Vladimír Országh pocestuje na olympiádu, preložili sa tri kolá Tipsport ligy

ŠPORT
0 /

Rakúsko Euro Ice Hockey Cup OH Slovensko Slovinsko

Výkonný výbor Slovenského zväzu ľadového hokeja (VV SZĽH) schválil vo štvrtok na svojom mimoriadnom zasadnutí preloženie troch februárových kôl našej najvyššej domácej súťaže Tipsport Ligy (TL). Vedenie HC’05 iClinic Banská Bystrica na základe tohto rozhodnutia uvoľní svojho hlavného trénera Vladimíra Országha pre potreby slovenskej reprezentácie na zimné olympijské hry 2018 do kórejského Pjongčangu.

Zástupcovia Tipsport ligy a výkonného výboru Slovenského zväzu ľadového hokeja sa dohodli na preložení troch kôl nasledovne: 47. kolo Tipsport ligy presunuli zo 16. februára na 30. januára, 48. kolo z 20. na 28. februára a 49. kolo z 23. februára na 6. marca.

Riadiaca organizácia najvyššej súťaže Pro-Hokej najskôr rozhodla vo štvrtok 18. januára, že Tipsport liga bude aj počas zimnej olympiády pokračovať podľa pôvodného plánu. Prezident banskobystrického klubu Juraj Koval na to zareagoval nasledovne:

„Keďže sa rozhodlo, že sedem zápasov ligy sa počas olympiády nebude prekladať, nemohli sme si dovoliť pustiť na olympiádu nášho trénera.“

Prezident SZĽH Martin Kohút preto následne obvolal všetky kluby a získal od nich súhlas na preloženie troch kôl. Do národného tímu ide z Banskej Bystrice až trojica hráčov, Trenčín, Košice a Nitra dodala po dvoch a Liptovský Mikuláš jedného. Navyše asistentom trénera Slovenska Craiga Ramsayho je kouč našich ´baranov´ Vladimír Országh. Na olympiádu s národným tímom ide aj kustód spod Urpína. Situácia sa teda musela riešiť. Po štvrtkovom mimoriadnom výkonnom výbore SZĽH reagoval riaditeľ HC ’05 iClinic Banská Bystrica Michal Longauer nasledovne:

„Počas olympiády sa budú hrať len tri kolá, pretože návrat našej výpravy je naplánovaný na 24. februára a hrať sa bude o deň neskôr. Iba v prípade finále, čo by sme všetci boli radi, by hráči neboli doma. Tí hráči budú môcť nastúpiť, ale nemyslím, že budú hrať. S konečným riešením úplne spokojní nie sme, nie je ideálne, ale po rokovaniach iniciovaných prezidentom SZĽH Martinom Kohútom sme reflektovali na isté podmienky. Sme s nimi stotožnení. Objavili sa správy, že sme chceli odložiť štyri kolá, ale to boli len dezinformácie. Neúčasť Országha vyriešime na 99 percent tak, ako sme pôvodne oznámili.“

Súčasťou realizačného tímu Slovenska pod piatimi kruhmi tak napokon predsa len bude aj Vladimír Országh.  Banskobystrické A – mužstvo počas Országhovej neprítomnosti povedú v Tipsport lige Rastislav Paľov, Michal Handzuš a Norbert Javorčík.

Výkonný výbor sa vo štvrtok zaoberal aj pripomienkou prezidenta SZĽH Martina Kohúta, ktorý využil svoje právo vetovať rozhodnutie o zmene prestupového poriadku. Ten presunul dátum ukončenia prestupového termínu pre Tipsport ligu v sezóne 2017/2018 na polnoc 1. marca 2018. Prvý muž slovenského hokeja s týmto rozhodnutím nesúhlasil.

Po dohode Výkonného výboru sme prišli k názoru, že všetky prestupové termíny zostávajú v pôvodnej platnosti tak, ako boli prijaté na kongrese. Končí sa teda 31. januára 2018.“

Michal Longauer zareagoval na tento fakt týmito slovami:

Rešpektujeme tento názor a nie je podstatné, čo si myslíme. Chyba sa stala na kongrese, keď padol návrh na presun uzávierky prestupov. Myslím si, že to nebolo správne rozhodnutie. Podmienky sú však pre každého rovnaké. Boli aj návrhy, aby v prípade zranenia hráča na olympiáde mal klub výnimku na prestup, ale konkrétne sme sa o tom už asi nebavili.“

Autor: (bl), Foto: ilustračné