0 /

Banskobystrickí hokejisti vyhrali v Tipsport lige siedmy zápas v rade. Doma zdolali tentoraz majstrovskú Nitru 3:2 po predĺžení už aj s novými posilami v kádri Sersenom, Skalickým, Carlssonom, či navrátilcom Rosandičom.

Prvú šancu zápasu mal na hokejke náš Lamper už v 44 sekunde, ale sám pred brankárom Hartzellom neuspel. Tento útočník spod Urpína sa ocitol neskôr aj v druhej vyloženej pozícii, no nedokázal puk poslať pred gólmanom Nitry ani tentoraz tam kam patrí. Hráči spod Zobora hrozili najmä v presilovke štyroch proti trom, Milama a Slováka však vychytal skvelý Bacashihua. Poradil si potom i s dobrými príležitosťami Macíka a Paukovčeka. Dôležitý moment nastal v 19. minúte. Pred bránku hostí sa šikovne natlačil Bortňák a zdalo sa, že puk skončil v bránke, kde putoval vedno i Belluš, rozhodca však nechal pokračovať v hre, nasledoval protiútok Nitry, z ktorého skóroval Blackwater. Nasledovala tak úloha pre videorozhodcu Beniača, ktorý náš gól nepotvrdil, takže tešiť sa mohli Nitrania – 0:1. Škoda, že 27 sekúnd pred prestávkou nevyrovnal Buc, pekne obišiel bránku a zakončoval pred ňou, no Hartzell vytiahol výborný zákrok hokejkou.

Aj v strednom dejstve pokračoval parádny a kvalitný hokej. Najprv sa Lamper šikovne preštrikoval dopredu, no na gólmana Nitry nevyzrel. Na opačnej strane mal Bacashihua prácu pri šancu Blackwatera a Ručkaya a podržal nás pri týchto situáciách. Vyrovnanie prišlo trochu nečakane. Matoušek si pri mantineli na pravej strane všimol, že pred bránkou dobre cloní Patrik Lamper, takže zakončoval a náš spomínaný útočník pred Hartzellom tečoval puk – 1:1. Corgoni mohli ísť do vedenia po chybe Kubku, puk dostal ako na podnose Macík, ale opäť nás podržal skvelý ´Cash´ medzi žrďami. My sme to skúšali Zigom, no svoje kvality ukazoval aj americký gólman v drese Nitry. Do vedenia napokon išiel opäť súper. Ordzovenský totiž vysunul na útočnej modrej Kutálka do úniku a ten sa nemýlil – 1:2. Aj na tento zásah sme však dokázali nájsť odpoveď. Po nevyužitej šanci Ziga zabojoval na zadnom mantineli o pár minút neskôr Belluš, puk prihral Bortňákovi, ten ho vrátil naspäť Martinovi Bellušovi, ktorý medzitým stihol prejsť pred bránku, kde predostrel účinný bekhend – 2:2. Skóre sa ešte mohlo meniť v početných výhodách, počas nitrianskej mal možnosť Blackwater, počas bystrickej Surový.

V tretej tretine oba tímy nechceli predovšetkým urobiť chyby. Príležitostí už bolo menej, ale dostavili sa najmä v rozmedzí 50. a 54. minúty. Najprv po vypršaní nášho krátkeho oslabenia prešiel dopredu Rosandič a ku koncovke v medzikruží sa dostal Carlsson, žiaľ recept na brankára Corgoňov nenašiel. Rovnako pochodil aj Skalický, zakončoval voľný z troch metrov. Nitrania sa pokúšali rozhodnúť Slovákom, jeho prienik kontroloval Sersen a bezpečným zásahom ho poistil i Bacashihua. Ten sa potom zapotil pri koncovkách Paukovčeka a najmä osamoteného Ručkaya. Duel napokon dospel do predĺženia, v ktorom sme mali veľkú šancu po prečíslení. Surový ponúkol gól Hickmottovi, ale ten trestuhodne zaváhal. Potom bol pred bránkou faulovaný náš aktívny Maione, na trestnú lavicu putoval Bajtek a presilovku sme využili. Spoza kruhu Jordan Hickmott prestrelil všetko a rozhodol o dvoch bodoch pre ´baranov´ – 3:2.

HC’05 iClinic Banská Bystrica – HK Nitra 3:2 po predĺžení (0:1, 2:1, 0:0 – 1:0)

Góly: 24. Lamper (Matoušek, Češík), 31. Belluš (Bortňák), 64. Hickmott (Maione, Buc) – 19. Blackwater (Marek Slovák, M. Tvrdoň), 27. Kutálek (Ordzovenský, Blackwater). Rozhodcovia: J. Konc, M. Novák – Rojík, Krajčík. Vylúčení na 2. min: 4:4. Presilovky: 1:0. Oslabenia: 0:0. Diváci: 2841 – vypredané.

HC’05 iClinic: Bacashihua – Kubka, Sersen, Sedlák, Maione, Carlsson, Mihálik, Gründling, M. Rosandič – Lamper, Češík, Matoušek – Buc, T. Surový, Hickmott – Kafka, Zigo, Higgs – Belluš, Bortňák, Skalický

HK: Hartzell – Milam, Ordzovenský, Pupák, Mezei, Meland, Versteeg, Korím – Blackwater, Marek Slovák, M. Tvrdoň – H. Ručkay, Krištof, Kutálek – Macík, J. Šiška, Cope – J. Štefanka, L. Paukovček, Bajtek

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice:

„Videli sme veľmi dobrý hokej, plný nasadenia, vo výbornej atmosfére, s playoffovými kritériami. Myslím si, že duel dospel do spravodlivej remízy. Bolo sa na čo pozerať, šance boli na oboch stranách. Diváci si prišli na svoje. Je to pre nás veľmi dôležité víťazstvo i vďaka presilovkovému gólu v predĺžení. Stále si totiž udržiavame v tabuľke odstup na prvom mieste. Do konca základnej časti je však ešte veľa zápasov, oslavovať môžeme iba dvadsať minút, pretože v nedeľu nás čaká ďalší ťažký zápas. Čo sa týka príchodu nových hráčov, musí si to ešte sadnúť. Niektorí mali s nami iba jeden tréning, ale určite budú prínosom. Je dobré, že prišli teraz. Ešte stále máme dostatok času, aby si to všetko sadlo. Musím pochváliť dnes celé mužstvo, pretože odohralo veľmi slušný zápas.“

Andrej Kmeč, tréner Nitry:

„Bol to výborný zápas, odohraný vo výbornom tempe. Snažili sme sa hrať aktívne a boli sme vyrovnaným súperom, niekedy možno aj lepším. Mali sme šance, ktoré sme mohli využiť. Prehra samozrejme v predĺžení mrzí, mohli sme sa dotiahnuť na Bystricu, no zápasov je ešte dosť a keď budeme hrať takýto hokej, tak víťaz základnej časti je ešte otvorený.“

Jordan Hickmott, autor nášho rozhodujúceho gólu:

„Fanúšikovia boli perfektní, som šťastný, že sme vyhrali. Už to pripadalo aj po hernej stránke ako play-off zápas. Všetci sme si to užívali na ľade, hrali sme skvele. Prehrávali sme, ale našťastie sme sa vrátili do zápasu a priklonili misku váh na našu stranu. Som rád, že práve môj gól bol víťazný, keďže tesne predtým som nevyužil šancu. Čo sa týka nových hráčov, viacerí z nich tu už hrali, takže ľahko sme si zvykli na nich, tá chémia medzi nimi a nami znovu ožila. A čo sa týka helmy na hlave, ktorú mi dali spoluhráči za hráča zápasu, myslím si, že nemala byť určená mne. Necítim to tak, dal by som ju inému spoluhráčovi (smiech).“

Tomáš Surový, kapitán Banskej Bystrice:

„Z mojej strany išlo v predĺžení o trošku dlhšiu prihrávku, keď Hickmott tú predchádzajúcu šancu nepremenil. Vzápätí si to však vynahradil. Pre nás sú to dôležité dva body. Nitra kandiduje spolu s nami na titul, preto je pre nás veľmi cenný aj extra bod navyše. Bol to ťažký zápas. Dlho nám trvalo, kým sme ho zlomili na našu stranu. Vylúčenia patria k hokeju a sme radi, že sme práve v presilovke tento duel rozhodli.“

Michal Sersen, nový obranca Banskej Bystrice:

„Vždy je lepšie vyhrať prvý zápas pri novom mužstve ako prehrať. Som rád, že sme tento náročný duel zvládli. Nitra hrala veľmi dobre. Ja nie som veľmi spokojný s mojim výkonom, hoci som rozohraný. V novembri som za Banskú Bystricu nastúpil po polroku, čo som po zranení skočil na ľad, teraz som zdravý s tým, že budem asi plniť iné úlohy a čo najviac mužstvu pomáhať. Verím, že to bude od ďalšieho stretnutia lepšie. Diváci dnes urobili výbornú atmosféru. Chalani sa na zápas dobre nabudili, vedeli sme, aký je dôležitý. Zvládli sme ho, to najpodstatnejšie.“

Pavol Skalický, nový útočník Banskej Bystrice:

„Mal som ťažký týždeň. Dva zápasy v Slovane, predtým stretnutia za reprezentáciu, takže to bolo pre mňa o niečo ťažšie dnes. Verím, že sa do toho dostanem, vykorčuľujem to, ťažie duely zo seba vytrasiem a budem v pohode. Hoci aj teraz proti Nitre to bolo čo sa týka pohybu dobré, len tie šance musím premieňať, najmä vyložené, ktoré som tam dnes mal. Atmosféra sa mi ľúbila, fanúšikovia boli skvelí, super sa mi hralo.“

1. Banská Bystrica  48 29 5 4 10 167:105 101
2. Nitra 48 29 3 4 12 173:128 97
3. Košice 48 24 9 3 12 165:108 93
4. Žilina 48 21 5 5 17 151:137 78
5. Poprad 48 17 5 7 19 135:142 68
6. Martin 48 18 4 6 20 125:139 68
7. Zvolen 48 20 2 4 22 137:153 68
8. Nové Zámky 48 14 5 8 21 118:133 60