Náš brankár Peter Budaj má už najviac shutoutov v NHL

0 /

Hokejový brankár z Banskej Bystrice Peter Budaj má na konte už sedem čistých kont v NHL a v tejto štatistike sa osamostatnil na čele prebiehajúcej sezóny zámorskej prestížnej súťaže. Ďalší shutout pridal v sobotu, keď vychytal víťazstvo svojho Los Angeles Kings na ľade Philadelphie Flyers 1:0 po predĺžení.

V sobotňajšom zápase NHL hokejisti Los Angeles Kings zdolali Philadelphiu Flyers na jej ľade 1:0 po predĺžení. Slovenský brankár Kings Peter Budaj si pripísal čisté konto v druhom zápase po sebe. Gól neinkasoval už 144 minút a 5 sekúnd! Bola to tiež jeho tretia nula z posledných štyroch stretnutí a celkovo siedma v sezóne. Pre web NHL náš Bystričan uviedol:

„Sú to teraz preteky o play-off a my musíme získať čo najviac bodov. Snažím sa nad tým príliš nerozmýšľať, ani nad tým, čo si o mne myslia ľudia, čo sa stane, či ako sme na tom v tabuľke. Len sa snažím urobiť ďalší zákrok, chytať čo najlepšie ako viem, pomôcť tímu vyhrať ďalší zápas, aby sme sa v tabuľke posunuli smerom hore. To je pre mňa kľúčové a užívam si to.  Som vďačný za každý zápas, v ktorom dostanem šancu. Znie to ako klišé, ale beriem to od zápasu k zápasu a ku každému pristupujem maximálne koncentrovaný. Zatiaľ to bol pre mňa skvelý rok, ale čaká ma ešte dlhá cesta.“

Do bránky LA sa však už po zranení pomaly vracia Jonathan Quick, ktorý by mal nahradiť 34-ročného Budaja v pozícii tímovej jednotky Kings. Peťo sa so siedmimi shutoutami dostal pred gólmana Bradena Holtbyho (Washington) na čelo celej NHL, ale kraľuje aj v štatistike inkasovaných gólov na zápas. Spoločne s Jimmy Howardom z Detroitu sú na čele s priemerom 1,96. S úspešnosťou zásahov 92,3 percenta sa Budaj delí o ôsme miesto.

O víťazný gól Kings sa na ľade Philadelphie Flyers postaral v 63. minúte útočník Jeff Carter, ktorý strelil svoj 27. gól v sezóne, z toho deviaty víťazný (najviac v NHL). Aj on chválil po zápase nášho Budaja, keď na jeho adresu poznamenal:

„Ak by Peťo Budaj nepodával takéto výkony, tak by sme neboli tam, kde sme. Myslím to úplne vážne.“

Za to, kde sa momentálne ´králi´ bez dvojnásobného víťaza Stanley Cupu a finalistu na zisk Vezinovej trofeje z minulej sezóny Quicka nachádzajú, môže práve banskobystrický brankár. Uvidíme, či bude mať dôveru trénerov aj v ďalších zápasoch, keďže Jonathan Quick je už pripravený vrátiť sa medzi žrde a zaujať post jednotky.

Autor: (bl), Foto: Zdroj TASR/AP + internet a Video: yotube