Banskobystrický vyšetrovateľ obvinil zo závažných zločinov 5 mužov z východného Slovenska

Krimi
0 /

kr pz bb

Na Krajskom riaditeľstve PZ v Banskej Bystrici v piatok informovali novinárov o zaistení skupiny páchateľov závažnej trestnej činnosti  (jeden je na úteku) aj v našom kraji riaditeľ KR PZ BB Štefan Šurka, riaditeľ odboru kriminálnej polície KR PZ BB Rastislav Vrábel a vyšetrovateľ prípadu Ján Parobek.

Štyria z piatich páchateľov sú vo väzbe

Riaditeľ KR PZ Banská Bystrica Štefan Šurka na úvod tlačovej besedy povedal:

„Z jedného trestného oznámenia, ktoré obsahovalo skutočnosti, že došlo k neoprávneným prevodom z osobných aj podnikateľských účtov všetkých členov jednej rodiny z Rimavskej Soboty, sa nám vyšetrovaním podarilo zmapovať a zadokumetovať činnosť organizovanej skupiny páchajúcej závažnú trestnú činnosť na celom Slovensku.”

Vyšetrovateľ Krajského riaditeľstva PZ v Banskej Bystrici obvinil z obzvlášť závažného zločinu krádeže a z obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti: 39-ročného Michala B. z Prešova, 40-ročného Maroša P. z Košíc, 36-ročného Jaroslava K. z Košíc, 60-ročného Juraja H. z Košíc a 28-ročného Gabriela H. z Košíc.

Obvinený Michal a obvinený Maroš po tom, čo presnejšie nezisteným spôsobom získali prístupové údaje k viacerým účtom poškodenej rodiny z Rimavskej Soboty, zistili stav na týchto účtoch a zabezpečili ďalšie potrebné prostriedky na zrealizovanie prevodov.

Následne 28. 6. 2017 vykonali prevody disponibilných prostriedkov z účtov poškodených na účet „bieleho koňa“. Finančné prostriedky chceli neskôr zlegalizovať tým, že z tohto účtu previedli finančné prostriedky na iný účet toho istého „bieleho koňa“ v inej bankovej inštitúcii, čím došlo k priamemu odcudzeniu 156 695 eur, ktoré patrili poškodenej rodine z Rimavskej Soboty.

Rýchlym zásahom polície došlo k zablokovaniu ukradnutých finančných prostriedkov na obidvoch účtoch „bieleho koňa“. Po potvrdení, že skutočne išlo o kradnuté peniaze, poškodeným boli peniaze vrátené na pôvodné účty.

V rámci prebiehajúceho vyšetrovania sa bude skúmať aj to, či obdobným spôsobom nedošlo k spáchaniu aj ďalších skutkov. Na Slovensku bolo v minulosti dokumentovaných viacej takýchto skutkov, ale do súčasnosti nebolo možné vyvodiť trestnú zodpovednosť konkrétnej osobe.

Štyria z obvinených: Michal, Maroš, Jaroslav a Gabriel boli umiestnení do policajnej cely a vyšetrovateľ spracoval podnet na návrh na ich vzatie do väzby. Po obvinenom Jurajovi bolo vyhlásené pátranie ako po hľadanej osobe. Za tieto závažné zločiny, ktorými bola spôsobená škoda veľkého rozsahu, hrozí trest odňatia slobody na 12 až 20 rokov. 

Pátranie po hľadanej osobe

Polícia v Banskej Bystrici  sa obracia na občanov so žiadosťou o pomoc a spoluprácu pri pátraní po hľadanom 60 – ročnom Jurajovi Horňákovi z Košíc.

Hľadaný, ako člen organizovanej skupiny, je obvinený z obzvlášť závažného zločinu krádeže a obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Zdržiava sa na neznámom mieste a s hľadaným je potrebné vykonať procesné úkony. Tohto muža polícia medzitým vypátrala a zaistila.

Juraj Horňák, BB

Vyšetrovateľ obvinil ďalšiu osobu z východného Slovenska

V súvislosti s vyšetrovaním závažnej trestnej činnosti na úseku počítačovej kriminality vyšetrovateľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici vzniesol obvinenie ďalšej osobe. Z obzvlášť závažného zločinu krádeže a z obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti, obvinil 34-ročnú Andreu Ď. z Košíc, ako jednu z členov organizovanej skupiny. Po vykonaní procesných úkonov bola obvinená zo zadržania prepustená a stíhaná je na slobode. Za tieto závažné zločiny, ktorými bola spôsobená škoda veľkého rozsahu, hrozí trest odňatia slobody na 12 až 20  rokov

 

Zdroj: KR PZ BB, Foto: policajné