1 /

Banskobystrickí hokejisti už vo štvrtok predohrali zápas 22. kola Tipsport ligy na domácom ľade s Košicami a mohli sa radovať zo zisku troch bodov. Východniarov pokorili 5:3, keď im vyšiel hlavne úvod stretnutia. Tri kanadské body zaknihovali až traja hráči HC ´05 – Tomáš Surový (1+2), Josh Brittain (2+1) a Guillaume Asselin (0+3). V tabuľke sme na treťom mieste už iba bod za druhými košickými hokejistami. Vedúci Trenčín si drží pred nami desaťbodový náskok.

Úvod prvej tretiny patril ´baranom´. Už v prvej minúte sa v dobrej možnosti ocitol voľný Lamper, ale gólmana Habala neprekonal. Podarilo sa to až v presilovke Joshovi Brittainovi. Z medzikružia zakončoval po ľade presne k žrdi –1:0. O minútu neskôr preveril slušnou strelou z kruhu nášho Lassilu Petráš, ale tešili sme sa vzápätí my, pretože po rýchlej akcii Tomáš Surový z pravého kruhu zvýšil na 2:0. Ubehlo iba 34 sekúnd a bolo 3:0. Éric Faille za natlačil pred bránku a na dvakrát pokoril Habala, ktorého tak vystriedal v piatej minúte mladý Škorvánek. Zmena na tomto poste Košičanom prospela. V ôsmej minúte v presilovke znížili, keď od modrej strieľal Šedivý a puk tečoval Pacan3:1. Následne sa rútil sám na Lassilu od modrej kapitán hostí Nagy, ale neznížil na rozdiel gólu. Podarilo sa mu to až z druhého nájazdu v 13. minúte. Predchádzal tomu atak na nášho Luntera v útočnom pásme, nepískalo sa, Šedivý toho využil a Nagyovi poslal ideálny puk do úniku – 3:2. Bystričania mohli vyhrávať opäť dvojgólovým rozdielom, ak by využili početnú výhodu o dvoch hráčov v trvaní 76 sekúnd.

Druhú tretinu sme začali presilovkou piatich proti štyrom , ale počas nej iba Brittain zakončoval, inak Škorvánek nemal vážnejšiu prácu. Zapotil sa až v 24. minúte po peknom prieniku Bartánusa a neskôr i po dobrej strele Lampera. Na opačnej strane Východniari nevyužili brejk dvoch na jedného, pretože prihrávku Nagya nespracoval Hričina. Následne mali hostia početnú výhodu, ale počas nej vyrobil chybu Gernát, čo vyžil Mário Lunter. Z polovice ihriska prešiel cez dieru súpera do tretiny a z ľavej strany si pekne nakorčuľoval pred Škorvánka, ktorého s prehľadom prekonal – 4:2. V polovici stretnutia mal tri príležitosti Bubela a hoci neskóroval, mrzieť ho to až tak veľmi nemuselo, pretože v presilovke platila účinná zadovka Surového na pohotového Josha Brittaina, ktorý pred bránkoviskom nezaváhal – 5:2. Škoda, že v 33. minúte po sóle Failleho neprešiel puk do bránky už za takmer prekonaného Škorvánka. Mali sme aj brejk troch na jedného s nepresnou koncovkou Asselina. Košice však predsa len znížili v závere tohto dejstva. Buly vyhral Hovorka a spoza kruhu poslal puk za trošku dezorientovaného Lassilu obranca Kessel5:3.

Na začiatku tretej tretiny Bystričania opäť nevyužili presilovku, naopak Kafka mohol skórovať, ale sám pred našim gólmanom pohorel. My sme pohrozili z rýchleho protiútoku, ale Hohmann recept na mladého brankára Košíc nenašiel. Neujala sa ani strela Belluša z pravého kruhu, na druhej strane zase koncovka Klímu z medzikružia. Hokejisti spod Urpína hrali už viac takticky, ale aktívne. V 54. minúte v početnej výhode nezasunul puk do odkrytej bránky Faille a vzápätí už v pätici neuspeli pred Lassilom Košičania, konkrétne voľný Pacan. Strelecky sa nedarilo ani exbystričanovi Kafkovi v drese ´oceliarov´, takže i preto hostia už nedokázali zdramatizovať zápas.

HC’05 iClinic B. Bystrica– HC Košice 5:3 (3:2, 2:1, 0:0)

Góly: 3. Brittain (Asselin, T. Surový), 5. T. Surový (A. Sedlák), 5. Faille (Brittain, Asselin), 27. M. Lunter, 30. Brittain (T. Surový, Asselin) – 8. Pacan (Šedivý, Suja), 13. L. Nagy (Šedivý), 38. Kessel (Hovorka).

Rozhodovali: Hradil, Šíl – Tosenovjan (všetci ČR), M. Kollár. Vylúčení na 2.min: 3:8. Vyššie tresty: žiadne. Presilovky: 2:1. Oslabenia: 1:0. Diváci: 2532.

HC’05 iClinic Banská Bystrica: Lassila – Kubka, Ďatelinka, Gründling, Mihálik, J. Brejčák, A. Sedlák, Košecký – Lamper, T. Surový, M. Lunter – Hohmann, Bubela, Bartánus – Asselin, Faille, Brittain – Belluš, Češík, Gabor

HC Košice: Habal (5. Škorvánek) – Dudáš, Šedivý, Kessel, Gernát, Puli, M. Bača, Michalčin, L. Matejka – Hričina, Boltun, L. Nagy – Kafka, Hovorka, Suja – T. Klíma, Pacan, Koyš – M. Novotný, Vrábeľ, Š. Petráš

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Bol to hlavne pre divákov veľmi dobrý zápas. Padlo v ňom veľa gólov a k tomu zostali ďalšie šance nevyužité na oboch stranách. My sme mali dobrý vstup do stretnutia, nevyhli sme sa však ani chybám. Súper sa tak dotiahol na rozdiel gólu. Dôležitý bol náš štvrtý gól v oslabení ako i ďalší piaty. Košice majú veľmi ofenzívnych hokejistov, takže aj preto som rád, že sme záver zvládli. Podržal nás i brankár Lassila.“

Milan Jančuška, tréner Košíc: „O našej prehre rozhodol zlý vstup do zápasu a za stavu 3:2 pre súpera naša presilovka, keď sme počas nej inkasovali štvrtý gól. Potom sme už museli otvoriť hru, vznikalo veľa šancí a na moje gusto aj príliš veľa vylúčených hráčov na našej strane. Horším mužstvom sme neboli, mohli sme sa vrátiť do zápasu. Ak by sa nám to podarilo, asi by sme dopadli inak.“

Josh Brittain, autor dvoch našich gólov a jednej asistencie: „Odohrali sme vďaka tímovému výkonu dobrý zápas a odpovedali sme tak týmto víťazstvom na prehru v poslednom stretnutí v Trenčíne. Všetci sme hrali naplno celých šesťdesiat minúť, takže môžeme byť spokojní. Opäť som strelil dva góly. Myslel som i na tretí, ktorý dúfam, že jedného dňa príde. Oba moje góly boli, povedal by som, klasické. Pri prvom som dostal puk a rýchlo vystrelil, pri druhom som zas v presilovke využil skvelú prihrávku od Tomáša Surového. Je dobré, že sme sa presadili v presilovke. Dá sa povedať, že sme sa zohrali a v tejto špeciálnej formácii nám funguje tímová chémia. Vo formácii s kanadskými spoluhráčmi sa mi hrá veľmi dobre. S Éricom Faillem som už hral na začiatku sezóny a Guillaume Asselin k nám veľmi dobre zapadol. Hrať s nimi je zábava. V prvých dvoch zápasoch sme sa síce trochu hľadali, pretože sme mali dostatok šancí, ale nezískavali sme až toľko bodov ako by sme mohli. Dnes sa nám otvorili dvere ku gólom, čo sme využili. Košice v prvej tretine síce znížili náskok, ale hrať celý zápas bez jedinej chyby je veľmi náročné, i keď určite možné. Každopádne sme radi, že sme vyhrali.“

Tomáš Surový, náš kapitán, autor jedného gólu a dvoch asistencií: „Hrali sme proti veľmi kvalitnému súperovi a odohrali sme výborný zápas. Tempo bolo playoffové. Vyšiel nám hlavne nástup do zápasu, za čo sme radi, potom Košice ukázali svoju silu, ale záver sme si postrážili. Istí víťazstvom sme si však nemohli byť ani na chvíľu. Hralo sa tvrdo, aj s emóciami. Bol to dobrý zápas, divákom sa musel páčiť. Chceli sme sa dotiahnuť na Košice, ale musíme sa sústrediť na náš výkon, aby bol konštantne dobrý a potom prídu aj úspešné výsledky.“

Mário Lunter, autor nášho víťazného gólu: „Čo sa týka môjho gólu v oslabení na 4:2, tak my to tam Gernát načapoval a ja som potom išiel sám na bránku. Skúsil som to na bekhend pomedzi nohy a padlo to tam. Od začiatku sme však na nich vyleteli, dohrávali sme súboje a z toho pramenili šance a góly. Dúfam, že budeme mať stále takéto začiatky. Páčilo  sa mi, že sme hrali 60 minút ako tím, jeden druhému sme si pomáhali. To je cesta k úspechu. Chyby sa spravia, ale som rád, že sme sa opäť vrátili k nášmu dobrému výkonu, povzbudili sme sa, striedačka žila, nakopli sme sa a znovu sme viedli o dva či o tri góly.“

Guillaume Asselin, bystrický útočník, tri asistencie v zápase: „Bol to dobrý tímový výkon. Každý išiel na sto percent. Pre fanúšikov bolo určite zábavné sledovať tento zápas. My hráči sme si ho tiež užívali. Som si vedomý, že napriek mnohým asistenciám sa mi ešte nepodarilo dať gól, ale najpodstatnejšie je, že sa darí tímu. Eventuálne by som mohol skórovať aj ja, ale ak vyhrávame, tak sa určite nebudem sťažovať na to, že ja sa nepresadzujem. Šance na to síce mám, dnes tam boli ďalšie dve dobré, takže dúfam, že najbližšie mi to už konečne padne.“

Martin Gernát, obranca, nová posila Košíc: „Bol to veľmi náročný zápas. Očakával som to trošku ľahšie, ale na úzkom ihrisku sa hral rýchly hokej. Súper prechádzal dobre a rýchlo stredným pásmom, čo nám robilo problém, dopustili sme sa aj veľa faulov. Nezachytili sme začiatok. Ja som si po dlhšom čase zahral v kvalitnej súťaži a postupne som si viac veril na puku. Škoda toho štvrtého gólu v našej sieti, keď som zle rozohral, bola to v podstate taká nováčikovská chyba. Verím, že sa mi to už nestane. Nečakal som takú porciu času na ľade v tomto stretnutí, ale vedel som o tom, tréneri ma na to pripravili, som tomu rád, škoda, že sme nevyužili šance.“

Ladislav Nagy, kapitán Košíc, autor jedného gólu v zápase: „Domáci sa na začiatku chytili, prakticky z troch striel dali tri góly, takže čo už narobíme. Ak by Habal chytil prvú strelu, chytil by sa a bolo by to iné. O našej prehre rozhodli presilovky súpera, veľa vylúčených na našej strane. Inak v pätici sme boli vyrovnaným mužstvom Banskej Bystrici. Nemôžeme sa nechať takto vylučovať. Bolo veľmi veľa trestov pre nás v tomto zápase, ale keď rozhodcovia všetko pískajú, tak by to mali robiť obojstranne. Bystričania hrali rovnako na hrane, ale mali oveľa menej vylúčených hráčov. Napríklad Hričina dostal hokejkou do tváre, ale čo už, netreba sa vyhovárať na rozhodcov, možno niečo nevideli, každopádne nemôžeme sa v takomto množstve vylučovať.“

1. Trenčín 56b, 2. Košice 47b, 3. B. Bystrica 46b, 4. Zvolen 40b, 5. Nitra 38b, 6. Poprad 37b, 7. Žilina 31b, 8. N. Zámky 26b, 9. L. Mikuláš 26b, 10. Detva 11b.

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský