0 /

Banskobystrickí hokejisti v 18. kole Tipsport ligy pocítili na domácom ľade po prvý raz v sezóne prehru v riadnom hracom čase. Postaral sa o to Poprad s trojicou exbystričanov Hvila – Heizer – Majdan, ktorí sa síce strelecky nepresadili, ale Podtatranci využili naše veľké chyby a bojovnosťou a srdcom vyhrali u nás o gól – 4:5.

Naši hráči začali opäť raz duel zle. Neuplynuli ani dve celé minúty a po chybe Sedláka sa na zadnom mantineli dostal k puku Vartovník, poslal ho na Bondru, ten ho posunul na voľného Abdula a prehrávali sme 0:1. Vyrovnať potom mohol po prihrávke Surového zblízka Ďatelinka, nestalo sa a o pol druha minúty po prvom inkasovanom góle sme dostali i druhý. Ujala sa totiž slabšia strela Mlynaroviča spoza Kubku z pravej strany – 0:2, takže tréner Országh zobral radšej oddychový čas. Po ňom sa už skóre menilo na opačnej strane. A to znovu po poldruha minúte, keď tentoraz vystrelil Češík spoza kruhu a ujal sa teč Gilberta Gabora1:2. V ôsmej minúte mohlo byť 0:2, ale Lamper sa nepresadil zoči – voči Ivanovovi. O minútu neskôr v presilovke zakončoval zblízka nikým nepokrytý Belluš bekhendom, ale puk neskončil v bránke. V početnej výhode pohrozil aj Poprad, pred Lassilom bol voľný Mlynarovič, no nedokázal zvýšiť vedenie svojho tímu. V osemnástej minúte sa dostal v oslabení Mário Lunter pred gólmana ´kamzíkov´, ale ani on skóre nemenil. Podarilo sa mu to až 46 sekúnd pred prestávkou, keď sa parádne trafil spred bránkoviska a zariadil tak remízový stav 2:2.

V strednom dejstve hostia viac bojovali, boli dravejší, ale mohli prehrávať v 25. minúte ak by sa ujala slušná koncovka nášho Bartánusa z dvoch metrov. Kapituloval na opačnej strane Lassila. Od modrej strieľal Ježek, puk sa od zadného mantinelu odrazil pred Šitikova a ten pri pravej žrdi nezaváhal – 2:3. Baranom chýbala iskra, zápal do hry a mohli prehrávať aj vyšším rozdielom po šanci Štraucha z podobnej situácie v akej sa ocitol pri treťom góle jeho spoluhráč Šitikov. Napriek nepresvedčivému výkonu sme mohli vyrovnať najmä v 38. minúte. Lunter sa opäť v oslabení sám rútil na Ivanova, ale ani druhýkrát takúto možnosť nevyužil.

Hneď v úvode tretej tretiny zatlačili hokejisti spod Urpína Podtatrancov v ich obrannej tretine, spoza bránky sa pred ňu pekne natlačil Faille, ale Ivanova neprekonal a z dorážky sa to nepodarilo ani Surovému. Z medzikružia to šikovne skúšal Lamper, ale potom spravil na útočnej modrej chybu a až dvaja Popradčania sa rútili na bránku. Vartovník v útočnom pásme prihral Bondrovi, ktorý zobral zodpovednosť na seba a zakončil presne – 2:4. Tento moment akoby našich hráčov zaskočil. O necelú minútu od mantinelu z ľavej strany vyslal puk na bránku Svitana a ten sa ocitol za chrbtom Lassilu – 2:5. O osude stretnutia tak bolo rozhodnuté, hoci mohutnú snahu domácich ´baranov´ ešte korunoval v závere tretím gólom z presilovky náš najaktívnejší útočník a kapitán Tomáš Surový a 37 sekúnd pred posledným klaksónom znížil na konečných 4:5 z trmy-vrmy pred bránkou v power-play Cason Hohmann.

Zaujímavosťou duelu bol štart hosťujúceho obrancu Česáneka, ktorý v sedemnástich rokoch nastúpil na extraligový ľad vôbec ako prvý hráč narodený v tomto tisícročí.

HC’05 iClinic B. Bystrica – HK Poprad 4:5 (2:2, 0:1, 2:2)

Góly: 6. Gabor (Češík), 20. M. Lunter (Faille, T. Surový), 57. T. Surový (Faille, Gélinas), 60. Hohmann (M. Lunter, Bartánus) – 2. Abdul (D. Bondra, Vartovník), 4. Mlynarovič (Svitana), 26. Šitikov (Ježek), 47. D. Bondra (Vartovník), 48. Svitana (Štrauch). Rozhodovali: D. Konc, Morozov – Kacej, M. Orolin. Vylúčení na 2. min: 4:4. Vyššie tresty: 37. Kubka (B. Bystrica) 10 min. osobný trest za napadnutie hlavy a krku. Presilovky: 1:0. Oslabenia: 0:0. Diváci: 2321.

HC’05 iClinic: Lassila – Kubka, Ďatelinka, Gründling, Mihálik, A. Sedlák, J. Brejčák, Gélinas – Faille, T. Surový, M. Lunter – Hohmann, Bubela, Bartánus – Lamper, Češík, Gabor – Róth, P. Valent, Belluš

HK: A. Ivanov – I. Davydov, Ježek, Jáchym, Krempaský, McDowell, Dinda, Česánek – Svitana, Mlynarovič, Štrauch – Majdan, Heizer, Hvila – Abdul, Vartovník, D. Bondra – Matúš Paločko, Lichanec, Šitikov

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „My sme mali slabý začiatok. Z prvých dvoch striel sme inkasovali dva góly, potom sme to však ešte do prestávky dotiahli na 2:2. Tento zápas bol o našich chybách, ktoré súper trestal. My sme sa dlho nevedeli presadiť spred bránkového priestoru, boli sme tam málo dôrazní a hostia nám zblokovali veľa striel. Chalanom slúži za česť, že to ani za stavu 2:5 nezložili a za výraznej podpory fanklubu sme to dotiahli na rozdiel iba jedného gólu, no už to bolo neskoro, Žiaľbohu, tých chýb sme spravili veľmi veľa a súper ich dokázal využiť. Z kádra odišiel De-Malka, Asselin nastúpi v nedeľu proti Nite. Ten trh s obrancami nie je voľný, nemáme si príliš z čoho vyberať, takže výrazné zmeny počas reprezentačnej prestávky nebudú.“

Marcel Ozimák, tréner Popradu: „Prišli sme do Banskej Bystrice hrať aktívne, napádať a nie iba brániť, čo sa nám oplatilo, lebo sme dokázali streliť góly, i keď aj po chybách súpera. V tretej časti sa nám dokonca podarilo odskočiť na rozdiel troch gólov. V závere chlapci podali heroický výkon, inkasovali sme síce až dvakrát, ale musím každého pochváliť za bojovnosť. Najmä obrancov, dali sme priestor aj juniorov a nesklamali. Týmto víťazstvom sme vymazali prehru v Detve a verím, že sa budeme prezentovať takouto hrou v ďalších dueloch ako dnes. Vyhrať v Bystrici nad silným poteší každé mužstvo. Dal som do jedného útoku troch exbystričanov, ale nebol to zámer z titulu, že hrali kedysi v Banskej Bystrici, ale vyplynulo to z našich potrieb. Hvila podal slušný výkon na to, že to bol jeho prvý zápas v najvyššej súťaži v tejto sezóne. Verím, že sa bude ešte zlepšovať.“

Tomáš Surový , kapitán Banskej Bystrice (1+1 v zápase): „Vieme kde sa teraz nachádzame. Urobili sme chyby a súper nám odskočil. Treba sa však pozrieť na to i pozitívne. Takmer sme dokázali v závere zvrátiť výsledok. Proti nám stál kvalitný súper, takže sa to nepodarilo. Výsledok je teda taký aký je, ale čaká nás ešte jeden zápas pred prestávkou a ten musíme zvládnuť. Nie je to ešte z našej strany uvoľnené, i keď nasadenie zvrátiť duel tam bolo. Nebolo to až také zlé, no chýbala nám ľahkosť.“

Mário Lunter, útočník Banskej Bystrice (1+1 v zápase): „Chytali sme zajaca za chvost v závere, súper mal predtým šance, ktorí využil. Nás prehra určite mrzí, mňa dvakrát viac, pretože mal som dva samostatné nájazdy a ani jeden som nepremenil. Ak by sa tak stalo, zápas by sa určite inak vyvíjal. Páčilo sa mi na druhej strane, že sa ukázal charakter mužstva, tímový duch a nezložili sme zápas za stavu 2:5. Stále sme bojovali až do konca. Musíme teda myslieť pozitívne a dobre sa pripraviť na Nitru.“

Lukáš Hvila, staronový útočník Popradu, exbystrický hráč: „Hralo sa mi v pohode, podali sme super výkon od prvého až do posledného hráča, takže vládne spokojnosť. Je to náhoda, že môj prvý zápas v Poprade vyšiel práve na Bystricu, ako aj to, že som sa v útoku ocitol s troma exbystrickými hráčmi. Vyšlo to takto, mali sme šance, nepadlo nám to tam, ale verím, že to bude lepšie. Dúfam, že dám gól v ďalšom zápase, alebo aspoň pomôžem minimálne takým výkonom aký som predviedol tu v Bystrici spolu s celým mužstvom.“

Patrik Svitana, autor víťazného gólu Popradu: „Bol to bojovný výkon. Strelili sme päť gólov, ale brankár nás tiež podržal, hoci inkasoval štyri. Nás hlavne zdobila bojovnosť, chvalabohu, že sme to v závere ubránili. Verím, že sme už na dobrej hernej ceste. Mňa teší, že som sa strelecky presadil, lebo som sa v predchádzajúcich zápasoch trápil. Dúfam, že ma to nakopne na správnu streleckú vlnu. Škoda, že Bystrica strelili dva góly v závere, ale naozaj sme dali do toho všetko a získali sme veľmi cenné tri body.“

Tabuľka:

1 HK DUKLA Trenčín HK DUKLA Trenčín 19 13 3 0 3 59:30   45
2 HC Košice HC Košice 20 12 0 2 6 62:48   38
3 HC ‘05 iClinic Banská Bystrica HC ‘05 iClinic Banská Bystrica 20 10 2 3 5 79:53   37
4 HKM Zvolen HKM Zvolen 19 9 3 2 5 61:52   35
5 HK Poprad HK Poprad 20 8 4 2 6 57:56   34
6 HK Nitra HK Nitra 19 8 3 2 6 70:58   32
7 MsHK DOXXbet Žilina MsHK DOXXbet Žilina 20 9 1 2 8 58:52   31
8 HC Nové Zámky HC Nové Zámky 20 7 2 0 11 49:58   25
9 MHK 32 Liptovský Mikuláš MHK 32 Liptovský Mikuláš 19 5 1 3 10 41:49   20
10 HC 07 ORIN Detva HC 07 ORIN Detva 20 2 0 2 16 34:76    8
HK ORANGE 20 HK ORANGE 20 16 3 1 2 10 32:70   13