4 /

Banskobystrickí hokejisti  v štvrtom kole Tipsport ligy na domácom ľade zdolali Nitru 6:5, hoci po prvej tretine viedli už 5:1. Súpera tak zdolali desiatykrát v rade! Konečne dali góly aj pri plnom počte síl na ľade, no už tretíkrát inkasovali v samom závere, keď mužstvo odvolalo brankára. Napriek zbytočnej dráme si naši ´barani´ pripísali tri body do tabuľky.

Naši hokejisti mali výborný vstup do prvej tretiny. Vedenia sa ujali už po 64 sekundách, keď od krajného mantinelu posielal puk pred bránku Varga a Tomášovi Zigovi stačilo iba nastaviť hokejku – 1:0. V štvrtej minúte pridali ´barani´ ďalšie dva presné zásahy. Zásluhu má na tom najmä Sýkora. Po jeho prieniku a zakončení sa presadil z dorážky v presilovke Andrej Šťastný – 2:0 a o 34 sekúnd na to Sýkora predviedol ďalší excelentný prienik, ideálne naservíroval puk Róbertovi Vargovi a ten sa pred odkrytou svätyňou súpera nemýlil – 3:0. Tréner Nitry Antonín Stavjaňa si následne zobral oddychový čas a na chvíľu zabral, pretože sa podarilo znížiť v ôsmej minúte spred bránky nepokrytému Bortňákovi – 3:1. Viac šancí však stále mali bystrickí hokejisti, konkrétne Asselin a Zigo, dokonca Giľák spoza kruhu mieril do žŕdky. Gól napokon vsietil Gilbert Gabor. Vystrelil z pravej strany a puk prepadol Šimbochovi za seba tesne za čiaru – 4:1. Medzi žrde hostí tak putoval Foltán, no dlho sa v nej neohrial a už inkasoval. V početnej výhode totiž strieľal z ľavého kruhu do odkrytej bránky Guillaume Asselin a bolo 5:1. Za tohto stavu išli napokon obe mužstvá na prestávku.

Druhú tretinu sme začali presilovkou a peknú koncovku predviedol Faille, no Foltán vytiahol ´semafor´. Potom sa nepresadil z ľavej strany Török, no na opačnej to vyšlo Bučekovi. Williams sa nestihol presunúť v bránke a kapituloval – 5:2. Hostia potom nevyužili presilovku, po nej zaujal pekný prienik Bučeka, ale v koncovke pohorel. Nitra hrala aj početnú výhodu o dvoch hráčov viac než dvadsať sekúnd, ale presadila sa napokon v prevahe o jedného hokejistu . Po žŕdke Bučeka poslal puk z uhla do odkrytej časti našej svätyne Richard – 5:3. Neuplynuli ani dve minúty a ´barani´ znovu viedli o tri góly. Po strele Ďatelinku sa totiž puk od zadného mantinelu odrazil rovno pred Érica Failleho a ten z prvej pálil presne – 6:3. Na rozdiel dvoch gólov mohli v strednom dejstve znížiť najprv dvakrát aktívny Bortňák a po ňom i Blackwater, no ten ani zoči – voči Williamsovi neuspel. V 36. minúte Giľák mieril do žŕdky, následne vyrobil chybu a do úniku sa dostal Buček, žiaľ nezaváhal – 6:4. Siedmy gól sme mohli dať najmä v presilovke piatich proti trom. Trvala až 79 sekúnd! Najväčšiu možnosť mal Surový, ale nedokázal nadvihnúť puk pred takmer bezmocným Foltánom.

V tretej tretine sa Bystričania sústredili na pozornú defenzívu a súpera dlho nepúšťali do šance. Hostia si vytvorili drvivý tlak v presilovke, ale strela Blackwattera nepatrila do kategórie nebezpečných. My sme hrozili najmä z brejkov, dobré koncovky predviedli Török a Šťastný a práve o ich aktivite sme dostali v 51. minúte početnú výhodu. V nej sme sa však nepresadili a nepotrestali sme ani ďalšie vylúčenie Versteega, dokonca 23 sekúnd v prevahe piatich proti trom.  V závere ´Corgoni´ odvolali brankára, hrali v šestici a vyplatilo sa. Morrison vystrelil od modrej a tečovaný puk skončil 91 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času skončil za Williamsom – 6:5. Dráma tak bola na svete, Nitrania vrhli všetky sily do útoku, znovu sa odhodlali k power-play, no vyrovnávajúci zásah už nestihli privodiť.

Fakty o zápase:

HC’05 iClinic B. Bystrica – HK Nitra 6:5 (5:1, 1:3, 0:1)

Góly: 2. Zigo (R. Varga, J. Sýkora), 4. A. Šťastný (J. Sýkora, T. Surový), 4. R. Varga (J. Sýkora, K. Sloboda), 15. Gabor (Biro), 17. Asselin (Faille, Marshall), 28. Faille (Ďatelinka, Marshall) – 8. Bortňák (Mychan, Rapáč), 23. Buček (Morrison, Richard), 27. Richard (Buček), 36. Buček, 59. Morrison (Blackwater, Rais). Rozhodovali: P. Stano, T. Orolin – Stanzel, Gajan. Vylúčení na 2.min: 5:8. Presilovky: 2:1. Oslabenia: 0:0. Diváci: 2512.

HC’05 iClinic: Williams – Marshall, Ďatelinka, Kubka, Miller, K. Sloboda, Mihálik, Biro – Asselin, Faille, A. Šťastný – J. Sýkora, Zigo, R. Varga – Giľák, T. Surový, Tamáši – Török, Češík, Gabor – Kabáč

HK: Šimboch (15. Foltán) – McCormack, Mezei, Rais, Morrison, Versteeg, Rácz, Mir. Pupák, A. Sloboda – Lantoši, Marek Slovák, Blackwater – Buček, Richard, Scheidl – Rapáč, Bortňák, Mychan – Fominych, Čaládi, Pätoprstý

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Oveľa viac sme strieľali ako v predchádzajúcich zápasoch, na tom sme v tréningoch zapracovali. Začiatok zápasu sa nám vydaril, potom sme umožnili Nitre hrať, vytvorili sme jej priestor a ona ho aj využila. Musíme sa snažiť o to, aby sme pod tlakom nerobili chyby a zvolili si vždy to najsprávnejšie riešenie v danej chvíli. Konečne sme strieľali góly i v plnom počte, je to aj dôsledok prípravy na celý zápas a osvojovania si určitého štýlu hry.“

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: „Domáci boli agresívni, moji zverenci úvod zaspali, emočne neboli dobre nastavení. Hovoril som kolegovi trénerovi, že som sledoval KHL a Slovan vyhral s piatimi gólmi. Myslel som si, že keď ich strelíme aj my, tak nejaké body dovezieme. Situácia je však iná, zlý úvod nás stál celý zápas a aj body.“

Ján Sýkora, útočník Banskej Bystrice s tromi asistenciami: „Som rád, že sme vyhrali a ja som k tomu prispel tromi asistenciami. Bol to zápas, v ktorom sme vyhrávali o štyri góly, musíme sa teda poučiť ako neposadiť súpera na koňa a zarezať ho, pustiť ho maximálne na rozdiel dvoch gólov. Musíme popracovať aj na defenzíve, aby sme sa nedostávali pod tlak. Inak bol hokej divácky príťažlivý, padlo veľa gólov, len sme zbytočne v závere tŕpli. Prvú tretinu sme hrali výborne, dominovali sme na ľade, len v druhej už každý z nás asi videl body na hokejke, neplnili sme si na sto percent úlohy, niekto vynechal jeden krok a už sa to aj odzrkadlilo na výsledku. Hra bez brankára je v podaní súperov vabankom, znovu sme mali smolu. Bola to tečovaná strela, tam ťažko niečo urobiť.“

Gilbert Gabor, autor nášho štvrtého gólu, po ktorom vyhnal Šimbocha z bránky Nitry: „Ani dobre neviem ako ten puk po mojom góle prešiel za brankára. Vzniklo to z prečíslenia troch na dvoch. Potvrdili sme, že doma máme silu. Videli sme aj minulý rok, že ak sme efektívni, tak góly tam padajú. Je to nás štvrtý zápas, nie je to stále ono po tej Lige majstrov. Vyhrávali sme 5:1, takže zbytočne sme si vyrobili drámu, ešte že to súper neotočil. Záver sme však napokon zvládli, ale musíme si na takéto veci dávať väčší pozor, aby sa to neopakovalo.“

Tomáš Surový, kapitán Banskej Bystrice: „Hrali sme proti kvalitnému súperovi, mali sme výborný štart, no musíme si dávať pozor, aby sme nedovolili súperov vrátiť sa naspäť do zápasu. Takto musíme pokračovať i naďalej, potom nemám obavy, že budeme dosahovať úspešné výsledky.“

Andrej Šťastný, autor druhého gólu Banskej Bystrice: „Mrzí ma, že sme znovu inkasovali gól v power-play. Nemôžeme si dovoliť takéto zápasy, že máme dobrý štart, vedieme 5:1 a v závere sa strachujeme o výsledok. Prvá tretina bola z našej strany dobrá, ale Nitra nehrala vôbec zle. My sme ubrali za stavu 3.0 a 5:1, to si už nemôžeme dovoliť do budúcna. Zbytočnými vecami sme si skomplikovali zápas. Sme radi za tri body, no musíme sa ešte zlepšiť.“

Samuel Buček, strelec dvoch gólov Nitry plus jednej asistencie: „Zaspali sme úvod, to sa nám nemôže stávať. Rozhodlo to zápas, my sme stav len doháňali, no kartu sme už urazili a vtedy je to veľmi ťažké. Prelomil som síce streleckú smolu, mal som v predchádzajúcich zápasoch veľa šancí, ale nepadlo mi to tam. Neteší ma však, že sme prehrali, radšej by som bral víťazstvo. Mal som dať viac gólov, ďalšie šance na to som mal. Na začiatku to bolo o nekoncentrovanosti, hneď z prvej strely sme dostali gól, súper bol v laufe, my v útlme, nevedeli sme sa z toho dostať. Padlo im tam v podstate do čoho ťukli. Toto sa nám už nemôže stávať.“

Dalibor Bortňák, autor prvého gólu Nitry, bývalý hráč Banskej Bystrice: „Hral sa výborný hokej. Ja som si to užil pred bystrickými divákmi, veď som tu zažil pekné chvíle. Chýbala iba k tomu naša výhra. Prvú tretinu sme prespali a potom sa to už ťažko doháňalo. V úvode nás domáci zaskočili, vyleteli na nás, vedeli sme o tom, ale stalo sa to, čo sa nemalo. Boli sme nedôrazní pred našou bránkou. Nezlomili sme sa však. Po prvej tretine sme si niečo povedali, zmenili sme hru a už sa na to dalo pozerať. Ubránili sme aj dvojnásobné oslabenia, nakoplo nás to, škoda len, že nám to nepadlo viackrát v presilovkách. Musíme hlavne zlepšiť prvé tretiny na ľade súperov, tie nám nevychádzajú. Snažil som sa nevnímať, že hrám proti svojmu bývalému tímu, sústredil som sa iba na svoj vlastný výkon, no neubránil som sa tým spomienkam, ktoré som tu posledné dva roky zažil. Ďateľ (Ďatelinka, pozn. red.) ma hecoval, že mi nedá nič zadarmo, tak to aj bolo. Čakal som však, že to nebude ľahké proti bystrickej obrane a to sa aj potvrdilo.“

1. Košice               5  5 0 0 0  24:9  15
2. Nové Zámky           5  4 0 0 1  19:7  12
3. L. Mikuláš           4  2 1 1 0  14:9   9
4. Trenčín              4  1 2 0 1  12:9   7
5. B. Bystrica          4  2 0 1 1  12:15  7
6. Zvolen               3  2 0 0 1  13:6   6
7. Nitra                4  2 0 0 2  15:12  6
8. Poprad               4  2 0 0 2  12:12  6