Fantastický záver ´baranov´ v Nitre, vybojovali majstrovský mečbal + HLASY

2 /

Banskobystrickí hokejisti vyhrali aj druhý finálový zápas v rade pod Zoborom a sú iba krôčik od zisku vytúženého majstrovského titulu. V sérii hranej na štyri víťazstvá totiž vedú 3:1 a najcennejší domáci pohár tak môžu zdvihnúť nad hlavu už v sobotu na domácom ľade pod Urpínom.

Nitra od úvodu vrhla všetky sily do útočenia a v prvej tretine bola lepším tímom. Do vedenia sa dostala v presilovke o dvoch hráčov. Biliardová akcia na jeden dotyk po osi Milam – Slovák s koncovkou Tvrdoňa bola ukážková – 1:0. Domáci boli pri chuti a po našich fauloch hrali znovu v početnej výhode piati proti trom. Zapotil sa náš brankár Lawson, ktorý dostal tentoraz prednosť pred Bacashihuom, likvidoval šancu Blackwaterovi a pri delovke Milama mal šťastie, pretože zvonila jeho žŕdka. V štrnástej minúte išiel do úniku Macík, gólman HC ´05 v poslednej chvíli zavrel betóny a nepustil puk za seba. My sme mali iba jedinú vážnejšiu brejkovú možnosť v oslabení, nevyužil ju Higgs.

Stredné dejstvo bolo veľmi rozkúskované, neustále sa vylučovalo, oba tímy sa iba ťažko dostávali do tempa. Možnosť hrať presilovku o dvoch hráčov dostali aj naši ´barani´, ale Hickmott a Maione recept na Hartzella nenašli. Hra sa pritvrdila, diváci videli i šarvátky, najviac zaujala pästná výmena Versteega s Lamperom. Až niekoľko minút pred druhou prestávkou sa hral normálny hokej. Do dobrej príležitosti sa dostal na domácej strane Paukovček, na hosťujúcej Ďatelinka a Higgs, no skóre nemenili.

V tretej tretine sme už nemali čo stratiť a išli sme do nej s veľkou vervou. V 44. minúte sa udial poriadny závar pred nitrianskou bránkou, Buc dokázal dostať puk za čiaru, ale videorozhodca usúdil, že to bolo úmyselne korčuľou. Domáci mali ofenzívne výpady, v nich hrozil najmä prvý útok Corgoňov. Marek Slovák mal dve šance, jednu v presilovke, Lawson bol proti. Štyri a pol minúty pred koncom riadneho času zachránila domáceho brankára žŕdka, trafil ju z ľavej strany Surový. Záverečné minúty priniesli šok pre Nitru a radosť pre nás. Odvolali sme brankára, vytvorili si tlak a po chybe majstrovského celku v 59. minúte sa Petr Kafka ocitol voľný a sám pred Hartzellom, parádne si ho vychutnal – 1:1. To však nebolo všetko, pretože 58 sekúnd pred koncom využil hradbu tiel pred gólmanom spod Zobora kapitán Tomáš Surový, zakončoval spoza nej presne k žrdi a polovysoký puk skončil tam kde mal – 1:2!

HK Nitra – HC’05 iClinic B. Bystrica 1:2 (1:0, 0:0, 0:2) – /stav série 1:3/

Góly: 9. Tvrdoň (M. Slovák, Milam) – 59. Kafka (T. Surový, Hickmott), 60. T. Surový (Skalický, Lamper). Rozhodovali: Hradil, Mrkva – Gebauer, Lederer (všetci ČR). Vylúčení na 2 min: 8:11. Vyššie tresty: Versteeg 10 min. za údery – Bortňák 10 min. za napadnutie hlavy a krku, Lamper 10 min. za údery. Presilovky: 1:0. Oslabenia: 0:0. Diváci: 3600 (vypredané).

HK: Hartzell – Milam, Ordzovenský, Rais, Mezei, Meland, Versteeg, Pupák, Korím – Macík, M. Slovák, Blackwater – H. Ručkay, Krištof, Kutálek – Šiška, Šille, Tvrdoň – J. Štefanka, L. Paukovček, Bajtek

HC’05 iClinic: Lawson – Kubka, Sersen, Wishart, Maione, Mihálik, Carlsson, M. Rosandič, I. Ďatelinka – Buc, T. Surový, Hickmott – Lamper, Bortňák, Matoušek – Handzuš, Higgs, Skalický – Kafka, Zigo, Truchno

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „My sme začali zle, akoby si hráči uvedomovali v hlavách, že jeden zápas v Nitre vyhrali a to stačí, no v žiadnom prípade to nestačilo. Mali sme veľa oslabení, Nitra sa dostávala na koňa, podržal nás brankár Lawson. Hra bola potom často rozkúskovaná. My sme zle odohrali presilovky, musíme sa v tom zlepšiť, ale oslabenia sme hrali dobre, i keď sme inkasovali jeden gól. Do tretej tretiny sme nastúpili s tým, že je to rovnaká situácia ako včera. Tlačili sme sa do bránky, vypracovali sme si nejaké šance, išli sme tomu oproti a priklonilo sa k nám aj šťastíčko. Čo sa týka nenasadenia Bacashihuu, máme dvoch vyrovnaných brankárov a treba si uvedomiť, že sú tri ťažké zápasy za štyri dni. Naši brankári sú najlepší, keď sú čerství a oddýchnutí. V stredu to potvrdil Bacashihua a dnes to potvrdil Lawson. Máme prvý mečbal, ale posledný krok býva najťažší. Ak mám však pravdu povedať, do Nitry sa už vracať nechcem (úsmev).“

Andrej Kmeč, tréner Nitry: „Opäť mal zápas podobný priebeh ako v stredu. V prvej tretine sme boli lepší, škoda že sme nedali viac gólov. Duel rozhodli dve individuálne chyby a je to jednoducho neodpustiteľné. Prehrali sme si vyhratý zápas. Mali sme veľa presiloviek, ktoré sme nevyužili, ale bolo tam aj ďalších mnoho šancí v piatich proti piatim. Mali sme odskočiť na viac ako gól a toto by sa určite nestalo. Dostali sme sa teraz do zložitej, ale nie neriešiteľnej situácie. V Banskej Bystrici to bude ťažké, no spravíme všetko pre to, aby sme sériu vrátili do Nitry.“

Tomáš Surový, autor nášho víťazného gólu: „Sme radi, že sme to zlomili opäť v závere stretnutia tak ako včera a vyhrali v Nitre obidva zápasy. Sú to krásne pocity, ale o titule ešte nie je rozhodnuté. Tento štvrtý duel bol ťažší ako predošlé tri. Do Nitry sa však vracať nechceme. Už teraz sa v hlavách pripravujeme na piaty duel. Ten musíme zvládnuť rovnako tak ako tieto dve stretnutia u súpera. Treba sa hlavne zodpovedne pripraviť a nič nepodceniť. Odovzdať na ľade maximum.

Michal Handzuš, skúsený útočník Banskej Bystrice: „Potvrdilo sa, že rovnako ako včera, tak aj dnes sa hrá hokej do posledných sekúnd. Zápas nám predovšetkým v úvode nevyšiel, ale vedeli sme, že Nitra na nás vybehne. Postupne sme sa začali dostávať do stretnutia a záver bol už hop alebo trop. Nám to znovu vyšlo a verím, že nám to vyjde aj v sobotu doma. Nemôžeme však nič podceniť a zodpovedne sa na tento duel pripraviť.“

Marek Slovák, útočník Nitry: „Pokašľali sme si to sami, pretože sa nevieme koncentrovať celých 60 minút na zápas. Je to náročné a ešte to bude náročné, no určite nehádžeme uterák do ringu. Darovali sme dve víťazstvá Banskej Bystrici, čo nie je dobré, ale ideme pod Urpín ešte bojovať. Chceme sa vrátiť na domáci ľad a zvrátiť túto sériu.“

Autor: (job), Zdroj: Video huste.tv, Foto: tasr + facebook