0 /

Banskobystrickí hokejisti odohrali domáci duel 27. kola Tipsport ligy na Mikuláša a peripetiám sa nevyhli už pred jeho začiatkom, keď sa zranil gólman Bacashihua. Nahradil ho Košarišťan, ktorého spoluhráči v šatni vyhlásili po skončení duelu za muža zápasu. Inak sa hralo slušne bez jediného vylúčenia! O prvé dva góly sa postaral Mário Lunter, pričom na tretí prihral.

Prvá tretina nepriniesla veľa vzrušujúcich momentov pred bránkami. Do duelu musel nečakane nastúpiť v pozícii jednotky Košarišťan, pretože Bacashihua sa na rozkorčuľovaní pred zápasom zranil. Naše mužstvo to v úvode nijako neovplyvnilo a po 115 sekundách sme išli do vedenia po prihrávke Bortňáka a zakončení Mária Luntera. Ten sa ocitol sám pred brankárom Tomekom a pokoril ho v páde nečakane po ľade – 1:0. Hostia potom ožili a varovanie vyslal Handlovský spoza kruhu, mieril do žŕdky. Žilina napokon skórovala v deviatej minúte po chybe Bystričanov. Holovič od zadného mantinelu našiel pred bránkou úplne voľného Konečného a ten sa už mohol iba spýtať gólmana ´baranov´ kam to chce – 1:1. V nasledujúcich minútach sa viac bojovalo, hralo hore – dole, za zmienku stál iba nahodený puk Švihálka na konci tretiny, keď sa puk obtrel o našu žŕdku.

Stredné dejstvo prinieslo oveľa zaujímavejší hokej. Do vedenia nás mohol dostať Buc, ktorý prekonal Tomeka, ale puk sa odrazil od žŕdky. Tešili sme sa až v 25. minúte po spolupráci celého tretieho útoku, keď sa v pokľaku švihom presadil opäť Mário Lunter a našiel priestor pri ľavej žrdi – 2:1. Následne sme si vytvorili veľký tlak i šance. Tie nevyužili postupne Belluš, Tománek, Češík a keď sa už Maione tešil z gólu, neuveriteľný zákrok predviedol Tomek. Vychladnutého Košarišťana mohol prekonať v závare pred jeho svätyňou Rehák a Gmitter, ale našťastie nepodarilo sa im to. Na opačnej strane neuspel Matoušek, rútil sa z ľavej strany na gólmana Žiliny, ktorý zasahoval lapačkou, no puk mu z nej vypadol a Róth ešte z dorážky mohol skórovať, nestalo sa tak. Mrzieť ho to nemuselo, pretože 44 sekúnd pred klaksónom sa ujala dorážka Dávida Buca z hornej časti medzikružia po predchádzajúcej strele Maioneho – 3:1.

V tretej tretine hrali ´barani´ umne, nepúšťali sa bezhlavo do útočenia, hoci mali herne navrch a dokázali stále hroziť. V prečíslení dvoch na jedného išli na bránku hostí Buc a Matoušek, prvý menovaný zakončoval do Tomeka. Toho prekonal napokon po Lunterovej asistencii dobre postavený Dalibor Bortňák v 49. minúte pri ľavej žrdi – 4:1. Až v závere sme trošku poľavili. Po chybe v našej defenzíve sa presadil bekhendom pred bránkou opäť Konečný4:2. Dráma sa napokon nekonala, Žilina totiž neodvolala brankára a Košarišťan v poslednej minúte ustál aj nebezpečný lietajúci puk pred ním, keď sa ho snažili poslať medzi žrde Holovič a Stupka.

HC´05 iClinic Banská Bystrica – MsHK Žilina 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)
Góly: 2. M. Lunter (Bortňák, Kafka), 25. M. Lunter (Kafka, Bortňák), 40. Buc (Maione, T. Surový), 49. Bortňák (M. Lunter) – 9. R. Konečný (Holovič, Stupka), 57. R. Konečný (Stupka, Holovič). Rozhodcovia: J. Konc – Stanzel, Krajčík. Vylúčení na 2 min: 0:0. Presilovky: 0:0. Oslabenia: 0:0. Diváci: 1862.

HC’05 iClinic: Košarišťan – Kubka, I. Ďatelinka, Wishart, Maione, Matuškin, Mihálik, Cebák, Ťavoda – Róth, Češík, Matoušek – Buc, T. Surový, Hickmott – Lunter, Bortňák, Kafka – Belluš, Truchno, Tománek.

MsHK: Tomek – Denis Rehák, P. Mikuš, Juraško, D. Brejčák, M. Macejko, Kříž, Gutwald, Mendrej – E. Švec, Marek Hovorka, Handlovský – J. Jurík, Húževka, Švihálek – Stupka, Holovič, R. Konečný – Gmitter, Š. Novotný, Matis

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: Takéto víťazstvo sme potrebovali. Šťastiu sme dnes išli oproti. Videli sme prvky, ktoré nás zdobili predtým, teda agresivitu a tlačenie sa do bránky. Z toho pramenili aj šance. Dlho to bolo otvorené, nepremenili sme totiž dosť šancí, až tretí gól nás upokojil. Súpera sme do väčšieho tlaku nepúšťali, takže s výkonom som spokojný. Predovšetkým som rád, že sme sa znovu vrátili k veciam, ktoré nás zdobili. Zranil sa nám brankár Bacashihua, až dôkladnejšie vyšetrenie ukáže, čo sa stalo. Nechceli sme riskovať väčšie zranenie, preto nechytal. Košarišťan je kvalitný brankár a zastal si svoju pozíciu. Zaujímavé je, že sa hralo bez vylúčení, hoci tam bolo viac sporných momentov. Zápas mal však spád, asi sa aj rozhodcovia dohodli a nejaké mikrofauly púšťali.“

Milan Jančuška, tréner Žiliny: „Musíme rešpektovať silu súpera. Bystričania hrali dôraznejšie, takže sa musíme zmieriť s prehrou. Za stavu 2:1 pre súpera nám svitla nádej, mali sme tam dve šance, no nepremenili sme ich. Potom Bystrica odskočila na 3:1 a už si to udržala. Niektoré veci nám nefungovali ako som si predstavoval.“

Mário Lunter, strelec dvoch našich gólov a jednej asistencie: „Sme spokojní. Konečne sme hrali ako tím, každý jeden zabral a mne to tiež konečne padlo. Bojovali sme, naša lajna taktiež zabrala a po troch prehratých zápasoch nám to konečne vyšlo. Strelil som dva góly, na jeden nahral, takže super. Povedali sme si, čo máme hrať a to sme aj hrali. Nehrali sme po rohoch. Za stý gól mužstva v sezóne ma chalani zinkasujú. Podstatné však je, že sa prejavila dnes tvrdá práca na ľade, vrátili sme sa k našej hre, korčuľovaniu, agresivite do tela, tlačeniu sa do bránky.“

Andrej Košarišťan, brankár Banskej Bystrice: „Mal som málo zákrokov, nebolo to jednoduché. Kľúčové bolo, že som chytil dve až tri šance súperovi v druhej tretine. Ubojovali sme to. Potrebovali sme toto víťazstvo ako soľ. Prišlo so Žilinou, ktorá je ťažkým súperom. Čo sa týka môjho nasadenia na zápas, stalo sa, čo sa stalo. Bacashihua sa zranil v rozcvičke. Myslel som si, že to ešte odchytá, ale v šatni po rozcvičke povedal, že nejde, nebude riskovať zranenie kolena. Myslím si však, že to nebude nič vážne, teda dúfam že nie. Naladil som sa na zápasový režim a išiel do toho. Ťažšie som sa do toho dostával, nebol som stopercentne pripravený. Škoda najmä posledného gólu od súpera, iba tesne mi to tam prepadlo.“

Rastislav Konečný, autor dvoch gólov Žiliny: „Mrzí táto prehra. Mohli sme dnes uhrať nejaké body, škoda hlavne druhej tretiny a dvoch inkasovaných gólov. Ukázali sa ako rozdielové. Musíme sa poučiť z chýb, ktoré sme spravili. My zápasové série nesledujeme, vedeli sme, čo nás čaká, Bystrica má korčuliarsky disponované mužstvo, žiaľ nevyhli sme sa chybám a tie nás stáli body.“