0 /

Banskobystrickí hokejisti po dvoch prehrách v rade uspeli v 14. kole Tipsort ligy na domácom ľade a Nové Zámky zdolali 8:3. S hokejovou kariérou sa lúčil v našom drese bývalý bystrický hráč a kapitán Michal Hudec. V zostave sa objavil aj Michal Sersen, ktorý k nám prišiel zo Slovana Bratislava na rozohranie sa po vyliečenom zranení.

Hralo sa iba 57 sekúnd, keď hra bola prvýkrát prerušená a nasledovala oficiálna rozlúčka s Michalom Hudecom. Ten strávil v Banskej Bystrici päť sezón a hoci s našim tímom nezískal titul, zapísal sa do histórie klubu HC ´05, takže vedenie pripravilo malý ceremoniál a poďakovanie. Fanúšikovia si jeho profesionálnu kariéru uctili tak ako sa patrí, s veľkou podobizňou a skandovaným ďakujeme. Po predĺženom prvom striedaní už padali aj riadne góly. Do vedenia sme išli v tretej minúte. Lamper posielal puk pred bránku, kde ho hokejkou zasiahol gólman Kováč, no prihral ho nášmu Matejovi Češíkovi, ktorý využil toto zaváhanie súpera – 1:0. Zámky však o minútu na to odpovedali po akcii Raenka s koncovkou Špirka pri pravej žrdi – 1:1. Potom ´barani´ využili dve presilové hry. V prvej sa presadil z uhla kapitán Tomáš Surový, keď jeden z hosťujúcich hráčov pri bránení v oslabení zlomil hokejku – 2:1. V druhej mal veľa priestoru pred bránkou Mário Lunter a na dvakrát pokoril Kováča – 3:1. V štrnástej minúte po chybe v defenzíve Nových Zámkov sa parádne trafil Tomáš Surový, mieril do pravého horného rohu a postaral sa o to, že medzi žrde putoval druhý gólman Romančík – 4:1.

Hostia v druhej tretine preukázali odhodlanie, ale postupne z nich vplyvom nepriaznivého stavu elán vyprchával. Iskru nádeje vykresal v 22. minúte Salija, keď i so šťastím skóroval. Puk posielal spoza bránkovej čiary a za pomoci obrancu Brejčáka znížil na 4:2. Baranom síce úvod stredného dejstva nevyšiel, netrvalo však dlho a opäť roztočili tlak na plné obrátky. Po bleskovej akcii zvýšil na 5:2 z dorážky Cason Hohmann. Kapitánovi Tomášovi Surovému sa zápas mimoriadne vydaril, v 33. minúte strelil svoj tretí gól po nahodení puku a nešťastnom teči Novotného – 6:2. Na ľade sa objavili na znak úcty a dosiahnutého hetriku aj šiltovky. Rozhodca nám potom neuznal gól Belluša, ktorý si pomohol rukou.

V úvode tretej tretiny nastrelil hosťujúci Novotný žŕdku. V 48. minúte však zahviezdil Marek Bartánus. V rozpätí 25 sekúnd strelil dva góly. Ten prvý po učebnicovej biliardovej akcii v presilovke – 7:2, druhý po vyšachovaní defenzívy súpera, nemýlil sa pred odkrytou bránkou – 8:2. Diváci si už pýtali desať. To sa však neudialo. Miernou útechou pre hostí bol gól Saliju od modrej v 52. minúte – 8:3.

HC’05 iClinic B. Bystrica – HC Mikron N. Zámky 8:3 (4:1, 2:1, 2:1)

Góly: 3. Češík (Lamper), 11. T. Surový (Lunter, Gélinas), 11. M. Lunter (Faille, T. Surový), 14. T. Surový (M. Lunter, A. Sedlák), 28. Hohmann (M. Lunter, Mihálik), 33. T. Surový, 47. Bartánus (Faille, T. Surový), 48. Bartánus (Hohmann, Bubela) – 4. Špirko (Rajenko, Škoda), 22. Salija (Zbořil), 52. Salija. Rozhodcovia: Kalina, Lauff – Gajan, Rojík. Vylúčení na 2.min: 2:5. Presilovky: 3:0. Oslabenia: 0:0. Zmeny: Banská Bystrica od 2. min. bez M. Hudeca. Diváci: 2522.

HC’05 iClinic: Lassila – Kubka, Ďatelinka, Sersen, J. Brejčák, Gélinas, Mihálik, A. Sedlák – Faille, T. Surový, M. Lunter – Lamper, Češík, Belluš – Hohmann, Bubela, Bartánus – Róth, P. Valent, Andrisík – M. Hudec

HC Mikron: Kováč (14. Romančík) – M. Jass, Plašil, Prapavessis, Salijua, Kovačevič, Hruška, Novák, Hain – Škoda, Špirko, Rajenko – Zboríl, Novotný, Cetkovský – Varga, Šimun, K. Jass – Fábry, Dubinin, Lantoši

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Sme spokojní s výsledkom i s výkonom. Prišla pekná divácka návšteva, videla veľmi peknú rozlúčku Miša Hudeca s kariérou. Bolo sa dnes na čo pozerať. To čo nám minulý zápas nefungovalo, teraz už áno. Teší ma, že sme sa presadili v presilovkách. Aj keď je naše víťazstvo vysoké, súper mal svoju kvalitu. Bol nebezpečný hlavne v brejkových situáciách. Dôležité bolo, že nám to do bránky Zámkov napadalo.“

Ladislav Lubina, tréner Nových Zámkov: „V tomto zápase nám skoro nič nevychádzalo. Prespali sme prvú tretinu a tá v konečnom dôsledku rozhodla o výsledku. V druhej tretine sa nám podarilo streliť druhý gól, znížili sme na 4:2, ale bohužiaľ sme po chybe inkasovali piaty a tam sa duel definitívne zlomil. Po mesiaci môjho pôsobenia pri mužstve sme za tridsať dní odohrali 14 zápasov. Na mužstve sa to prejavilo, možno najviac na psychike.“

Tomáš Surový, autor nášho hetriku: „Sme radi, že sme už na začiatku odskočili na rozdiel viacerých gólov. Aj keď mal súper nejaké šance, tak nás podržal brankár. Sme radi, že sme to zvládli, dali góly a potom už iba kontrolovali zápas. Po dvoch prehrách sme potrebovali toto víťazstvo ako soľ. Bolo tímové, nerozhodli iba moje tri góly. Nie je tajomstvom, že v dnešnom  hokeji sú kľúčové presilovky, tie sme zvládli. Na to sme tam hráči, ktorí to trénujeme. Musíme nielen tieto detaily zvládať, ale aj ďalšie. Nemôžeme mať výkyvy, že v nejakých zápasoch bodujeme a v ďalších už nie. Nevnímal som dnes to kapitánske Céčko tak, že ho máme dvaja. Bola to pocta ´Hudymu´, zaslúžil si takúto rozlúčku za tie roky čo bol v Banskej Bystrici. O tom to bolo. Sme radi, že tu mohol byť s nami a že takto tento večer dopadol.“

Mišo Hudec, druhý kapitán mužstva, rozlúčka s kariérou: „Váhal som nad ponukou prezidenta klubu Kovala, aby som odohral niekoľko striedaní, pretože aktívne už nehrám a ani netrénujem zo zdravotných dôvodov. Povedal som sprvu, že to nie je dobrý nápad, ale Juraj Koval to na mňa celkom dobre vie, spýtal sa ma ešte raz,presvedčil ma a tak som súhlasil na takejto forme a išiel som do toho. Dozvedel som sa že sa hrám až do prvého prerušenia. Rátal som s pár sekundami. Potom som už iba pozeral čo sa všetko dialo okolo. Toto že zažijem mi ani v najlepšom sne nenapadlo. Som dojatý. Mrzí ma, že sa mi titul nepodarilo vybojovať aj s Banskou Bystricou, ale bol som šťastný, že ho Barani získali minulý rok, prial som im to. Vždy som hral hokej s láskou a srdcom a vždy ma táto hra napĺňala. Necítil som sa však zdravotne fit. Mám operované ramená, triesla, bolo by to cez bolesť, a to som nechcel, už sa to proste nedalo. Čaká ma teraz trénersky chlebík v úlohe asistenta pri šestnástke. Som rád, že som dostal dôveru, je to pre mňa nová výzva. Ďakujem všetkým, ktorí mi umožnili túto rozlúčku. Bolo to úžasné. Zažil som v Banskej Bystrici kopec osláv, zápasov, emócií. Spoznal som fantastických ľudí a dodnes mám s nimi výborné vzťahy. Banská Bystrica je môj druhý domov, lebo viem, že keď sa sem vrátim, tak sa mám s kým stretnúť. Pred dvoma rokmi sa mi tu narodila dcéra, takže som sa s ňou navždy prepojil.“

Michal Sersen po zranení a návrate na ľad: „Po utorkovom zápase by som mal ísť späť do Bratislavy. Na ľade som sa dobre necítil, fyzicky to nebolo ideálne, no nič iné som neočakával. Tentoraz ma pribrzdila platnička a ešte veľa vecí robiť nemôžem. V Banskej Bystrici sa mi dobre rozohráva, vo vďačnej atmosfére a v dobrej partii. Chalani hrajú super, v dobrých podmienkach, s výbornými trénermi. Potvrdilo sa to na ľade. Výkon bol dobrý a výsledok tomu nasvedčoval. V šatni mám to isté miesto ako pri zisku majstrovského titulu. Obmenili sa tu hráči, ale systém hry zostal. Atmosféra a fanúšikovia nesklamali. Je to tu super. Dostal som sa aj na oslabenia ako i do hry štyroch proti štyrom. Ďakujem za šancu aby som sa dostal do zápasového tempa. Do ideálu to má však po hernej stránke ešte ďaleko.“

Rastislav Špirko, kapitán Nových Zámkov a autor jedného gólu: „Rozhodol úvod. Od prvých minút bolo nasadenie úplne niekde inde ako sme chceli. Je to facka na prebratie, aby sme si uvedomili, že nie všetko nám pôjde samé. Možno sa nakopneme do tvrdšej práce a väčšej koncentrovanosti. Možno to bolo už v úvode niekde v hlavách, pohyb nebol ideálny, kopili sa chyby. Aj vylúčenia prišli, inkasovali sme v oslabeniach. Bystrica bola vždy o krok vpred. Zaslúžene vyhrala.“

Mário Lunter, autor tretieho nášho gólu: „Mne pomohol tento gól na sebavedomí. Nehral som totiž niekoľko zápasov. Všetci sme dnes podali dobrý výkon. Verím, že nám pomôže toto víťazstvo. Stretnúť sa s Mišom Hudecom bol dobrý pocit. Pospomínali sme na staré časy. Nech chodí častejšie keďže sme vyhrali. Bol to super zápas, chalani bojovali. Dali sme aj góly v presilovej hre, čo je dobré. Treba pokračovať v tvrdej robote a potom sa dostavia výsledky.“

Autor: (job), Foto: TASR (zábery s Hudecom) + Marek Rakovský (zábery zo zápasu)