuje:

„Počas vojny strieľali húfnice pravidelne. Bolo ich počuť široko i ďaleko, rovnako ako plač a krik. Ničili a zabíjali. V súčasnosti sú húfnice v areáli Múzea SNP odstavené a zakonzervované, v tichosti tvoria dobové exponáty. My ich vybavíme svetelnými strelami, ktorých množstvo bude nekonečné. Kto bude výstrely riadiť? Diváci budú mať možnosť aktivovať delo i dielo pomocou zvuku alebo pohybu. Po výstrele dela sa však v zadymenom otvorenom priestore neozve zvuk výbuchu, ale prasknutie bublinky. Delá ožijú svetlom pod rúškom bystrickej tmy…“

5D4_5357

Atraktívnu inštaláciu Poprask môžu Banskobystričania – ale nielen oni, podporiť prostredníctvom crowdfundingovej zbierky:

https://www.startlab.sk/projekty/536-poprask-na-festivale-svetla-a-tiena/

Vďaka tejto podpore sa inštalácia Poprask stane súčasťou výnimočného podujatia, ktoré v minulom roku prilákalo do centra Banskej Bystrice viac ako 25 tisíc obyvateľov a návštevníkov mesta. Všetci prispievatelia získajú – okrem dobrého pocitu, že pomohli správnej veci, aj zaujímavé darčeky.

Festival svetla a tieňa 2018 organizuje Občianske združenie TRAKT, v spolupráci s Mestom Banská Bystrica, Asociáciou kreatívcov, Občianskym združením Za živa na amfiteátri, Múzeom SNP a spoločnosťou Via MRG. 4. ročník medzinárodného Festivalusvetla a tieňa sa uskutoční 21. a 22. septembra 2018 v Banskej Bystrici.

Viac informácií získate na  http://svetlo-tien.sk/, www.trakt.sk alebo https://www.facebook.com/festivalsvetla/.

 Festival svetla a tieňa 2018

Zdroj: Anna Gudzová, Foto: Festival svetla a tieňa, Mirka Chabadová