2 /

Banskobystričania si v 36. kole hokejovej Tipsport ligy pripísali druhú prehru v rade a po jedenástich zápasoch, v ktorých vždy bodovali, tentoraz prehrali v riadnom hracom čase na domácom ľade s Popradom 2:3. Rozhodujúci gól vsietil bývalý hráč majstrovského celku ´baranov´ z vlaňajšej sezóny Dávid Buc.

Prvá tretina našim ´baranom´ nevyšla. Hoci mali prvú šancu v druhej minúte. Rosandič pekne vysunul Bartánusa do úniku, ale brankár Corbeil puk vyrazil a z dorážky neuspel ani Hohmann. Hosťom vyšlo napádanie okolo našej bránky v štvrtej minúte. Lichanec korčuľou poslal puk na Lassilu, ktorý ho iba vyrazil a pohotový Heizer z ľavej strany pálil bez prípravy a účinne – 0:1. Potom sme mali tlak, hrali sme dobre, ale súper hrozil z rýchlych protiútokov. V desiatej minúte Matúš Paločko poriadne preveril z kruhu nášho gólmana. Poprad hral v štrnástej minúte presilovku piatich proti trom, nevyužil ju, ale v pretrvávajúcej početnej výhode o jedného hráča dlhšie pobudol v útočnom pásme. V čase, keď sa už Češík vrátil na ľad z trestnej lavice, sa odhodlal k technickej strele od modrej Davydov a puk letel presne k pravej žrdi. Lassila mal zakrytý výhľad a kapituloval – 0:2.

V druhej tretine sme sa znovu najprv dvakrát bránili v oslabení, ale to druhé sme zvládli, pretože Éric Faille prenikol dopredu, obkorčuľoval bránku hostí a zasunul do nej puk pri pravej žrdi – 1:2. Následne sme nevyužili prvú presilovku v zápase, no v tridsiatej minúte nám vyšla rýchla akcia, ktorú založil Giľak, Faille na ľavej strane pekne prihral Guillaumemu Asselinovi a ten sa z kruhu švihom presadil – 2:2. Hral sa rýchly hokej s nasadením na oboch stranách. Divákov mohol nepríjemne prekvapiť Lassila v presilovke, išiel po puk do rohu klziska a poslal ho nečakane do žŕdky svojej svätyne. Vedúci gól mal na hokejke náš Gabor, zblízka neuspel, na opačnej strane mal veľa priestoru Matúš Paločko, mieril však tesne vedľa odkrytej bránky.

Podtatranci začali tretie dejstvo z ostra. Vytvorili si tlak a Svitana sa prezentoval dobrým bekhendom. Barani si tiež vytvorili sľubné príležitosti. Bartánus sa šikovne natlačil pred Corbeila, no nepokoril ho a v presilovke sa zblízka nepresadil ani Ďatelinka. Čo nevyšlo Bystričanom, vyšlo hosťom. V 50. minúte to vyskúšal od modrej tentoraz Buc, nahodil puk a Lassila mal opäť zakrytý výhľad – 2:3. V ďalšej časti snahu hokejistom spod Urpína nemožno uprieť, ale nešťastné fauly a sporné verdikty arbitrov nás dostali do hry v oslabení. V nevýhode troch proti štyrom zaujala pekná individuálna akcia Surového, dostal sa pred bránku, no bekhendom nedokázal vyrovnať. V samom závere sme odvolali brankára, hrali v šestici, ale vytúžený gólový zásah neprišiel. Najbližšie mal k nemu Brittain.

HC ´05 iClinic Banská Bystrica – HK Poprad 2:3 (0:2, 2:0, 0:1)
Góly: 25. Faille (Bortňák, A. Sedlák), 30. Asselin (Faille, Giľak) – 4. Heizer (Lichanec), 16. Davydov (Hvila, Heizer), 50. Buc (Petran)

Rozhodovali: Lokšík, Müllner – Jobbágy, Stanzel, vylúčení na 2.min: 11:6, navyše: Asselin (BB) za nešportové správanie, presilovky: 0:0, oslabenia 1:0, 2527 divákov.

HC’05 iClinic Banská Bystrica: Lassila – Kubka, Ďatelinka, Delisle, M. Rosandič, Gélinas, Aliu, A. Sedlák – Bortňák, T. Surový, Brittain – Hohmann, Bubela, Bartánus – Asselin, Faille, Giľak – Češík, Tamáši, Kabáč

HK Poprad: Corbeil – McDowell, D. Brejčák, Davydov, Petran, Krempaský, Dinda, Romaňák – Svitana, Mlynarovič, Matej Paločko – Buc, Heizer, Lichanec – Matúš Paločko, Vartovník, D. Bondra – Vašaš, Bjalončík, Hvila

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice:My sme hlavne v prvej tretine mali zlý pohyb. Znovu sme boli nedisciplinovaní, už druhý zápas po sebe, nemohli sme sa dostať do patričného tempa. Vyrovnali sme však a bol to boj o každý meter ľadu. Chýbal nám drajv, to čo nás zdobí, tlak do bránky, vyhrávanie osobných súbojov. Hostia dnes veľmi chceli, dreli, navyše aj dobre bránili, podali oduševnený výkon. Preto si odviezli všetky body z nášho ľadu.“

Marcel Ozimák, tréner Popradu:„Za odhodlanie a bojovnosť sme si zaslúžili body. Nebolo to jednoduché, pochváliť musím aj mladých, ktorí nastúpili aj preto, že máme v mužstve maródku a zranenia. Bili sa až do konca, čo je vzhľadom na ich juniorský vek obdivuhodné. Proti Banskej Bystrici sa nám túto sezónu darí. Teraz vďačíme hlavne za tímový výkon, celému mužstvu patrí veľká pochvala.“

Tomáš Surový, kapitán Banskej Bystrice:„Ušla nám prvá tretina. Boli sme dole, prehrávali sme 0:2, no vrátili sme sa do zápasu, vyrovnali. Poprad hral však vynikajúco, húževnato a my sme to nezvládli. Proti Popradu sa ťažko hrá, má výborné mužstvo, a keď nám odskočili o gól, už sme to nedotiahli. Nechýbalo veľa aby sme vyrovnali. Žiaľ nepodarilo sa nám to. Prehrali sme tretíkrát s Popradom, ale nejdeme si kvôli tomu robiť nejaké prehnané starosti, súper produkuje dobrý, nepríjemný štýl a musíme sa s tým v budúcom zápase vysporiadať.“

Dávid Buc, autor víťazného gólu Popradu, bývalý hráč majstrovskej B. Bystrice: „Začali sme veľmi dobre, už na rozcvičke bolo cítiť, že si ideme pre výhru. Po dobrej prvej tretine z našej strany sme vrátili domácich vlastnými chybami do zápasu. V tretej sme sa vrátili k poctivému hokeju, jazdeniu s tým, že nejaký gól ešte dáme. Rozhodol som zápas, pre mňa to bol špeciálny moment. Akoby to bolo včera, keď som vstúpil na bystrický ľad a zdvíhal tu nad hlavu majstrovský pohár. Bolo pekné sa sem vrátiť a ešte špeciálne streliť tu víťazný gól mužstva. Banská Bystrica má silný tím, možno je to trochu aj náhoda, že sme ju trikrát zdolali. Dúfam, že sa posunieme v tabuľke vyššie, máme dobrú sériu a verím, že ešte niekoho preskočíme.“

1. Trenčín 78b, 2. B. Bystrica 77b, 3. Zvolen 76b, 4. Nitra 74b, 5. Košice 72b, 6. Poprad 67b, 7. Žilina 47b, 8. L. Mikuláš 37b,9. N. Zámky 37b, 10. Detva 21b.

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský a agentúrne