FOTO-VIDEO: Rohaté derby ´kamzíci´ takmer nestihli, ´barani´ ho zvládli + HLASY

0 /

Banskobystrickí hokejisti si v 12. kole Tipsport ligy poradili s posledným Popradom 3:0, keď dali vždy po jednom góle v každej tretine. Hostia však prišli pod Urpín s oneskorením po smutnej udalosti, ktorú zažili na ceste k nám.

Podtatranci pod Urpínom neabsolvovali rozcvičku, pretože na zápas meškali. Spôsobila to zdravotná indisponovanosť vodiča autobusu, ktorého musel po kolapse za Ružomberkom nahradiť iný šofér. Prvá tretina však začala iba s miernym meškaním a hneď v úvode zamestnal nášho brankára z ľavej strany Mlynarovič. Potom to však bolo jedno veľké hokejové trápenie z oboch strán. Chýbali zaujímavé momenty, šance i vzruch pred gólmanmi. Prvá vážnejšia príležitosť prišla až v 19. minúte, keď Lunter našiel spoza bránky pred ňou Matouška, no ten zoči – voči Šúrekovi neuspel. Poprad predviedol o pár sekúnd rýchly protiútok, z ktorého slušne zakončoval z pravej strany Semorád. Napokon diváci gól predsa len videli. Tri sekundy pred prestávkou ho vsietil náš Jordan Hickmott, keď ťažil z Bucovej prihrávky od zadného mantinelu a presadil sa pri pravej žrdi z prvej – 1:0.

V druhej tretine mohli vyrovnať Podtatranci v oslabení. Strelu Lichanca bystrický brankár vyrazil, no neuspel ani mladý Bondra z dorážky. Do vedenia tak išli ´barani´ po kurióznom góle. Puk sa nečakane odrazil od mantinelu inam než predpokladal Šúrek, takže Alex Tamáši ho nemal problém poslať medzi žrde – 2:0. Tento hokejista mohol pridať aj tretí gól nášho mužstva , ale sám pred popradským gólmanom pohorel. Hostia mali najbližšie k zníženiu skóre v početnej výhode v 36. minúte, no voľný Ježek si neporadil s Bacashihuom a neskôr pred odkrytou jeho svätyňou netrafil puk pre zmenu Bondra.

V tretej tretine najprv Kafka z dobrej pozície minul bránku Popradu, no mrzieť ho to nemuselo, pretože v 44. minúte nová posila Bystrice Pavol Skalický z ľavej strane našiel dobre postaveného a hlavne voľného Dalibora Bortňáka pred bránkou, ktorý pokoril Šúreka – 3:0. Bystričania už potom kontrolovali vývoj stretnutia, hosťom toho veľa nedovolili, zápas sa prakticky iba dohrával.

HC ´05 iClinic Banská Bystrica – HK Poprad 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Góly: 20. Hickmott (Buc, Bortňák), 27. Tamáši (Matoušek), 44. Bortňák (Skalický).

Rozhodovali: Štefik, Jura – Bogdaň, M. Korba. Vylúčenia na 2.min: 4:3. Presilovky: 0:0. Oslabenia: 0:0. Diváci: 2212.

Banská Bystrica: Bacashihua – Kubka, I. Ďatelinka, Wishart, Maione, Mihálik, Matuškin, Ťavoda, Luža – Buc, T. Surový, Hickmott – M. Lunter, Češík, Matoušek – Kafka, Bortňák, Skalický – Andrisík, Tamáši, Truchno

Poprad: Šúrek – Kurali, R. Suchý, Fabian, Dinda, Pokovič, Chaloupka. Cutting – Zagrapan, Mlynarovič, Lapšanský – Semorád, Ježek, Kroták – Lichanec, Troliga, D. Bondra – Štrauch, Paločko, Výhonský

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Začiatok zápasu bol z našej strany pomalší, bolo badať, že sme dlhšie nehrali. Rozbehli sme sa až v druhej tretine, dali sme na 2:0, no súper bol neustále nebezpečný. V tretej tretine sme sa zamerali na dobré bránenie. Šancí na oboch stranách nebolo veľa. Je to zaslúžené víťazstvo, avšak Poprad nehral zle, urobil progres a ak takto bude hrať, pôjde v tabuľke nahor. Čo sa týka problému, že súper sa nerozkorčuľoval, riadili sme pokynmi z hora. Bolo nám povedané kedy máme ísť na rozcvičku a kedy máme ísť na ľad, ale neriešili sme kto to manažuje a ani kto o tom rozhoduje.“

Alex Tamáši, autor druhého gólu Banskej Bystrice: „Puk sa mi odrazil priamo na hokejku a nemal som problém skórovať. Zápas sa však nemal ani konať pre problémy vodiča popradského autobusu, myslím si, že sme to podcenili. Som rád, že sme sa však napokon vzchopili a dotiahli to do víťazného konca. Prvá tretina nebola dobrá, nebola to hra, ktorú chceme hrať, druhá a tretia už bola podľa našich predstáv. Pridali sme góly a po treťom sme to už s prehľadom udržali.“

Jan Semorád, nový hráč Popradu: „Nebol to z našej strany zlý zápas. Škoda však chyby na konci prvej tretiny, po ktorej sme inkasovali. V druhej sa Bystričanom divne odrazil puk priamo na hokejku ich hráča a mal teda pred sebou prázdnu bránku. My sme naše šance nevyužili, ale tempo to malo, máme na čom stavať. Nechceme sa vyhovárať, že sme nemali ani rozcvičku. Nebolo to príjemné po štyroch hodinách v autobuse rovno nastúpiť na zápas, bohužiaľ nebolo nám umožnené posunúť o kúsok neskôr začiatok duelu, asi majú na to domáci právo, ale mrzí ma, že sa nevychádza viac v ústrety, keď sa takáto udalosť stane. Viackrát sme stáli pre problémy vodiča autobusu, napokon medzi Ružomberkom a Donovalmi už nemohol pokračovať, prišla po neho záchranka, boli sme tam asi hodinu a pol. Čakali sme teda hrošiu prvú tretinu, ale nebolo to z našej strany zlé, popasovali sme sa s ňou dobre.“

Pavol Skalický, nový hráč Banskej Bystrice: „Ťažšie sme sa rozbiehali. Po dlhšom čase som hral zápas ja i moji noví spoluhráči, no každou tretinou sa to zlepšovalo. Som rád, že hneď po mojom príchode sa vyhralo. Pomohol som jednou nahrávkou, ale hrali sme tímovo a aj keď to bolo ťažšie, dôležité sú tri body. Verím, že môj výkon sa bude každým zápasom iba zlepšovať. Som tu na hosťovaní, oficiálne na dva týždne, ale môže to byť dlhšie i kratšie, podľa toho ako ma bude Slovan potrebovať. Budem sa sústreďovať teraz iba na výkony za Bystricu. Som rád za dôveru trénera Országha, že tu môžem hrať. Dám zo seba všetko pre tento tím.“

Petr Jonák, tréner Popradu: „Pre nás ten zápas nezačal  dobre už po ceste, keď nám skolaboval vodič autobusu a musela ho odviesť záchranka. Vyše hodiny sme stáli a prišli sme do Bystrice iba dvadsať minút pred zápasom. Bohužiaľ nám nebolo umožnené rozkorčuľovanie, takže sme vhupli rovno do zápasu. Chlapci odohrali vyrovnanú prvú tretinu so súperom, ale v poslednej minúte pred prvou prestávkou sme inkasovali gól po hrubej individuálnej chybe nášho hráča. V druhej boli domáci jednoznačne lepší, ale v tretej sme opäť zrovnali krok s Bystričanmi, no trápi nás koncovka, nevieme dávať góly. S jedným, alebo so žiadnym sa iba ťažko vyhráva stretnutie.“

1. Nitra 13 8 1 3 1 48:31 29
2. Košice 12 7 2 1 2 53:28 26
3. Banská Bystrica 12 7 2 1 2 49:27 26
4. Liptovský Mikuláš 13 6 1 2 4 37:30 22
5. Martin 13 7 0 1 5 39:36 22
6. Trenčín 13 5 2 2 4 33:30 21
7. Zvolen 13 6 1 0 6 39:45 20
8. Žilina 12 3 2 1 6 36:37 14