Bystrickí hokejisti prehrali doma s Viedňou v poslednej sekunde predĺženia + HLASY

0 /

Banskobystrickí hokejisti prehrali prvý prípravný zápas v sezóne. Stalo sa tak s Viedňou Capitals až v poslednej sekunde predĺženia po nerozhodnom výsledku 2:2 v riadnom hracom čase.

Prvá tretina bola v podaní ´baranov´ veľmi dobrá. Mali prevahu, súpera nepúšťali do žiadnej akcie, ale z tlaku sa im nepodarilo skórovať. Šance mali Zigo a najmä dvakrát Gabor. Viedenský brankár čelil viacerým našim strelám. Hrali sme aj trikrát presilovku, no puk nie a nie dostať medzi žrde. Hostia pohrozili až v osemnástej minúte, početnú výhodu mali perfektnú, ale skákajúci puk na nekvalitnom ľade nedokázal poslať za Baroša Nödl. Mohli sme ísť aj my do vedenia, ale prečíslenie v oslabení pokazil nepresnou prihrávkou Faille.

Hneď na začiatku druhej tretiny sa pekne uvoľnil Varga, ale Lamoureuxa v bránke nepokoril. Na opačnej strane sa dobrou strelou prezentoval z pravého kruhu Nissner a náš gólman mal problémy s prudkým pukom, no zvládol to. Kapituloval napokon v 28. minúte, po strele Hackla spoza kruhu, keď puk nešťastne tečoval korčuľou jeden z našich hokejistov – 0:1. Bystričania odpovedali v 31. minúte. Sýkora ponúkol ideálnu prihrávku od zadného mantinelu do medzikružia Tomášovi Zigovi a ten napriahol do hornej žŕdky, pričom puk bol podľa rozhodcov za čiarou. Protesty rakúskeho tímu, že to tak nebolo, nepomohli – 1:1. Viedeň potom hrala presilovku a počas nej mala až tri vyložené možnosti, no Arniel, Hartl a Romig skvelého Baroša nedokázali prekonať. Až v 37. minúte ušiel našej obrane po strate puku Nissner a mieril parádne do vinkla – 1:2.

V úvode tretej tretiny mohlo byť ešte horšie ak by sa z brejku presadil rýchly Holzapfel. Nestalo sa tak a nám sa potom naskytla presilovka. Počas nej nekompromisne pálil z hornej časti ľavého kruhu presne k bližšej žrdi Guillaume Asselin2:2. Tento útočník mal v 45. minúte aj ďalšiu príležitosť, nakorčuľoval si z pravej strany pred bránku, ale Lamoureux si zastal svoje miesto pri žrdi. Podobná situácia sa naskytla neskôr aj Ďatelinkovi a obišiel s rovnakým výsledkom ako spomínaný Asselin. Veľkú možnosť mal v 55. minúte v prečíslení Faille, ale ani jemu sa nepodarilo prekonať brankára hostí. Bekhendom to potom skúšal Zigo, no tiež mu nebolo dopriate rozvlniť sieť. Duel teda dospel do predĺženia a v ňom sme mohli rozhodnúť hneď po pár sekundách, ale opäť aktívny Zigo tentokrát zblízka neuspel. Hralo sa systémom traja proti trom, takže na ľade bolo veľa voľného priestoru, v šanci sa ešte ocitli Asselin a Faille, no remízový stav nezmenili. Napokon vyhral šťastnejší, v poslednej možnej chvíli prešiel po pravej strane Davis a mieril sekundu pred klaksónom presne do vinkla – 2:3. Barani teda smolne prehrali prvý prípravný zápas tejto sezóny.

HC’05 iClinic Banská Bystrica – Capitals Viedeň 2:3 po predĺžení (0:0, 1:2, 1:0 – 0:1)

Góly: 31. Zigo (J. Sýkora), 42. Asselin (Marshall, Higgs) – 28. Hackl, 37. Nissner (Wukovitz), 65. Davis (Hartl).

Rozhodovali: P. Stano, M. Novák. Presilovky: 1:0. Oslabenia: 0:0. Diváci: 1424.

Zostava HC ´05 iClinic: Baroš – Ďatelinka, Marshall, Miller, Kubka, Mihálik, K. Sloboda, Biro, J. Brejčák – R. Varga, Faille, Asselin – Zigo, Higgs, J. Sýkora – Giľak, Tamáši, Belluš – Gabor, Češík, Török

Samuel Baroš, brankár Banskej Bystrice: „Bol to kvalitný zápas proti kvalitnému súperovi, škoda len, že nám utiekol v poslednej sekunde predĺženia. Nemáme sa však za čo hanbiť. Viedeň hrá dlhé roky európsku špičku a my sme dokázali byť proti nim aj lepším mužstvom. Mali sme veľa šancí, ak by sme ich dokázali premeniť, tak zápas mohol vyzerať inak. Dostali sme prvý gól dosť smolný, po tečovanej strele, čo ich dostalo na koňa, lebo dovtedy sme my určovali tempo hry. Nezlomilo nás to, vždy sme sa dotiahli, len nám to utieklo v predĺžení. Vo Zvolene som nemohol chytať, dostal som angínu, ochorel som a bral antibiotiká. Na tento zápas som išiel v podstate iba po jednom tréningu, takže to nebol ideálny stav. Prišli mi konečne aj nové betóny, čiže som sa necítil príliš komfortne v bránke. Na tie všetky faktory, že som bol chorý, dlho som nebol na ľade a mám aj novú výstroj, tak to vyznelo celkom dobre. Už to môže byť z mojej strany iba lepšie. Zvyknem si postupne na chalanov, na tím a verím, že budeme vyhrávať.“

Tomáš Zigo, útočník Banskej Bystrice: „Viedeň dala o gól viac, tak preto vyhrala. My sme mali veľa šancí, aj na konci tretej tretiny, aj v predĺžení, išli sme dvakrát sami na bránku, škoda, že sme to nevyužili. Capitals mal kvalitného brankára, no dosť sme ho aj triafali. Chýbal nám väčší dôraz v zakončení. Z našej strany bola asi najlepšia tretia tretina, no bolo v tomto zápase badať aj únavu, viacerí z nás hrali štvrtý zápas za päť dní, no nechceme sa na to vyhovárať. Využiť sme mali šance a všetko by bolo inak. Diváci si myslím videli kvalitný zápas proti kvalitnému súperovi, musel sa im páčiť. Čo sa týka môjho gólu, videl som, že puk ide na mňa, tak som vystrelil, ale nevidel som ako sa to od žŕdky odrazilo. Chalani tvrdia, že z vnútra. Rozhodca to uznal, tak to asi videl.“

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Bol to najlepší súper, proti ktorému sme zatiaľ hrali. Viedeň predviedla dobrý hokej. My sme nemali video z ich zápasov, takže sa nám ťažšie na nich pripravovalo. Majú trénera zo severnej Ameriky, čiže bolo vidieť na ich hre jeho rukopis. Snažili sa hádzať všetky puky do bránky. My sme si však v defenzíve viedli dosť dobre. Mali sme aj veľa šancí, ale nepodarilo sa nám ich premieňať. Naozaj tých príležitostí bolo nesmierne veľa. Ich brankár bol neskutočný, chytal výborne.

Dave Cameron, tréner Viedne Capitals: „V prvej tretine sme nenašli správny rytmus, hlavne kvôli štyrom trestom. Chýbala nám plynulosť hry. Od druhej tretiny sme už hrali lepšie, výkon mojich zverencov sa mi páčil. Veľmi ma teší najmä gól Davisa v nadstavenom čase, bol to veľký okamih zápasu. Badať pozitívny vývoj, sme na správnej ceste.“

Autor: (job), Foto: Peter Rusko Photography