1 /

Futbalisti banskobystrickej Dukly v predposlednom kole tretej futbalovej ligy stred potvrdili jarnú domácu neporaziteľnosť a v rozlúčkovom zápase s domácim ihriskom v Kremničke zdolali Liptovskú Štiavnicu 4:0. Po stretnutí zdvihli aj víťazný pohár za triumf v tejto súťaži. V auguste ich už uvidíme v druhej lige na štadióne SNP Štiavničky.

Od úvodu bystrická futbalisti na ihrisku dominovali. Spočiatku bolo cítiť nervozitu, ktorú ešte zdôraznila nevyužitá penalta Laksíka, keď náš kanonier pálil do žrde, ale mrzieť ho to v konečnom dôsledku nemuselo, pretože po druhej žrdi, tentoraz sa tam trafil Kolláti, sa lopta odrazila ku Gaškovi, ktorý ju vrátil späť do malého vápna a tam sa už Radoslav Ďanovský v 39. minúte nemýlil. Gól našich chlapcov trošku upokojil a do prestávky stihli vedenie zvýšiť. Konkrétne v poslednej minúte prvého dejstva po peknej individuálnej akcii Gabriela Snitku. Tento skúsený futbalista vystrelil z hranice šestnástky a aj s prispením teču sa mohol radovať. Polčas teda skončil podľa predstáv 2:0.

Dukle vyšiel aj nástup do druhej 45-minútovky. V 48. minúte musel po hlavičke Kollára brankár Žiaran iba vyraziť loptu, tá putovala k Lukášovi Laksíkovi, ktorý ju tiež hlavou z asi 8 metrov poslal tam kam patrí – 3:0. Bolo tak v podstate o výsledku rozhodnuté. Menšiu drámu mohli privodiť hostia po hodine hry, keď sa po peknej akcii dostal k zakončeniu Bartoš, ale i náš gólman Krejčí ukázal svoje umenie. Viaceré nebezpečné situácie zažehnala aj spoľahlivá obrana, či defenzívne zákroky Saviča. O záverečnú bodku sa postaral akoby symbolicky Peter Kolláti, keď svoj dobrý zápasový výkon korunoval samostatným nájazdom od polovice ihriska a Žiaranovi nedal ani najmenšiu šancu umiestnenou strelou k žrdi v 85. minúte. Naše víťazstvo 4:0 tak bolo plne zaslúžené.

Po stretnutí sme dali slovo najprv asistentovi trénera MFK Dukla Norbertovi Juračkovi:

„Priebeh zápasu bol jednoznačný, nie je ani potrebné ho nejako obzvlášť hodnotiť. Určite sme chceli tento zápas zvládnuť a myslím si, že sa to podarilo. Dali sme pekné góly, nejaké šance sme ešte nepremenili vrátane pokutového kopu, čo nás mrzí. Chceli sme sa však rozlúčiť s domácimi priaznivcami víťazstvom a to sa podarilo. Poďakovali sme sa tak fanúšikom, ktorí nás celú sezónu povzbudzovali a hnali dopredu. Z tohto pohľadu teda môžeme byť spokojní. Splnili sme do bodky naše predzápasové predsavzatie.“

Tréner MFK Dukla Banská Bystrica Dušan Tóth nám po slávnostnom prevzatí pohára povedal:

„Takto sme si predstavovali rozlúčku s domácim prostredím v tretej lige. Teda jednoznačným víťazstvom a dominanciou v zápase. Nemuselo to skončiť iba 4:0 ak by sme využili aj ďalšie príležitosti. Čo sa týka hodnotenia jari, boli sme jednoznačne najlepším mužstvom súťaže. Prehrali sme iba jeden zápas, v minulom kole v Námestove, no boli sme aj v tomto stretnutí lepším tímom. V tretej lige sme z pohľadu kvality nemali konkurenciu. Mohli sme mať súperov, ktorí sa k nám priblížili, ale určite sa nám nevyrovnali.“

Opomenúť sme nemohli ani kapitána Dukly Sašu Saviča. Ten pre Bystricoviny uviedol:

„Musím aj ja povedať, že sme si to takto predstavovali. Teda rozlúčiť sa s Kremničkou víťazne a zaslúženým postupom do druhej ligy. Chvalabohu vyšlo dnes všetko tak ako malo. Bolo to po psychickej stránke náročné už od začiatku jari. Pociťovali sme enormný tlak, že sa musí postúpiť, aby sa mládež v tomto klube zachovala na patričnej úrovni. Tlak s pribúdajúcimi zápasmi stúpal. Otáčali sme v náročných dueloch nepriaznivý stav, niekedy to nebol z našej strany až taký pekný futbal, našťastie sme vyhrávali. Až po istom postupe opadol tlak a konečne sme si mohli zahrať aj futbal. Videli sme to i v tomto stretnutí s Liptovskou Štiavnicou, skoro každá naša strela skončila v bránke. Sme šťastní po tých rokoch trápenia a nešťastia aspoň za takýto malý krok a posun dopredu. Konečne niečo pozitívne. Lúčime sa s týmto pekným prostredím v Kremničke, kde sa začalo niečo nové pre nás vytvárať, myslím taký pozitívny duch. Predsa len však futbal patrí na Štiavničky, kde sa nám myslím bude hrať lepšie.“

Po zápase odovzdávali pohár našim futbalistom predstavitelia Stredoslovenského futbalového zväzu na čele s jeho šéfom Jozefom Paršom. Vystúpil aj športový manažér MFK Dukla Milan Smädo, ktorý sa neubránil slzám. Okrem iného poďakoval nielen hráčom, realizačnému tímu, ale i vedeniu mesta a fanúšikom. Všetci totiž prispeli k postupu do druhej ligy. V novej sezóne bude hrať A-tím na Štiavničkách až pokým sa nezačne s rekonštrukciou armádneho štadióna.

MFK Dukla Banská Bystrica – TJ Liptovská Štiavnica 4:0 (2:0)

Góly: 39. Ďanovský, 45. Snitka, 48. Laksík, 85. Kolláti. Rozhodoval: Ľupták. ŽK: R. Valent, Kovanič – Bartoš. Diváci: 300.

Zostava MFK Dukla:

Krejčí – R. Valent (57. Urgela), Gaško, Kovanič, Búry (27. Herich), Kolláti, Savič, Snitka, Ďanovský (65. J. Tóth), Starší (46. H. Kollár), Laksík (57. Lukáč).

Ostatné výsledky: Lip. Hrádok – Námestovo 1:1, Oravské Veselé – Martin 4:2, Fiľakovo – Čadca 1:0, Žarnovica – S. Sobota 1:5, Krásno n. Kys. – Detva 6:2, Lučenec – N. Baňa 2:0, Kalinovo – Teplička n. Váh. 3:2.

Naši bystrickí futbalisti sa rozlúčia s treťou ligou v poslednom kole v Tepličke nad Váhom, kde ich tamojší obecný futbalový klub privíta v nedeľu 17. júna o 17.30 hodine

1. B. Bystrica 66b, 2. R. Sobota 58b, 3. Lučenec 51b, 4. Lip. Hrádok 50b, 5. Kalinovo 49b, 6. Námestovo 45b, 7. Lip. Štiavnica 44b, 8. Martin 41b, 8. Žarnovica 41b, 10. Oravské Veselé 40b, 11. Čadca 38b, 12. Krásno n. Kys. 35b, 13. Fiľakovo 35b, 14. Teplička n. Váh. 31b, 15. N. Baňa 19b, 16. Detva 15b.

Autor: (job), Foto: autor