0 /

Banskobystrickí hokejisti v druhom kole Tipsport ligy už dokázali na domácom ľade vyhrať. V nedeľu zdolali Žilinu v riadnom hracom čase 4:3, keď víťazný gól dosiahol Dalibor Bortňák 118 sekúnd pred koncom tretej tretiny.

Úvod zápasu bol trochu opatrný, na našej strane to skúšal spoza protihráča Bartánus, na opačnej Konečný neprekvapil z otočky Lukáša, ktorý dostal prednosť v bránke pred Lassilom. V siedmej minúte si vypracovali ´barani´ až dve príležitosti, v prvej bol znovu Bartánus, ale z ľavého kruhu neprekonal Tomeka medzi žrďami, Belluš pre zmenu prestrelil jeho odkrytú časť svätyne. V desiatej minúte sa o slovo prihlásili hostia. Švihálek bol v šanci faulovaný, puk išiel tesne vedľa žŕdky. V následnej presilovke zakončoval z medzikružia Holovič, Lukáš bol proti. Bystrický gólman sa zaskvel aj pri brejku Stupku z pravej strany. Skóre sa napokon menilo pri našej početnej výhode. Dalibor Bortňák vyslal tvrdú strelu po ľade spoza kruhu a bolo 1:0. Ešte v tej istej minúte mohli Žilinčania odpovedať ak by sa po koncovke Handlovského ujal teč Martindaleho, Lukáš reflexívne zasiahol. Napokon však kapituloval v osemnástej minúte. Súper hral pre zmenu presilovku a v nej dostal puk do bránky pri pravej žrdi voľný Holovič1:1.

Na začiatku druhej tretiny vyšla Bystričanom kombinačná akcia. Puk sa po nevydarenej strele Brittaina dostal náhodne k Hohmannovi, ten dobre zakončoval, puk Tomek iba vyrazil, no z metra ho pri Brittainovi napokon trafil podľa videorozhodcu medzi žrde Miloš Bubela2:1. V 28. minúte sa od modrej čiary predral do medzikružia pred bránku náš obranca Ján Brejčák a zvýšil na 3:1. Tlak ´baranov´ narastal, takže v polovici duelu si musel zobrať tréner Žiliny oddychový čas. Trochu pomohol, pretože ďalšia príležitosť našich hráčov prišla až v samom závere tretiny. Belluš prihral ideálne Mihálikovi, ktorý sa zoči – voči gólmanovi hostí nepresadil.

V záverečnej dvadsaťminútovke sa hostia snažili o kontaktný gól, často strieľali, ale Lukáš nepúšťal puky za seba. Najviac sa zapotil pri koncovke Holoviča, keď na poslednú chvíľu vykryl priestor pri pravej žrdi. Kapituloval napokon v oslabení, pretože v 55. minúte na modrej čiare poslal Klimenta šikovne puk rýchlemu Handlovskému, ktorý prešiel cez dvoch obrancov Bystrice ako nôž maslom a pred bránkou sám nezaváhal – 2:3. Vyrovnanie privodil v 57. minúte súper aj do tretice v presilovke. Presadil sa Klimenta po strele Handlovského nepokrytý z dorážky – 3:3. Domáci potom prepli na vyššie obrátky a vyplatilo sa. Po peknej Lamperovej zadovke zariadil 118 sekúnd pred koncom tri body pre náš tím Dalibor Bortňák. Zakončoval bez prípravy v páde na konečných 4:3. Žilinčania sa v samom závere k hre bez brankára už nedostali.

HC’05 iClinic Banská Bystriica – MsHK Žilina 4:3 (1:1, 2:0, 1:2)

Góly: 16. Bortňák (Dame-Malka), 22. Bubela (Hohmann, Brittain), 28. J. Brejčák (Faille), 59. Bortňák (Lamper, Belluš) – 18. Holovič (Poulin, Húževka), 55. Handlovský (Klimenta, P. Mikuš), 57. Klimenta (Handlovský, P. Mikuš) Rozhodcovia: D. Konc, T. Orolín – Rojík, M. Orolín. Vylúčení na 2.min: 5:4. Vyššie tresty: 54. Hohmann (B. Bystrica) 10 minút za nešportové správanie. Presilovky: 1:3. Oslabenia: 0:0. Diváci: 2188.

HC’05 iClinic: Lukáš – Gélinas, Mihálik, Kubka, I. Ďatelinka, Dame-Malka, A. Sedlák, J. Brejčák – M. Lunter, Faille, Bartánus – Lamper, Bortňák, Belluš – Hohmann, Bubela, Brittain – Tamáši, Češík, Gábor

MsHK: T. Tomek – Hatala, P. Mikuš, Juraško, Poulin, Harant, Roman, Meliško – Pitt, Martindale, Handlovský – J. Jurík, Húževka, Švihálek – Stupka, Holovič, R. Konečný – Rogoň, Ondruš, Klimenta

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Začiatok zápasu bol trošku rozpačitý z oboch strán. Šance si síce vytvorili oba tímy, ale chýbalo dobré korčuľovanie. Zlepšili sme sa až v druhej tretine. Mali sme tam veľa šancí, náskok mohol byť aj vyšší než iba 3:1. Do tretej tretiny sme išli s tým, že súpera nepustíme do šancí. V podstate sme ho držali na dištanc až do piatej minúty pred koncom. Potom prišli zbytočné vylúčenia a Žilina ponúknutú šancu využila. Zrazu bolo 3:3. Chalani však zodvihli hlavy a hneď z nasledujúceho striedania sme mali šancu, po ďalšom striedaní druhú a tú sme už premenili. Som rád, že mužstvo zareagovalo na inkasované góly. Nie všetko bolo ideálne, ale pracujeme na tom, aby sa herné činnosti zlepšili. Teší ma, že chalani bojovali až do konca. Divákom ďakujem, že nás hnali dopredu a keď sa nám nedarilo. Tri body sú pre nás dôležité i po psychickej stránke. Mrzí ma, že sme nedisciplinovanosťou ponúkli súperovi v závere šancu. Nemôžeme sa nám na konci stretnutia stať, že sa dostaneme do oslabenia.“

Stanislav Škorvánek, tréner Žiliny: „Prešustrovali sme si body v posledných sekundách. V prvej a tretej tretine sme boli vyrovnaným súperom domácim, dobre sme korčuľovali, boli sme aktívni, škoda len nepremenených šancí. V druhej tretine sme nezachytili zvýšené tempo Bystričanov, ktorí sa dostávali do dobrých príležitostí, odolávali sme aj so šťastím. Boli sme radi, že sme neprehrávali vyšším rozdielom. V tretej tretine sa nám podarilo vyrovnať, ale v závere sme prišli o body zbytočným gólom. Pripisujem to menšej koncentrácii. Musíme sa z toho poučiť a v ďalších zápasoch vyvarovať takýchto momentov. Nechcem to pripisovať smole, no bohužiaľ, znova nám to nevyšlo. Nemôžeme robiť chyby v závere stretnutí.“

Dalibor Bortňák, autor dvoch gólov Banskej Bystrice: Dobre sme tento zápas odohrali, ale zbytočne sme si to skomplikovali v závere. Asi sme chceli urobiť zápas zaujímavejším pre divákov, aby sa nenudili. Myslím si však, že naše víťazstvo zaslúžené. Škoda iba inkasovaných gólov v oslabení. Stalo sa nám to až tri krát, čo je veľa. Pozrieme sa na video, musíme sa z tohto poučiť. Niečo si k tomu ešte povedať. Som spokojný, že sme naštartovali sezónu víťazstvom. Je jedno kto tie góly dáva, teraz som ich dal ja, nabudúce ich dá možno nieto iný. Dôležité sú tri body.“

Ján Brejčák, obranca Banskej Bystrice, prvý gól za náš tím: „Videl som, že je tam priestor, tak som sa od modrej vybral do neho a zakončoval bekhendom. Videl som, že tam dobre stojí spoluhráč pred bránkou, takže som vystrelil nahor a padlo to tam. Po piatkovom zápase sme si povedali pár vecí, teda kde sme robili chyby. Bola tam nervozita. Povedali sme si, že v tomto stretnutí musíme ísť poctivo za svojim cieľom od striedania k striedaniu a podať maximálny výkon. Škoda zbytočných vylúčení, v oslabení sme dostali gól na 3:3, ale našťastie sme to stihli zvrátiť. Čo sa týka môjho prvého gólu za Bystricu, niečo ma bude stáť, ale priznám sa, že neviem čo. Možno nejaký obed, alebo dám dačo do kasy. Ďatel mi zatiaľ nepovedal čo to bude stáť (úsmev).“

Miloš Bubela, autor nášho druhého sporného gólu: Ja som nechal Joshovi, aby ten puk doklepol pred bránkou, čo podľa mňa aj urobil. Necítim sa byť strelcom. Azda sa to ešte prehodnotí po zápase. Mrzí nás ten koniec stretnutia. Neviem čím to, či sa nevieme zomknúť poriadne pod pocitom, že to máme vyhraté a upustíme z tempa. Mali sme zbytočné oslabenia, súper sa nakopol, dal góly a bola z toho zbytočná dráma. Musíme sa z toho ponaučiť.“

Jan Lukáš, brankár Banskej Bystrice: „Sme radi za tri body, ale záver sa nám nepodaril, skomplikovali sme si ho. Ešteže sme vzápätí strelili gól, takže tu sa ukázala naša sila, že sa nepoddáme po inkasovaní v závere a vieme zahrať a strhnúť to. Aj proti Nitre sme na konci duelu inkasovali gól, možno sme už trošku unavení po náročných zápasoch v Lige majstrov, musíme sa viac koncentrovať. Zbytočne sme si nechali všetko na poslednú chvíľu. Nebolo to jednoduché dnes pre mňa, súper totiž nevyslal na mňa veľa striel, ale som rád napokon, že sme vybojovali všetky body, hoci som mohol v tých oslabeniach viac podržať svojich spoluhráčov.“

Lukáš Handlovský, útočník Žiliny (1+1 v zápase): „Prišli sme sem uhrať nejaké body. Zo začiatku to bolo z našej strany dobré, bola tam nádej, mali sme šance, dali sme gól. V druhej tretine sme však poľavili, inkasovali dva góly a nedali žiaden. Museli sme v tretej tretine doháňať výsledok, čo sa aj podarilo, no záver bol špatný, rovnako ako v piatok v našom prvom zápase. To sa nám nemôže stávať. V presilovkách sme síce dali tri góly, spadlo nám to tam z dorážok, ale musíme hrať lepšie tieto početné výhody, nehráme v nich to čo máme hrať.“

Autor: (job), Foto: Mirka Chabadová