Ján Lunter bude aktívnym županom

Komentár
7 /

jan lunter

Prvý týždeň po regionálnych voľbách ukázal, že novozvolený bystrický župan Ján Lunter sa pustil do práce ešte skôr, ako sa oficiálne ujme svojej funkcie začiatkom decembra. Je to pozitívna správa pre občanov nášho kraja.

Po počiatočnom povolebnom laškovaní s hnutím Progresívne Slovensko a nešťastnom riešení personálnych záležitostí na verejnosti sa Ján Lunter rýchlo dostal do správneho pracovného rytmu.

Na rozdiel od svojho predchodcu, ktorý rezignoval na strategické riadenie kraja v spolupráci s primátormi a starostami, sa Lunter zúčastnil rokovania výkonného výboru Iniciatívy Stredné Slovensko, ktorá sa zasadzuje o čo najskoršie dobudovanie rýchlostnej cesty R1 z Banskej bystrice do Ružomberka s napojením na D1, o pokračovanie R2 juhom kraja a severojužné rýchlostné prepojenie sever – juh z Maďarska cez stred Slovenska do Poľska. Nakoniec to boli aj priority jeho volebného programu v kampani

Nový župan sa zaviazal, že ciele tohto združenia bude presadzovať aj z úrovne kraja. Z politického hľadiska je správne, že v tento deň nezávislý bystrický župan uprednostnil dôležité rokovanie s primátormi v Banskej Bystrici pred stretnutím nových neľavicových županov v Žiline, ktoré sa tvárilo ako paralelná politická štruktúra bez dvoch dlhoročných županov podporovaných Smerom, hoci predsedovia krajov majú oficiálne združenie SK8.

Zároveň Ján Lunter postupne navštevuje primátorov okresných miest a obzvlášť sympatická je jeho prirodzená spolupráca s bystrickým primátorom Jánom Noskom. To tu doteraz z úrovne kraja veľmi chýbalo  a potvrdzuje sa, že to medzi predsedom samosprávneho kraja a primátorom krajského mesta bude fungovať.

Nezaháľajú ani novozvolení poslanci. Do ustanovujúceho zastupiteľstva by sa mali vyformovať  poslanecké kluby s aspoň 5 členmi. Vyzerá to tak, že samostatné poslanecké kluby budú mať SMER-SD (min. 15 poslancov), SMK (5) a záujmom nového župana bude vytvoriť na svoju podporu klub nezávislých poslancov z 22 zvolených.

Vzhľadom na ich rôznorodosť a u niektorých aj politickú minulosť sa dá očakávať, že z nestraníkov a štyroch poslancov SaS, OĽaNO, NOVA, KDH, OKS nemusí vzniknúť jeden poslanecký klub a niektorí poslanci si vytvoria svoj a zostanú aj nezaradení. Z politických kuloárov prenikla informácia, že iniciatívy sa chopil aj neúspešný kandidát na župana Igor Kašper, súc posilnený získanými hlasmi na poslanca v banskobystrickom volebnom obvode. Keďže v kampani neprijal dohodu okrúhleho stola a dokonca útočil na Jána Luntera, iba ťažko možno očakávať, že  teraz bol na jeho strane. V politike je síce všetko možné, ale niektoré obraty o 180 stupňov sa proste neudejú.

Ale nechajme sa prekvapiť, ako napokon dopadnú prebiehajúce politické rozhovory. V každom prípade sa dá predpokladať, že župan Ján Lunter  bude mať v krajskom zastupiteľstve širokú podporu medzi nezávislými a poslancami politických strán. Z jeho strany by bolo veľmi prezieravým a takpovediac štátnickým gestom, keby si politickú podporu pre svoj volebný program na 5 rokov získal  tým, že sa na ňom budú svojím dielom zodpovednosti podieľať aj poslanecké kluby.

Zatiaľ to vyzerá celkom nádejne. Je dôležité, aby sa všetko dohodlo ešte pred zložením sľubu nového župana a poslancov tak, aby sa okrem vzniku poslaneckých klubov ustanovili  hneď na začiatku aj predsedovia  a členovia odborných komisií, vrátane zástupcu či zástupcov predsedu BBSK, nech sa môže hneď naostro pracovať.

Okrem personálneho a ekonomického vyvetrania na Úrade BBSK i v BBRSC a.s. čaká   Jána Luntera s jeho tímom a poslancami kopec náročnej práce, aby napravili pošramotené meno nášho kraja a pretrhli jeho štvorročnú izoláciu od normálneho sveta. Okrem auditu je v hre odblokovanie stopnutých eurofondov, naštartovanie nových projektov a príprava strategických investícií rozdelených do 13 okresov. Ale hlavne že sa dá v našom kraji opäť voľne dýchať…

Autor: Miro Toman, Foto: Ján Krošlák a ilustračné