Tréner Vladimír Országh je zmierený s tým, že nepôjde na olympiádu

ŠPORT
7 /

SR hokej MS14 Slovensko Rusko príprava EHCH BAX

Na februárové olympijské hry do Pjongčangu napokon nepocestuje tréner hokejistov Banskej Bystrice Vladimír Országh. Pre reprezentačné služby ho neuvoľnilo vedenie nášho klubu, pretože ´barani´ počas olympiády budú hrať až sedem duelov v najvyššej domácej súťaži.

K tomuto rozhodnutiu vedenia HC ´05 iClinic Banská Bystrica sa v piatok večer po víťazstve nad Žilinou vyjadril Vladimír Országh nasledovne:

„Ja som s touto možnosťou  počítal. Hovorili sme o nej s prezidentom klubu pred tromi týždňami, takže som s tým vyrovnaný. Na jednej strane olympiáda je olympiáda, ale na druhej mám určité povinnosti aj v klube. Keďže sa niektoré veci nedotiahli, zostávam tu v Banskej Bystrici. Nemám s tým problém. Bol by som však nerád, aby sa vytvárala nejaká negatívna energia okolo mojej osoby alebo národného tímu, pretože všetci vieme s akými negatívnymi emóciami sa odchádzalo na olympiádu do Soči. Nechcem aby sa niečo také zopakovalo.“

Vlado Országh si myslí, že by široká hokejová verejnosť na Slovensku mala hokejistov v národnom tíme podporiť, rovnako tak i celý realizačný tím, aby všetci odcestovali na olympiádu s pozitívnymi pocitmi. „Je to tak ako je. Nechcem aby sa vyťahovali nejaké veci,  či už hráči, klub, reprezentácia. Každý bojujeme o niečo a potrebujeme mať svoj pokoj,“ dodal bystrický kouč.

Trénera našich ´baranov´ sme sa spýtali, či sa ešte môže udiať prípadná zmena, teda že klub zmení rozhodnutie a na olympiádu by predsa len pocestoval, respektíve či je to už definitívny a konečný rezultát. Na to nám odpovedal:

„Teraz už nemá význam prerušovať ligu, pretože chyba sa stala dávno predtým. To , že nie je reprezentačná prestávka v krajine, ktorá cestuje na olympiádu, je naozaj udivujúce. Play-off sa blíži rýchlo a hľadať iné termíny, na to už nie je priestor. Ak príde iné rozhodnutie z vedenia klubu, nebudem mať s tým znovu žiadny problém, ale pre mňa je dôležité, že na olympiádu ideme s novou víziou, čerstvým vzduchom. Bol by som teda naozaj nerád ak by som bol ja príčinou k vytvoreniu negatívnej atmosféry okolo reprezentácie.“

Objavili sa dohady, že vedenie nášho klubu neuvoľnilo Vlada Országha na olympiádu preto, že prezident SZĽH Martin Kohút vetoval predĺženie prestupového termínu hráčov v Tipsport lige z 15. februára na 1. marec. K tomu sa bystrický kouč vyjadril nasledovne:

„Nemyslím si, že by to malo tento súvis, pretože rozhodnutie klubu, že ma neuvoľní, neprišlo zo dňa na deň. My sme túto alternatívu preberali tri týždne dozadu, teda skoro mesiac. Takže s týmto to nemá nič spoločné.“

Účasť Vlada Országha na majstrovstvách sveta v úlohe asistenta reprezentačného trénera Craiga Ramsaya by po neúčasti na olympiáde nemala byť ohrozená:

„Nemyslím si, že by som mal prísť o majstrovstvá sveta. Ak budú o mňa stáť, rád sa k reprezentácii pripojím. Nešťastné je hlavne to, že počas olympiády sa hrá domáca súťaž, teda že nie je reprezentačná prestávka, to je najväčší problém. Chápem klubovú politiku, pretože keď sa pozrieme na tabuľku , tak ak prehráte dva tri zápasy, môžete ísť z prvého miesta na piatu priečku. Dnes má päť mužstiev reálnu šancu na titul, plus Poprad je taktiež nepríjemný. Bude veľký rozdiel začínať play-off z prvého a druhého miesta, než napríklad zo štvrtého. Reálne môžeme povedať, že jedno z mužstiev, ktoré môže vyhrať titul, nemusí prejsť prvým kolom play-off. Jednoducho sa tam nezmestí. Chápem teda rozhodnutie môjho klubu a som s tým vyrovnaný a zmierený.“

Autor: (bl), Foto: ilustračné