Žilinskí ´vlci´ mali ´baranov´ na lopatkách, tí však z 1:4 otočili na 5:4 a vyhrali + HLASY

2 /

Banskobystrickí hokejisti v predohrávke 49. kola hokejovej Tipsport ligy vyhrali na ľade Žiliny 5:4 po predĺžení, hoci ešte v druhej polovici zápasu prehrávali o tri góly (1:4). Na severe Slovenska ukázali, že sa nevzdávajú za každého stavu! Dvomi gólmi sa blysol obranca Southorn, ktorý znižoval na 2:4 a vyrovnával na 4:4. Víťazný zásah v predĺžení obstaral Higgs.

Na začiatku prvej tretiny Bystričania ponúkli domácim presilovku, ale počas nej unikol náš Češík, išiel sám na brankára, skúšal to trafiť pod hornú žŕdku, no neúspešne. Početnú výhodu napokon Žilina využila. Bárta totiž pekne zbehol z pravej strany až takmer za našu bránku a nezištnou prihrávkou našiel Surovku, ten zakončoval voľný bez prípravy a pohodlne – 1:0. Barani však zdvihli hlavu, konkrétne štvrtý náš útok s navrátilcom Máriom Róthom, ktorý dnes prišiel k nám, teda do svojho materského klubu, na dvojtýždňové hosťovanie z Michaloviec. A prezentoval sa pekným obkorčuľovaním bránky súpera, zakončoval síce do betónu Mikoláša, no na dorážke bol pripravený Tomáš Török a puk napokon upratal medzi žrde – 1:1. Inkasovaný gól ´vlkov´ spod Dubňa nepodlomil a znovu išli do vedenia. Vyhodený puk z obranného pásma bol v strednom Beránkom zrazený, v útočnom ho dokorčuľoval rýchly Podešva a po jeho koncovke bol Baroš bezmocný – 2:1. Do prestávky domáci ešte nevyužili prečíslenie troch na jedného. Šancu mali na vyrovnanie aj naši hráči, ale Asselin nespracoval sám pred Mikolášom dobre puk.

Na začiatku stredného dejstva sa ocitol v dobrej príležitosti žilinský Beránek, bol pred odkrytou bránkou, ale netrafil ťažký puk. Na opačnej strane sa ocitol v šanci Higgs, vychytal ho Mikoláš. Obrovskú možnosť mal potom v 29. minúte bystrický útočník Koper, nachádzal sa sám pred brankárom Žiliny, položil si ho pekne na ľad, ale z forhendu minul jeho odkrytú svätyňu! A prišiel za to trest. Neuplynula ani minúta a našu pasivitu v obrannom pásme po tvrdej strele Surovku využil na dorážke nepokrytý Lukáš Hvila3:1. Barani sa snažili potom znížiť, ale v 35. minúte nechali súperovi veľa priestoru pri rýchlom prechode do útoku a prihrávka Dubeňa od mantinelu na os ihriska mala oči, Bárta zakončil švihom a vyhnal Baroša z bránky – 4:1. Medzi žrde putoval Williams, ktorý už v zostávajúcej časti stretnutia neinkasoval. Ešte do prestávky sme znížili, pretože obranca Jordon Southorn si v 38. minúte všimol húštinu tiel pred Mikolášom a využil tohto faktu. Z vrchnej časti kruhu zavesil puk pod hornú žŕdku – 4:2.

Banskobystričania sa v tretej časti snažili o vyrovnanie, ale domáci nehrali žiadny udržiavací hokej. Dobrým pohybom a korčuľovaním nás dostávali ďalej od Mikoláša. V druhej polovici tohto dejstva však prišlo prvé vylúčenie Žiliny v zápase a obranca Karol Sloboda ho potrestal gólom na 4:3 parádnym náprahom od modrej čiary. Barani razom vycítili šancu a ešte viac pritlačili súpera. Od záveru 59. minúty hrali bez brankára v šestici a štyri sekundy pred koncom vyrovnal z medzikružia Jordom Southorn, využil zmätok pred Mikolášom dokonale – 4:4.

V predĺžení sa hralo iba 85 sekúnd, keď nášmu HC ´05 vyšlo prečíslenie dvoch na jedného. Akciu Bartánusa zakončil Brock Higgs, položil si brankára a následne chladnokrvne rozhodol o našej výhre na ľade Žiliny za dva body po výsledku 5:4.

MsHK DOXXbet Žilina – HC ’05 iClinic Banská Bystrica 4:5 po predĺžení (2:1, 2:1, 0:2 – 0:1)

Góly: 6. Surovka (Bárta), 15. Podešva (Beránek, Bárta), 31. Hvila (Surovka, Dubeň), 35. Bárta (Dubeň, Beránek) – 8. Török (Róth), 38. Southorn (Faille, Selleck), 53. K. Sloboda (Bartánus), 60. Southorn (Faille, Asselin), 62. Higgs (Bartánus, Southorn). Rozhodovali: Müllner, Babic – Valo, Árkovics (Maď.), vylúčení: 1:1 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, len 367 (!) divákov.

Žilina: Mikoláš – Kučný, Turian, Piegl, Mar. Hudec, Dubeň, Bagin, Mendrej, Matejka – Hvila, Jenčík, Rud. Huna – Dom. Rehák, Surovka, Milý – Bárta, Podešva, Beránek – Síkela, Hrazdíra, D. Valášek

Banská Bystrica: Baroš (35. Williams) – Southorn, Marshall, Mihálik, K. Sloboda, Ďatelinka, Kubka, Biro – Selleck, Faille, Asselin – Bartánus, Higgs, Koper – Kabáč, Češík, Gabor – Róth, Sojka, T. Török – Lunter

Stanislav Škorvánek, tréner Žiliny: „Ťažko sa mi hodnotí zápas po takomto priebehu. Bojovnosť mužstva bola na maximálnej úrovni a ak sme volali v posledných zápasoch aj po hokejovom umení, tak dnes ho hráči tiež do zápasu dali. Vypili sme si však kalich horkosti do dna v samom závere riadneho hracieho času gólom, ktorý sme inkasovali. V predĺžení už to bolo vyvrcholenie všetkých vecí, ktoré sa na nás zosypali. Máme však na čom stavať, podali sme dobrý výkon a chcem sa poďakovať i divákom, ktorí prišli. Pozývam ich na zápas s Nitrou a verím, že opäť predvedieme výkon plný odhodlania, chcenia, bojovnosti a umenia a konečne sa nám podarí zabodovať, pretože v posledných dueloch prehrávame o gól alebo o dva. Ďakujem aj celému tímu od prvého do posledného hráča za bojovný výkon a verím, že sa budeme len a len zlepšovať.“

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Žilina hrala výborne v prvých dvoch tretinách. Prečíslovali nás niekoľkokrát v rýchlych protiútokoch, v defenzíve sme dosť chybovali. V tretej tretine sme však našu hru zlepšili, mali sme niekoľko šancí. V závere pri našom vyrovnávajúcom góle boli na ľade tí najlepší hráči, od ktorých sa očakáva, že dajú gól. S trochou šťastia sme vyrovnali a nakoniec aj vyhrali celý zápas.“

Jordon Southorn, autor dvoch našich dôležitých gólov: „Pri našom ´comebacku´ sme ukázali charakter. Ak chceme byť prví v tabuľke, potrebujeme vyhrávať. Už od druhej tretiny sme hrali lepšie. Vedeli sme, že nastúpime proti tímu, ktorý má rýchly prechod dopredu, aj preto sme radi za toto víťazstvo. Predtým ako som strelil vyrovnávajúci gól, tak som minul. O to viac to bolo pekné, že som práve mojím zásahom na 4:4 pomohol tímu dostať zápas do predĺženia. Nevedel som, koľko času ešte zostáva do konca riadneho hracieho času. Vedel som však, že musím strieľať rýchlo. Nebola to síce silná strela, ale brankár bol mimo bránky, takže to tam prešlo. Určite niečo zaplatím za tieto dva góly do kasy v šatni, lebo dal som zároveň aj prvý gól. Za hetrik je 50 eur, ja som dal dva, no možno obranca za tento počet platí tiež 50-ku, uvidíme (smiech).“

Mário Róth, náš navrátilec do materského klubu: „Keď mi zavolala Banská Bystrica, aby som prišiel na hosťovanie, tešil som sa. Rovnako som sa tešil aj na tento zápas. Bol to pre mňa trochu skok, ale verím, že som pomohol tímu a som za túto šancu rád. Poznal som tu veľa chalanov z predošlých sezón. Snažil som sa robiť svoju robotu a preniesť formu z Michaloviec na tento extraligový ľad. Je to dobrá skúška pred play-off s Michalovcami. Verím, že mi pôsobenie v Banskej Bystrici pomôže.“

Autor: (job), Foto: Zdroj TASR + archív Bystricoviny