2 /

Futbalisti banskobystrickej Dukly sa poriadne natrápili na ihrisku v Kremničke s poslednou Detvou, ktorá nezískala doposiaľ ani jeden jediný bod! Prehrávali s ňou 0:1 a 1:2, aby sa napokon naštval Saša Savič, ktorý dvakrát vletel do šestnástky a dvoma hlavičkami zariadil vytúžený obrat. Boli to vôbec prvé góly tohto nášho kľúčového hráča HLAVOU v celej jeho súťažnej kariére!

Zápas nezačal pre náš tím dobre. Hostia v tretej minúte zahrávali priamy kop, po ktorom sa odrazená lopta dostala k Suslovovi a ten z hranice šestnástky otvoril skóre zápasu – 0:1. Dukla reagovala do pol minúty, hneď z následnej akcie sa odhodlal k zakončeniu z vyše dvadsiatich metrov Gabriel Snitka a tečovaná lopta doplachtila medzi žrde – 1:1. Ani tento stav sa však dlho netrval, pretože Detvanci po druhej štandardke poslali loptu pred bránku, gólman Ďurčo ju vyboxoval pred seba a po druhom dotyku ju súper dostal do bránky zásluhou Rapčana1:2. Potom to už bolo veľké trápenie sa s defenzívou hosťujúceho mužstva, ktoré niekedy bránilo až v deviatich mužoch a my sme sa len ťažko presadzovali. Napriek tomu sa ocitol sám pred gólmanom Panićom Kostúrik, no nepokoril ho. Neujali sa ani centrované lopty, sľubné hlavičky, prípadne chýbala presnosť vo finálnej fáze v prehustenom priestore.

Po zmene strán sme mali ďalšie príležitosti, ale zväčša sme zakončovali spoza šestnástky. Skúšal to striedajúci Výlupok, tečovaná lopta išla tesne vedľa pravej žrde. Pekne vystrelil aj Snitka, no aj jemu chýbala o niečo presnejšia muška. Z pravej strany sa rútil do šestnástky Výlupok, Panić ho vychytal. Na opačnej strane mala Detva veľmi dobrý brejk po spolupráci Pejčića s Melichom, Ďurčo už bol prekonaný, ale zastúpil ho za jeho chrbtom kapitán Bíreš. V 70. minúte sa mohol po centri z pravej strany presadiť na bližšej žrdi hlavou Kostúrik, ale aj on mieril vedľa. Hosťom sa naskytol ďalší brejk, v šanci bol Melich, tentoraz Ďurčo predviedol dobrý zákrok a podržal mužstvo. Namiesto 1:4 tak bolo stále 1:2. S pribúdajúcimi minútami Detvanci možno už aj kondične nestačili, vôbec nestriedali a zamerali sa vyslovene na bránenie. Po centri Bíreša zoči – voči gólmanovi neuspel aktívny Výlupok. Na toto všetko sa už asi nedokázal pozerať Saša Savić. V 80. minúte videl, že je Laksík na kraji pravej strany, nabehol si teda k vzdialenejšej žrdi kam putovala centrovaná lopta a popri Záňovi sa netradične presadil hlavou – 2:2. O dve minúty prišiel doslova šok pre vzdorujúceho súpera. Tentoraz centroval z prava Výlupok, pred bránku opäť trielil nabudený Saša Savić, loptu znovu trafil hlavou a tá aj so šťastím putovala medzi žrde – 3:2. V domácom tábore zavládla obrovská radosť, ktorá pretrvala až do posledného hvizdu už umnou hrou.

Dvojgólový Saša Savić opísal Bystricovinám svoje dva rozhodujúce zásahy nasledovne: „Už som bol zúfalý z celej situácie. Ja sám som sa tiež nevedel za toho nepriaznivého stavu dostať do hry, presadiť sa nejakým centrom, kde si odskočiť, nabehnúť, naraziť loptu, tak som jednoducho išiel po pamäti pred bránku a lopta si ma napokon našla. Snažil som sa ju iba trafiť. Chvalabohu to skončilo v sieti. Priznám sa, že máme niektoré veci natrénované, nacvičené, že kde by sme sa mali pohybovať, kam si nabiehať, ale hlavne tá druhá hlavička bola s obrovským šťastím. Lopta bola tečovaná hráčom i brankárom. Nuž takúto ´trápenku´s posledným mužstvo sme veru nečakali.“

Saša Savić bol obrancom, neskôr sa pretransformoval na záložníka. Celý svoj život však na góly zväčša prihrával, zahrával štandardky, takže hlavou nemal nikdy príležitosť zakončovať. Tieto dva okamihy sú v jeho kariére historické, čo aj potvrdil týmito slovami: „Raz sa mi podarilo dať gól hlavou v roku 1998 na tréningu mladších žiakov. Teraz som to teda prelomil, no musím sa opýtať našich strelcov, čo sa v takých situáciách robí, ako sa má človek správať, pretože nie som zvyknutý strieľať góly hlavou. Je to asi moja tajná zbraň, o ktorej sme nevedeli, teda že máme v mužstve takúto hlavičkovú obludu (smiech).“

Tréner Dukly Norbert Juračka mohol byť po zápase spokojný iba s troma bodmi, nie však s nervydrásajúcim priebehom. Pre Bystricoviny uviedol: „Bolo to trápenie. Nemôžeme si dovoliť takýto luxus, že inkasujeme doma s posledným mužstvom v úvode dva góly, bez toho aby som podceňoval súpera, pretože nám narobil také problémy doma ako ešte ani jedno mužstvo. Náš výkon bol ovplyvnený nevydareným začiatkom, hoci po prvom inkasovanom góle Gabo Snitka do pol minúty vyrovnal, no prišla naša ďalšia hrúbka, druhý inkasovaný gól a v ďalšom priebehu naše štyri nepremenené šance. Zatiaľ sa nám to nevypomstilo, ale dnes to bolo na vážkach. Nakoniec za tú bojovnosť a snahu sme radi za tri body, no s výkonom nemôžem byť spokojný. Ak by sme to dnes nezvládli, bola by to škoda. Pozitívom je, že sme to dokázali zvrátiť, ale takýto výkon nebude nabudúce stačiť na úspech v ďalších stretnutiach.“

Tréner Juračka prekvapil nasadením Ďurča do bránky miesto Krejčího. K tejto obmene dodal: „Krejčí bol celý týždeň chorý, ale nielen kvôli tomu som sa rozhodol, že dám príležitosť Ďurčovi. Post brankárskej jednotky má momentálne Krejčí, to sa nemení, takže nabudúce pôjde on do bránky.“

Najbližšie sa predstaví banskobystrická Dukla na ihrisku súpera v Novej Bani. A to v nedeľu 8. októbra o 14.30 hodine.

MFK Dukla Banská Bystrica – MFK Detva 3:2 (1:2)

Góly: 4. Snitka, 80. a 82. Savić – 3. Suslov, 13. Rapčan. Rozhodoval: Kuteľ. ŽK: Kostúrik – Németh, Šulek, Melich. Diváci: 370.

Zostava MFK Dukla:

Ďurčo – D. Daniel (68. R. Valent), Bíreš, H. Kollár (70. Urgela), J. Tóth  – Kolláti (53. Výlupok), Snitka, Ševčík, Savić – Laksík, Kostúrik

Ostatné výsledky: Teplička n. Váh.- Námestovo 0:3, Lip. Hrádok – R. Sobota 1:3, Lučenec –Čadca 3:0, Žarnovica – Fiľakovo 1:0, Lip. Štiavnica – Martin, Kalinovo – N. Baňa a Krásno n. Kys. – Oravské Veselé doplníme po ich skončení.

1. B. B. Bystrica 25b, 2. R. Sobota 20b*, 3. Lučenec 17b*, 4: Žarnovica 17b, 5. Lip. Hrádok 16b*, 6. Teplička n. Váh. 15b*, … 15. Fiľakovo 6b, 16. Detva 0b.