Víťazstvá prvých Rakytoviec i druhej Šalkovej, vyhral aj Medzibrod, Badín získal bod

14 /

V ôsmom kole štvrtej ligy skupiny juh sa mužstvám z banskobystrického okresu darilo bodovať. Naplno sa to podarilo vedúcim Rakytovciam v Detve i druhej Šalkovej v Tornali. Dome nezaváhal ani štvrtý Medzibrod s Pliešovcami. Bodoval i Badín u nováčika v Príbelciach.

Rakytovce v úlohe lídra súťaže cestovali do Detvy a potvrdili papierové predpoklady. Môže za to aj fakt, že do bránky súpera putoval gólman, ktorý nechytal dva roky, keďže ´podpolianska´ jednotka sa pred duelom zranila. Inak sa hralo na veľmi zlom teréne, z časti tvrdom a z časti blatistom. Paradoxne bola pokosená tráva iba na dvoch tretinách ihriska, jedna tretina zostala nepokosená. Možno došiel domácim funkcionárom benzín na kosačke, nevedno. Poďme ale k priebehu:

Hral sa viac bojovný než pekný futbal. Na začiatku sa viac snažili Detvania, hostia sa spoliehali na zabezpečenú obranu a protiútoky. Prvú strelu vyslal domáci Dianiška spoza šestnástky, ale mieril nad brvno. Na opačnej strane ho po rohu napodobnil Markovič. Podpoľanci mohli ísť do vedenia v jedenástej minúte, ale Melich sám pred brankárom Kvasnom preloboval jeho i bránku. Platilo teda pravidlo nedáš – dostaneš, pretože v trinástej minúte Klačan napádal domáceho obrancu, ktorý si nevšimol svojho gólmana na šestnástke, hlavičkoval malú domov nepresne a na loptu do voľného priestoru si nabehol spomínaný futbalista Rakytoviec, ktorý už nemal problém skórovať do prázdnej svätyne súpera – 0:1. Po štvrťhodine hry mohlo byť veselšie, pretože po faule na Telúcha zahrával priamy kop Klačan a z vyše dvadsiatich metrov opečiatkoval brvno. Detva za nepriaznivého stavu viac držala loptu na kopačkách, ale mala iba optickú prevahu, nedostávala sa do šancí. Boli to teda opäť hostia čo udreli. V 27. minúte nová posila Arvensis našiel z ľavej strany na pravej Markoviča, ten si dal loptu pred seba a popri Šiandorovi ju poslal k zadnej žrdi – 0:2. Rakytovce sa potom stiahli a mohli pykať ak by presnejšie z väčších vzdialeností mierili Melich a Sekereš. V závere polčasu rozhodca odpískal v šestnástke nášho mužstva spornú penaltu, ktorú premenil kapitán Rapčan1:2. Napriek tomu ešte do prestávky mohli pridať hostia tretí gól. Center Telúcha iba tesne minul hlavu Klačana v malom vápne.

V druhom polčase hrala úvodných 15 až 20 minút najmä Detva, ale opäť sa nedostávala k vyloženej šanci. Dobrú možnosť mal Ilič, vystrelil z dvadsiatich metrov, no Kvasna vyrazil loptu na roh. Po hodine hry išiel Telúch sám na brankára Detvy, našiel dieru medzi jeho nohami, no lopta akosi pribrzdila, Šiandor sa teda stihol otočiť a rybičkou zabránil gólu. Kapituloval napokon v 67. minúte. Po prihrávke Arvensisa išiel Markovič sám na domáceho gólmana, obhodil si ho a zasúval bez problémov – 1:3. Prešli iba dve minúty a Mário Markovič dosiahol hetrik. Ťažil zo zlého vybehnutia Šiandora, ktorému navyše lopta skočila, takže ju podbehol a bolo 1:4. Duel sa už potom prakticky dohrával. Detvanci sa síce snažili, ale Tužinský najprv mieril nad brvno spoza šestnástky a potom z priameho kopu triafal do múru. Piaty gól Rakytoviec mohol pridať Klačan, urobil si troch hráčov súpera v šestnástke, ale zakončil len do rúk brankára.

Autor hetriku Mário Markovič po zápase povedal: „Tréner ma postavil na nový post, keďže k nám prišla nová posila, a ja som sa chytil strelecky. Najmä prvým gólom, kde brankár trochu zaspal. Dostavila sa potom pohoda na kopačky a už to išlo samo. Prvý hetrik stál Paľa Telúcha kartón piva, takže budeme v tejto tradícii pokračovať.“

Tréner Rakytoviec Andrej Dubovický po stretnutí pre oficiálnu facebookovú stránku povedal: „Videli sme zaujímavý zápas. Išli sme v ňom do vedenia 1:0 a potom i 2:0, no za tohto dvojgólového vedenia bola odpískaná proti nám prísna penalta, no stáva sa. Polčas sa teda skončil 2:1. Cez prestávku som nabádal hráčov, aby pokračovali v hre, ktorú produkovali v prvom dejstve, aby nepodľahli nejakej panike. Myslím si, že sa to podarilo až na nejakých pätnásť minút, počas ktorých sme mali hluché dejstvo. Ustáli sme to a hneď po tejto pasáži sme dali gól na 3:1 a následne i na 4:1. Duel sme si potom kontrolovali až do konca. Je to zaslúžené víťazstvo pre nás. Chceli by sme ho potvrdiť ziskom troch bodov aj doma s Medzibrodom o týždeň.“

MFK Detva – FK Rakytovce 1:4 (1:2)

Góly: 43. Rapčan (z 11m) – 13. Klačan, 27., 67. a 69. Markovič. Rozhodoval: Žeriava. ŽK: Škopík, Majchút, Melich – Pšida, Klačan. Diváci: 100.

Šalkovčania hrali v Tornali a zo začiatku to bol skôr medzišestnástkový futbal. Náš celok bol častejšie na lopte, mal územnú prevahu a vytvoril si dve dobré príležitosti. Najprv Debnár strieľal spoza šestnástky a lopta lízala konštrukciu bránky. Potom po krížnej prihrávke Mikulca išiel sám na brankára Bútora, ale z tesnej blízkosti ho neprepálil. Viaceré možnosti domácich zblokovali hostia obetavými sklzmi do ich striel. Tornaľa mala aj zopár brejkov po chybách Šalkovej v strede poľa, no dobrými zákrokmi sa zaskvel Smerek.

Druhý polčas začali aktívnejšie Šalkovčania a už v prvej minúte išli do vedenia. Po prihrávke dobre hrajúceho Debnára sa presadil na šestnástke medzi dvoma obrancami súpera Chovanec a bolo 0:1.Následne prevzali taktovku domáci futbalisti, zhruba pätnásť minút diktovali tempo hry, dostali sa do viacerých príležitostí, no mužstvo z okrajovej časti Banskej Bystrice podržal medzi žrďami skvelý Smerek. S pribúdajúcim časom Tornaľa znervóznela, z čoho ťažili hostia. Po prienikovej prihrávke Debnára za obranu súpera sa presadil striedajúci Zimnikoval a v 63. minúte zvýšil na 0:2. Škoda len chyby v strede poľa v podaní nášho mužstva o desať minút neskôr. Nasledoval totiž útok po pravej strane a center do otvorenej obrany na zadnú žrď, kde číhal nikým nekrytý Duczman, mieril do protipohybu gólmana a znížil na 1:2. Duel mal potom nervózny záver. Rozhodca pustil viaceré tvrdšie zákroky, ale Šalkovčania i napriek tomu hrali umne. Hrozili z brejkov a štandardiek Debnára, keď lopta viackrát putovala na Mesíka a domáci museli loptu dokonca vykopávať po zakončení tohto obrancu hostí z bránkovej čiary! Na samom konci ešte pohrozil Gejza Farkas z vyše tridsiatich metrov, Smereka dobre preveril, ale skóre nemenil. Šalkovčania sa tak po dobrom výkone tešili z vydretého, avšak zaslúženého víťazstva na ťažkej pôde v Tornali.

FK Mesta Tornaľa – FK Šalková 1:2 (0:0)

Góly: 73. Duczman – 46. Chovanec, 63. Zimnikoval. Rozhodoval: Jelok. ŽK: Debnár (Šalková). Diváci: 250.

Badín sa už v sobotu predstavil u nováčika v Príbelciach a tento zápas veľa futbalovej krásy nepriniesol. V prvom polčase boli o niečo lepší hostia, ale prvú šancu mali paradoxne domáci. V 16. minúte V. Giertl zlou „malou domov“ našiel Híveša, toho však veľká šanca prekvapila a nedokázal si poradiť s vybiehajúcim Högerom, napokon stopér nášho celku Bíreš loptu odkopol do bezpečia. Hostia sa síce snažili, ale iba16 ročného (!) brankára ani poriadne neohrozili. Stalo sa tak až v 34. minúte po priamom kope Kohúta a hlavičke Brašeňa, no lopta letela nad brvno.

V druhom polčase poslali domáci do hry ich najlepšieho strelca Kuráka a toho bolo na ihrisku cítiť. Prvá šanca druhého polčasu však mala rukopis hostí. V 57. minúte najskôr strelu M. Giertla domáci Tuček vyrazil, lopta sa dostala k Žilíkovi, ktorý spätnou prihrávkou našiel Brašeňa, lenže jeho strela skončila vedľa odkrytej svätyne súpera. Kurák sa ukázal po hodine hry, naviedol z ľavej strany loptu na os ihriska a jeho nepríjemnú strelu musel Höger vytlačiť na roh. V 65. minúte po rohovom kope Badína loptu na prvej žrdi predĺžil Bíreš a Podkonický ju pretlačil za bránkovú čiaru – 0:1. Škoda osemdesiatej minúty, kedy Badínčania nechali veľa priestoru Kurákovi, ten poslal loptu na urasteného útočníka Hazuchu, ktorý presnou hlavičkou rozhodol o deľbe bodov a zároveň prerušil takmer 300 minútovú sériu Badína bez inkasovaného gólu – 1:1. Náš celok z bystrického okresu môže tešiť aspoň fakt, že v treťom zápase v rade dokázal bodovať.

TJD Príbelce – ŠK Badín 1:1 (0:0)

Góly: 80. Hazucha – 65. Podkonický. Rozhodoval: Dodok. ŽK: Kohút (Badín). Diváci: 100.

Medzibrod privítal taktiež v sobotu Pliešovce a za dobrého počasia nastúpil s cieľom vyhrať a bodovať naplno. Vyšiel mu úvod, keď už v piatej minúte po nevydarenom centri Vanča otvoril skóre duelu Belluš1:0. V 13. min. mohlo byť vyrovnané. Priamy kop hostí však pristál iba na ľavej žrdi Tonhajzerovej bránky. Potom domáci Rajčok zahral kvalitne rohový kop a osamotený Belko loptu nedotiahol. Po polhodine predviedol pekné sólo obranca Martinec, jeho strela však nemala potrebnú razanciu. V 32. minúte prišiel smolný moment pre náš celok z bystrického okresu, keď sa zranil kapitán Rajčok. Hostia sa dostali do ojedinelej šance v samom závere polčasu. Dlhé autové vhadzovanie do šestnástky útočník Pliešoviec Kudlík umne tečoval pätou a preloboval Tonhajzera – 1:1.

Do druhého polčasu nastúpili Medzibrodčania s odhodlaním. Dostali sa hneď do brejku štyroch na dvoch, Pipich zobral akciu na seba, ale vystrelil vysoko nad bránku. V 56. minúte po rohovom kope Bobok opätovne centroval na zadnú žrď, kde číhal Belko, ten prihral hlavou na Martinca, ktorý poľahky poslal svoj tím do vedenia 2:1. Po hodine hry to skúšal po spätnej prihrávke slabšou nohou Selecký, strela mu nesadla. Hostia mohli znovu vyrovnať po zlom odkope Tonhajzera, našťastie ich realizácia nedopadla dobre. Sokol hrozil ešte mnohými štandardnými situáciami, no tie nedopadli podľa predstáv. V 83. minúte nasledoval center Pipicha na Samuelčíka, ktorý spätnou prihrávkou našiel Boboka a ten tvrdou strelou zvýšil na  3:1. O minútu na to už bol rozdiel trojgólový. Po dlhom pase vpred sa k lopte dostal žolík trénera striedajúci Matis, ktorý uzavrel stav stretnutia na 4:1. Posledná šanca zápasu prišla v 86. minúte po centri Majerníka, Matis hlavičkoval vedľa bránky. Domáci tak zaknihovali po dlhšom čase plný trojbodový zápis do tabuľky.

TJ Sokol Medzibrod – TJ Tatran VLM Pliešovce 4:1 (1:1)

Góly: 5. Belluš, 56. Martinec, 83. Bobok, 84. Matis – 45. Kudlík. Rozhodoval: Škvarek. ŽK: Matis – Kudlík. Diváci: 150.

Ostatné výsledky: Kováčová – N. Baňa 2:0, Hriňová – Č. Balog 1:4, Tisovec – S. Ďarmoty 0:4.

V deviatom kole sa v sobotu 29. septembra už o 11.00 hodine hrá okresné derby Rakytovce Medzibrod. V tento deň o 15.00 hodine ešte Šalková privíta Detvu. V nedeľu 30. septembra o 15.00 hodine sa doma predstaví Badín a hostiť bude Hriňovú.

1. Rakytovce 21b, 2. Šalková 20b, 3. Kováčová 20b, 4. Medzibrod 16b, 5. Č. Balog 15b, 6. Príbelce 11b, 7. Pliešovce 11b, 8. S. Ďarmoty 10b, 9. Tornaľa 10b, 10. Badín 9b, 11. Hriňová 8b, 12. Detva 5b, 13. N. Baňa 1b, 14. Tisovec 0b.

Autor: (job), Foto: Zdroj facebook FK Rakytovce