7 /

Banskobystrickí hokejisti v zápase 24. kola Tipsport ligy nastúpili doma na prestížne derby so Zvolenom už i s trojicou nových hráčov – obrancami Rosandičom a Delislem a útočníkom Kabáčom. Napokon sa však z výhry netešili, pretože ´bryndziari´ účinnou taktikou vyťažili z našich chýb a vyšli im i brejky.

Banskobystričania boli v úvode aktívnejší, viac sa tlačili do bránky, ale vedenia sa ujal súper vôbec z prvej vážnejšej akcie. Ross na útočnej modrej poslal skvelý puk na pravú stranu rýchlemu Coffmanovi a ten utešenou strelou prekonal Lassilu – 0:1. Zvolenčanov tento okamih nakopol , mali potom viac z hry, šikovne zakončoval Chovan spoza bystrického hráča, ale náš gólman bol pozorný. Baranov povzbudila presilová hra , počas ktorej viackrát pohrozili, najväčšiu možnosť mal Lamper, Nieminen bol proti. Šance prišli ešte v závere tretiny, najprv Obdržálek nebezpečne strieľal z medzikružia, na opačnej strane tri sekundy pred prestávkou Brittain švihom takmer pokoril brankára HKM.

V strednom dejstve sa hral takisto rušný hokej. Najprv sa prezentoval tvrdou strelou po buly hosťujúci Matis, na domácej strane išiel sám na Nieminena Lamper, ale zakončenie mu nevyšlo podľa predstáv. Z medzikružia to skúšal aj jeho spoluhráč Bubela. Skóre menil až v presilovke Marek Bartánus, vystrelil od modrej a zvolenský bek Ross si nešťastne tečoval puk za vlastného gólmana – 1:1. Zvolenčania sa rýchlo otriasli a už o 36 sekúnd opäť viedli. Od modrej strieľal Kováčik, Lassila neudržal puk v lapačke, takže z dorážky sa pred ním presadil bekhendom Kytnár 1:2. Bystričania následne mali možnosti na vyrovnanie, najmä Asselin a Bubela, no vyšlo to až obrancovi Branislavovi Kubkovi. Aj on sa prezentoval koncovkou od modrej čiary a keďže Nieminenovi dobre clonil Lunter, puk sa dostal medzi žrde – 2:2. Hráči spod Urpína mohli vývoj stretnutia otočiť v 37. minúte, pretože v úniku sa ocitol Hohmann, horšie to však bolo s jeho zakončením. Po ňom ešte Bubela poriadne natiahol brankára spod Pustého hradu.

Na začiatku tretej tretiny zaujala rýchla akcia hostí. Po Šišovského prihrávke z troch metrov strieľal bez prípravy Chovan, Lassila bol proti. V 45. minúte to skúšal nebezpečne Obdržálek, na opačnej strane zblízka Brittain, no stav sa nemenil. V 49. minúte po strele Asselina poslal puk za Nieminena zblízka Lunter, ale videorozhodca Vasilňák gól neuznal pre nedovolený kontakt nášho hokejistu s brankárom. Bol to kľúčový moment. Stratili sme totiž koncentráciu a potvrdilo sa teda pravidlo nedáš – dostaneš. Po prihrávke Kytnára využil sólový nájazd Michal Chovan2:3. Bystričania sa následne snažili vyrovnať, šance mali Lamper, Faille i navrátilec Rosandič, v závere sme sa pokúsili o hru bez brankára, ale do opustenej našej svätyne spečatil víťazstvo Zvolena šestnásť sekúnd pred klaksónom znovu Michal Chovan2:4.

HC 05 Banská Bystrica – HKM Zvolen 2:4 (0:1, 2:1, 0:2)

Góly: 26. Bartánus (M. Rosandič), 35. Kubka (Faille, Asselin) – 4. Coffman (Ross, Obdržálek), 27. Kytnár (J. Kováčik, Šišovský), 51. Michal Chovan (Kytnár), 60. Michal Chovan (Šišovský)

Rozhodovali: Kalina, Lauff – Bogdaň, Kollár. Vylúčení na 2.min: 1:3, Presilovky: 1:0, Oslabenia: 0:0. Diváci: 2761.

HC’05 iClinic: Lassila – Kubka, Ďatelinka, Delisle,  J. Brejčák, M. Rosandič, Mihálik, A. Sedlák, Gründling – Lamper, T. Surový, M. Lunter – Hohmann, Bubela, Brittain – Asselin, Faille, Bartánus – Róth, Češík, Kabáč

HKM: Nieminen – Drgoň, Ross, T. Bokroš, J. Kováčik, Hraško, Wharton, Ťavoda, Andersons – Coffman, Steén, Obdržálek – Michal Chovan, Kytnár, Šišovský – Síkela, L. Jurík, Matis – T. Török, V. Fekiač, Martin Ďaloga

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Derby malo vo vynikajúcej atmosfére veľmi dobrý náboj. My sme mali v prvej tretine slabší pohyb, prehrávali sme, akosi sme sa zasekli. V druhej sme už predviedli lepší pohyb, vyrovnali sme, i keď sme hneď na to inkasovali, čo by sa nám nemalo stávať. Znova sme však našou aktivitou vyrovnali. Bol to boj z oboch strán, čakalo sa na chyby, my sme ich napokon spravili. Škoda neuznaného gólu na 3:2, bol tam vraj nedovolený kontakt nášho hráča s brankárom. Ja som si pozrel po zápase video a bol to podľa mňa čistý, regulárny gól. Videorozhodca má však aj iné kamery, vidí i to, čo nevidíme my. Ak by sa tento gól uznal, všetko mohlo byť iné. Už s tým však nič nespravíme. Nemôžeme sa na to vyhovárať. V takýchto dueloch rozhodujú maličkosti, chyby, my sme ich spravili viac a preto sme prehrali.“

Peter Mikula, tréner Zvolena: „Typické derby, malo to fazónu, boli tam emócie. My sme boli šťastnejší, úspešnejší, prejavila sa naša efektivita, čo bol základ úspechu. Výsledok bol podložený aj dobrým výkonom nášho brankára ako aj všetkých hráčov, ktorí nastúpili v tomto zápase. Kľúčový bol neuznaný gól Banskej Bystrice na 3:2. Zobrali sme si video v domnienke, že domáci hráč zakončoval korčuľou. Napokon sa to ukázalo ako správne naše rozhodnutie. Videochallenge si konkrétne vypýtal môj asistent Jaro Török.

Michal Chovan, autor dvoch gólov Zvolena: „O našej výhre rozhodol super kolektívny výkon. Podržal nás brankár, hrali sme dobre defenzívne, obetavo a vyrážali do rýchlych brejkov, no naša sila spočívala hlavne v tímovom výkone. Už bolo na čase aby som sa presadil aj ja. Po zranení sa z toho ešte spamätávam, mám o sedem kíl menej. Dúfam, že mi tieto góly pomôžu po psychickej stránke. Dobre však zahrala celá naša päťka, v ktorej pôsobím. Povedali sme si pred zápasom, že sme sa dostali na tretie miesto a nechceme ho pustiť. Podarilo sa. Vzpruhou bol aj neuznaný domáci gól. Vzpružili sme sa, celá striedačka ožila. Sú to pre nás cenné tri body.“

Tomáš Surový, kapitán Banskej Bystrice: „Rozhodla naša nekoncentrovanosť. Moja päťka mala v zápase mínus štyri body, takže prehru beriem na seba. Ako center som za ňu zodpovedný. Plus sme sa netlačili dôrazne do bránky. Góly padli po chybách, ale to sa nám nemôže stávať. Opakujem je to moja zodpovednosť ako centra päťky. Tempo a nasadenie nám síce nechýbalo v tomto derby stretnutí, to k tomu samozrejme patrí, ale nemôže takto zápas dopadnúť ako dopadol.“

Milan Kytnár, útočník Zvolena (1+1 v zápase): „Vedeli sme, že po zápase s dvadsiatkou musíme hrať zo zabezpečenej obrany, čo nám vyšlo. Víťazstvo v Banskej Bystrici chutí výborne. Neriešim však už to v akom drese hrám. Kedysi to bolo v bystrickom, dnes vo zvolenskom, taký je hokejový život. Odovzdali sme maximálny výkon. Hrali sme 60 minút trpezlivo, to čo sme si povedali. Ustáli sme presilovky súpera, nedovolili sme Bystričanom dosiahnuť väčší tlak, okrem nejakej fázy v tretej tretine, ale dostali sa z neho a z protiútoku dali víťazný gól, čo bolo kľúčové. Nemôžeme sa uspokojiť s tretím miestom. Stále je čo zlepšovať, čaká nás ešte veľa ťažkých zápasov.“

Mislav Rosandič, navrátilec do bystrickej zostavy z Hradca Králové: „Prvá tretina nebola z mojej strany až taká dobrá, ale potom som sa začal cítiť trošku lepšie aj tým, že sme už hrali celkovo lepšie. V druhej tretine sme mali tlak, bohužiaľ sme zápas nedotiahli do víťazstva. Rozhodli maličkosti. Nechali sme hráčov Zvolena za sebou, skočili im aj puky od ľadu, to sa stáva. Žiaľ na druhej strane sme nedokázali my pretlačiť puky za brankára. Duel bol už taký play-offový, v ktorom oveľa viac rozhodujú malé detaily a chyby. Zvolen ich spravil menej.“

Steven Delisle, nový obranca Banskej Bystrice zo zámoria: „Zápas mal dobré tempo, hral sa dobrý hokej. Chceli sme vyhrať, ale vyskytlo sa v tomto stretnutí dosť veľa vecí na ktorých musíme ešte popracovať. Ja osobne musím absolvovať viac tréningov s mužstvom, aby som do toho prišiel. Musím byť rýchlejší a pracovať na detailoch. Hlavne podať lepší výkon, ideálne už v nedeľnom zápase. Kvalita ligy je dobrá, no je to dosť rozdielne oproti USA. Mám napríklad viac času, keď mám puk na hokejke. V Banskej Bystrici je pomerne malé ihrisko. V tom mi to pripomína zámorie, ale na väčšom ľade niekde inde to bude určite rozdielne. Čo sa týka tejto prehry, vypracovali sme si dostatok šancí, ale nepremenili sme ich. Mali sme ich jednoznačne premeniť, ale aj o tom je hokej, samozrejme nie sme spokojní.“

1. Trenčín 60b, 2. Košice 55b, 3. Zvolen 52b, 4. Nitra 49b, 5. B. Bystrica 47b, 6. Poprad 43b, 7. Žilina 33b, 8. L. Mikuláš 30b, 9. N. Zámky 29b, 10. Detva 11b.

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský