Naši hokejisti vybojovali v Zámkoch postupový mečbal po hetriku Higgsa + HLASY

0 /

Banskobystrickí hokejisti zvládli aj tretí štvrťfinálový zápas play-off Tipsport ligy. V Nových Zámkoch vyhrali 4:1 a v sérii hranej na štyri víťazstvá vedú nad týmto súperom 3:0. Troma gólmi sa blysol Brock Higgs.

V prvej tretine sa hral nezáživný hokej. Chýbali zaujímavé momenty pred oboma bránkami. My sme nevyužili presilovku, po nej mohli otvoriť skóre hostia, keď Dubec nahadzoval puk z pravej strany a teč Kytnára takmer zaskočil Bacashihuu. Domáci sa dostali až do dvoch prečíslení, pri prvom sa dobre vrátil náš Zigo a pri druhom zaváhal kapitán Zámkov Kytnár.

Druhá tretina bola rušnejšia a bohatšia na šance i góly. Tie dávali bystrickí hokejisti. Najprv v presilovke mieril Skalický do konštrukcie bránky, no potom prihral ideálne po rýchlej akcii z pravej strany na ľavú Brockovi Higgsovi a ten sa nemýlil – 0:1. V početnej výhode o pár minút hrali aj domáci, ale strely od modrej nepatrili medzi nebezpečné. Výnimkou bol neskôr teč Dubca, Bacashihua ťažší puk zvládol. Druhý gól vsietili ´barani´ v 29. minúte. Opäť z pravej strany tentoraz od Sersena putovala prihrávka pred bránku a Brock Higgs iba nastavil hokejku – 0:2. Nové Zámky museli otvoriť hru a pykali i do tretice. Z obľúbeného pravého kruhu servíroval puk Češík a Tomáš Matoušek ho iba usmernil za Lundströma – 0:3. Do prestávky mohlo byť naše vedenie ešte vyššie, ale vyložené šance nevyužili Zigo a Truchno. Obaja sa ocitli sami pred brankárom. Navyše Higgs strieľal v presilovke do žŕdky. V závere tohto dejstva sa domáci dostali do prečíslenia, po prihrávke Pauloviča nevyužil šancu Saarinen a Svoboda zakončoval už do posunutej našej bránky.

V tretej tretine sme sa najmä snažili udržať vedenie a neinkasovať. Napriek tomu sme sa dostávali do dobrých príležitostí, keďže súper nám ponúkal dostatočný priestor. V 44. minúte pekne prenikol pred bránku Skalický, ale jeho kľučka nebola úspešná. Zníženie mohol po prihrávke Pauloviča privodiť Čaládi, no skákajúci puk nedostal medzi žrde. Na opačnej strane Higgsovi skočil puk na čepeli hokejky v dobrej pozícii. Bacashihuova lapačka úradovala pri šanciach Pauloviča a dobiedzaní Svobodu. My sme mohli znovu skórovať Higgsom, ktorý odmietol hetrik úplne voľný pri žrdi. V 55. minúte hrali Bystričania v oslabení a inkasovali. Michal Hudec spätnou prihrávkou na pravej strane našiel za sebou Pauloviča a ten tvrdo pálil spoza kruhu presne k žrdi – 1:3. O minútu neskôr nebezpečne strieľal spoza nášho hráča Kučkin. Následne sa odhodlali domáci k hre bez brankára. Pomerne dlho hrali v šiestich proti piatim, avšak neznížili. Naše víťazstvo poistil v závere gólom do prázdnej bránky Brock Higgs a dočkal sa tak napokon vytúženého hetriku – 1:4.

Banskobystričania si vybojovali štvrťfinálový mečbal, ktorý môžu využiť už v utorňajšom dueli na ľade súpera o 18.00 hodine. Ak sa tak nestane, uvidíme ich v piatom stretnutí tejto série pod Urpínom v piatok o 18.00 hodine.

HC Mikron Nové Zámky – HC’05 iClinic Banská Bystrica 1:4 (0:0, 0:3, 1:1)

Góly:  55. Paulovič (M. Hudec, Š. Novotný) – 23. Higgs (Skalický, Hickmott), 29. Higgs (Sersen, Kubka), 33. Matoušek (Češík, Lamper), 60. Higgs (Kubka, Sersen). Rozhodovali: Konc, Müllner – Orolin, Tvrdoň. Vylúčení: 7:4. Presilovky: 1:1. Oslabenia: 0:0. Diváci: 1439.

HC Mikron: Lundström – Cardwell, Drtina, Sandgren, Š. Novotný, Maier, Denis Rehák, Makovský – Paulovič, Kytnár, Saarinen – Kučkin, M. Hudec, Hujsa – McParland, J. Svoboda, Čaládi – Fábry, Lelkeš, Dubec – J. Tibenský

HC’05 iClinic: Bacashihua – Carlsson, Mihálik, Kubka, Sersen, Wishart, M. Rosandič, Sedlák – Skalický, T. Surový, Hickmott – Lamper, Češík, Matoušek – Handzuš, Higgs, Bortňák – Kafka, Zigo, Truchno – Belluš

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Odohrali sme dobrý zápas v slušnom tempe. Uvedomovali sme si, že dva jasné predchádzajúce výsledky dnes nebudú hrať žiadnu rolu. Zámky hrali oveľa lepšie doma, než u nás, ale my sme na to boli pripravení. Dôležité bolo, že  sme využili presilovku a ďalšie šance z predbránkových priestorov. Boli sme však silní aj pred našou bránkou. Na konci zápasu už Zámčania nemali čo stratiť, snažili sa čo najrýchlejšie dostať do našej tretiny, ale zvládali sme tieto situácie. Domáci to síce trošku zdramatizovali gólom v presilovke, ale my sme si celkom dobre ustrážili výsledok a zaslúžene vyhrali. Párkrát nás dobrými zákrokmi podržal aj Bacashihua. Herne to bol náš najlepší výkon v play-off. Boli by sme radi, ak by sme to ukončili už v utorok, ale posledný krok býva najťažší. My ho však chceme zvládnuť.“

Štefan Mikeš, tréner Nových Zámkov: „Nevedeli sme sa presadiť cez súperovu obranu, mali sme s tým veľké problémy. Prehrávali sme súboje jeden na jedného. Bystričania boli dobre postavení, majú individuálne vyspelých hráčov, kvalita bola jednoznačne na strane súpera. My máme svoje problémy, o ktorých sa vyjadrím až neskôr, ale opakujem, kvalita je jednoznačne u víťaza základnej časti ligy. Chceli sme sa dostať do brejkov, v závere sme vsadili všetko na jednu kartu, chlapci bojovali, dali do toho všetko, no škoda individuálnych chýb, po ktorých sme inkasovali. Nepokryli sme predbránkový priestor. Nechceme sa ešte vzdať. Hodláme potrápiť súpera v štvrtom zápase. Dáme do toho všetko pred našimi skvelými priaznivcami.“

Štěpán Novotný, hráč Nových Zámkov: „Vsadili sme všetko na obranu. Chceli sme čo najdlhšie držať stav 0:0 a pokúšať sa streliť jeden, či dva góly. V prvej tretine sa nám to darilo, no v druhej sme inkasovali po chybách. Naša taktika sa teda rozpadla. Chceli sme dnes súperovi čo najviac kaziť hokej, udržať dlhšie nerozhodný stav a dať nejaký gól – vyhrať. Musíme využívať presilovky, dávať viac pukov na bránku, viac strieľať. Bystričania sú však veľmi aktívni aj vzadu, dobre bránia, ťažko sa nám presadzuje.“

Pavol Skalický, útočník Banskej Bystrice: „Nezmenili sme taktiku z predchádzajúcich zápasov. Snažili sme sa stále korčuľovať, byť silnejší na puku, a to nielen v ofenzíve, ale aj v defenzíve. Podarilo sa nám dať v druhej tretine tri góly, čo bolo kľúčové. V tretej sme už nechceli nič pokaziť, išli sme do nej s cieľom udržať výsledok a podarilo sa. Som rád, že nám to tam padlo. Všetci hráme pre tím, každý si plní svoje úlohy a čo sa týka emócií, aj tie patria k hokeju.“

Autor: (cb), Zdroj: Video huste.tv, Foto: archív Bystricoviny