Nasťa Kuzminová parádnym bežeckým výkonom vybojovala striebornú medailu

ZOH 2018
5 /

V stíhacích pretekoch na zimnej olympiáde v Pjongčangu vybojovala banskobystrická biatlonistka Anastasia Kuzminová na 10 km trati striebornú medailu. Zlato získala s náskokom 29,4 sekundy Nemka Laura Dahlmeierová. Na 38. mieste dobehla Paulína Fialková (+3:58,3).

Kuzminová vyštartovala na trať ako trinásta s takmer minútovým mankom a nasadila vysoké bežecké tempo. Na prvú streľbu ležmo prišla len niečo s vyše 30 s stratou ako piata a vybielila všetky terče, čím sa posunula na tretie miesto.

Následne v druhom bežeckom okruhu predbehla Češku Vítkovú a pred druhou ležkou bola druhá. Škoda, že netrafila prvý terč, no následne si prenastavila mieridlo a už jej to išlo. Piatu ranu dala po dlhom čakaní na utíšenie vetra a udržala si tak druhú priečku. Stále však dobre bežala a hneď na prvom medzičase predbehla líderku Nemku Dahlmeierovú, ktorá sa jej potom držala v tesnom závese.

Na tretej streľbe už v stojke nesklopila Nasťa druhý a tretí terčík, Nemka vybielila všetky, takže strata narástla na 37,9 s. Naša najlepšia biatlonistka si držala druhú priečku, tretia Vítková strácala na Slovenku 12 sekúnd.

Na poslednú streľbu v stoji prišla Kuzminová s pol minútovým mankom a videla, že Dahlmeierová vybielila všetky terče. Išlo jej teda už iba o striebro, no prvá rana išla vedľa. Ostatné našťastie vybielila, takže ju ohrozovala len Francúzka Bescondová. Tá totiž strelecky nezaváhala a držala sa tesne za slovenskou reprezentantkou.

Rozhodoval posledný bežecký úsek, v ktorom Nasťa nedokázala uniknúť francúzskej biatlonistke, takže rozuzlenie priniesol záverečný šprint a ten zvládla lepšie naša naturalizovaná Banskobystričanka – konkrétne o dve desatiny sekundy. Získali sme teda striebro! Anastasia Kuzminová pre RTVS povedala:

„Teším sa, ďakujem všetkým. Prišla som sem obhájiť zlato zo šprintu, no obhájila som striebro zo stíhačky z Vancouveru 2010. Ďakujem, že ste mi verili a neprestali ma mať radi po tom šprinte. Čo sa týka dnešných pretekov, urobila som najväčšiu chybu, keď som predbehla Nemku Dahlmeierovú. Videla som, že sa s ňou dalo bojovať, mala som perfektne pripravené lyže, no bola som po tom ujatí sa prvého miesta viac premotivovaná. Netrafila som následne na stojke dva terče. Ak by sa to nestalo, mohla som bojovať o zlatú priečku. Som však rada aj za striebro. Stále si myslím, že sa mi to iba sníva. Dala som do toho všetko, no nie je ešte olympijským dňom koniec. Budem sa aj naďalej snažiť, držte mi palce!“

Neskôr po tlačovej konferencii Nasťa pred slovenskými novinármi ešte obšírnejšie dodala:

„Tie štyri chyby tam nemali byť, lebo zlatá medaila bola na dosah. Za dnešok som však veľmi spokojná, lebo som predviedla svoju úroveň. Až na tú tretiu streľbu, kde prišli dve chyby. Boli v tom aj ´nervičky´, ale neskôr som sa veľmi snažila byť odolná. Dokázala som sa sústrediť na poslednú streľbu, to bolo tiež dôležité. Počasie a vietor robia svoje. Ja som však vysoká športovkyňa, niekedy ma to ešte viac rozkývalo na strelnici ako moje súperky, takže som spokojná. Urobila som všetko, čo som mohla urobiť. V záverečnom bežeckom okruhu som sa snažila bežať aj takticky, moje správanie na trati nebolo vzorové. Vedela som, že Francúzka má rýchle lyže, ale nechcela som ju pustiť pred seba. Normálne som jej viackrát skočila pred nohy, či postavila sa pred ňu. Som veľmi vďačná všetkým, ktorí mi dávali informácie na trati, že je za mnou súperka a obe bojujeme o druhé miesto. Šprint do cieľa som rozhodne nechcela vzdať. Mala som pred očami každý tréning, aj tu priamo v Pjongčangu sme trénovali ako o život. Všetky tie skúsenosti som v závere preukázala.“

K úspechu Kuzminovej sa vyjadrila aj trénerka slovenskej ženskej biatlonovej reprezentácie Anna Murínová:

„Nemala to Nasťa jednoduché, ale zvládla to bravúrne, hlavne bežecky. Tešíme sa. Na strelnici bol vietor, takže opäť to bolo aj o šťastí. Kuzminová ukázala, že patrí medzi svetovú špičku. Aj mladé majú vzor. Videli, že malé Slovensko vie urobiť výsledok, majú teda motiváciu.“

Daniel Kuzmin, manžel a tréner Anastasie Kuzminovej pre RTVS uviedol:

„Dnes to boli vynikajúce preteky. Neveril som, že by to mohlo takto dopadnúť, opäť to boli náročné podmienky a silný vietor. Jury rozhodovala, či preteky nepresunú. Nastina streľba v ležke bola veľmi dobrá. Pri prvej stojke sa postavila na prvé stanovište, chcela sa Dahlmeierovej ukázať, no dva výstrely minula. Zrejme mala prísť radšej za ňou. Pozdravujem všetkých na Slovensko, ďakujeme veľmi pekne.“

Z jedenásteho miesta na stíhacie preteky nastúpila aj ďalšia Banskobystričanka Paulína Fialková. Na prvom okruhu pomalšie bežala, no držala si pozíciu tesne nad prvou desiatkou. V prvej ležke nesklopila štvrtý a piaty terč, pohoršila si teda a bola osemnásta. Na druhej položke minula druhú a štvrtú ranu, prepadla sa teda na 29 pozíciu. Na tretej streľbe v stojke tiež minula druhý a štvrtý terč, bola už 36-ta a na poslednej streľbe opäť po dvoch zaváhaniach išla na dva trestné okruhy. Výsledkom tak bolo napokon konečné 38. miesto v cieli. Pre RTVS sa vyjadrila nasledovne:

„Dnes to bol skvelý výkon v Nastinom podaní. Ešte si to určite pozriem, keďže som aj ja dnes súťažila. Nastino striebro je určite motivujúce a povzbudzujúce pre celé Slovensko i biatlon. V mojom prípade to bola na strelnici lotéria (minula osem terčov, pozn.). Mrzí ma, že som s tým nedokázala nič urobiť.“

Biatlonistka banskobystrickej Dukly Anastasia Kuzminová sa so štyrmi individuálnymi olympijskými medailami zaradila na historickú druhú priečku k Wilhelmovej a Bieloruske Darii Domračevovej. Viac – päť – ich nazbierala iba Nemka Uschi Dislová.

Výsledky:

Stíhacie preteky na 10 km: 1. Laura Dahlmeierová (Nem.) 30:35,3 (1 tr. okr.), 2. Anastasia KUZMINOVÁ (SR) +29,4 (4), 3. Anais Bescondová (Fr.) 29,6 (1), 4. Marte Olsbuová (Nór.) 1:07,3 (4), 5. Hanna Oebergová (Švéd.) 1:08,9 (3), 6. Densie Herrmannová (Nem.) 1:19,4 (2), 7. Veronika Vítková (ČR) 1:37,3 (3), 8. Lena Häckiová (Švajč.) 1:41,5 (3), 9. Tiril Eckhoffová (Nór.) 1:47,8 (5), 10. Mona Brorssonová (Švéd.) 1:54,5 (1), …38. Paulína FIALKOVÁ (SR) 3:58,3 (8)

Autor: (job), Foto: Zdroj TASR